výstava

Stefan Oláh - Zoológia (AT)

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátor: Thomas Licek
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
31.10.2023 18:00, Ut

Stefan Oláh je jedným z najslávnejších fotografov architektúry. V roku 2014 publikoval vynikajúcu fotografickú knihu, pri tvorbe ktorej mohol vstúpiť so svojím fotoaparátom do depozitárov rôznych rakúskych múzeí – a treba podotknúť, že ocitnúť sa v múzejných skladoch je privilégium a získa ho len málo ľudí. Vo fotografickej zbierke, ktorú začal tvoriť v roku 2020, sa Oláh opäť vracia do svojich „archívov“.

Táto séria snímok sa zameriava na zoologickú zbierku Viedenskej univerzity. Oláh nefotografuje iba zvieracie preparáty so sklenými očami vykúkajúce z plastových obalov, ale sústreďuje sa aj na detaily historickej zbierky nástenných nákresov a prostredníctvom objektívu interpretuje nejeden zmyslový orgán. V blízkej spolupráci s Viedenskou univerzitou vznikli pri zámernom a intenzívnom skúmaní existujúceho materiálu nové pohľady na múzejnú zbierku a výstavy. 

Na druhej strane, ako je pri Oláhových dielach časté, ide aj v tomto fotografickom cykle o akési zbohom architektúre, o posledný pamätihodný pohľad na budovu, z ktorej zbierky spolu s jednotlivými oddeleniami onedlho zmiznú, presťahujú sa inam. Aspoň týmto spôsobom môže byť budova zachránená.

Oláh sa nesnaží zasahovať do stavu depozitára, netúži zbierky historických predmetov usporiadať, chce sa spolu fotoaparátom vcítiť do súčasnej situácie a zachytiť charakter a auru toho, čo je podstatné, aj keď sa to občas môže na prvý pohľad javiť bezvýznamným, a to práve svojimi charakteristickými „nazoomovanými“ zábermi zblízka. Archívy majú v sebe pre fotografa, ktorý je ochotný čakať aj viac ako celý rok na správny okamih, správne svetlo, vytúžený sneh, aby mohol vytvoriť plánované zábery, nesmiernu príťažlivosť. 

Stefan Oláh (narodený v roku 1971 vo Viedni) študoval fotografiu v Mníchove. Od roku 1995 do roku 2017 učil na Univerzite úžitkového umenia vo Viedni. Žije a pracuje vo Viedni a v Hornom Rakúsku. 

Oláh tvorí na rozhraní umenia, dizajnu, architektúry a histórie. Vo svojej umeleckej tvorbe rád skúma sériovosť, ako je tomu napríklad vo fotografickej sérii „Depozitáre múzeí – v útrobách múzejných archívov“. To, čo je ukryté v depozitároch, tajomných a neprístupných miestach, nám Stefan Oláh odkrýva na svojich snímkach.

V rámci pravidelnej vydavateľskej činnosti publikoval Stefan Oláh mnoho umeleckých knižných projektov, ktoré umiestňujú jeho fotografické série do konceptuálnych kontextov. Jeho diela boli prezentované na mnohých národných aj medzinárodných výstavách a sú súčasťou viacerých zbierok.

Vstupné: 7€
Platí pre všetky výstavy v Dome umenia na 2. poschodí

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

koncert

Piazzolla v Moyzeske & Slovak Nuevo Quinteto

Slovak Nuevo Quinteto sú piati známi slovenskí umelci, ktorí sa rozhodli venovať dielam majstra Astora Piazzollu, ktorý vo...Viac
So 9.3.2024 / Moyzesova sieň
odporúčame!
divadlo

Vyučovanie dony Margarity

Satirická hra brazílskeho autora Roberta Athaydeho, v ktorej sa divadelná sála mení na školskú triedu a publikum na žiakov. Oľga...Viac
8.3.2024 - 14.5.2024 / Divadlo bez masky
od vás odporúčame!
koncert

Jarné BJD: The Wooten Brothers

Victor, basa, Joseph, klávesy, Roy, bicie, Regi, gitara. Už viac ako štyri desaťročia sú Wootenovci známi ako najtalentovanejšia...Viac
Št 16.5.2024 / Majestic music club
odporúčame!
film

Klimt & Bozk

10.3.2024 - 11.3.2024 / Kino Lumière
odporúčame!