výstava

Peter Žanony - Energia

Slovenský výtvarník Peter Žanony, ktorý dlhé roky pôsobil v zahraničí, prináša do bratislavskej Galérie SPP výstavu svojich obrazov a sôch s názvom Energia.
Táto akcia sa konala v minulosti

Súčasťou výstavy je vyše 60 umeleckých predmetov, ktorými sú prevažne obrazy tvorené technikou akryl na plátne a dvadsaťjeden drevených umeleckých sochárskych diel. 

Peter Žanony pôsobil dlhé roky v Nemecku, kde sa venoval najmä tvorbe grafiky, keďže mnohé reklamné agentúry využívali jeho kresliarske zručnosti. Realistický prejav zostal dominantný v jeho maľbe, ktorá je interpretáciou námetov vychádzajúcich z pop-artu šesťdesiatych rokov. Práve vďaka tomuto štýlu si našiel svoju cestu, vytváral vlastný výtvarný názor a budoval osobitý výtvarný prejav.

„Expozícia v Galérii SPP zobrazuje tvorbu Petra Žanonyho za posledné tri roky po tom, čo sa natrvalo vrátil do svojej domoviny a hlavne do svojho rodiska – Bratislavy, do Devína. Odvtedy sme svedkami nesmiernej umelcovej aktivity, tvorivej aj spoločenskej. Je úžasné vidieť, ako rozdáva svoju energiu, výtvarnú zručnosť v dreve a maliarsky talent deťom na svojich pravidelných workshopoch,“ hovorí Dagmar Kudoláni Srnenská, kurátorka výstavy.

V jeho sochárskej činnosti ho inšpirujú slovanské dejiny, ako aj grécka a severská mytológia. Pri tvorbe sôch využíva farby a dôraz kladie na prácu s priestorom, tvarom a samotným materiálom.

Mnohé jeho diela sú ovplyvnené populárnou kultúrou a umením veľkomesta. Osobitými prácami sú však portrétne diela zobrazujúce priateľov, kultúrne a populárne osobnosti. Ďalšími autorovými obľúbenými motívmi sú žraloky. Tieto zvieratá ho odjakživa fascinovali a ich krásu sa snažil preniesť na plátno.

Peter Žanony sa narodil 27. 4. 1962 v Bratislave. V rokoch 1978 – 1982 študoval na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave, odbor rezbárstvo. V roku 1982 sa usadil v nemeckom meste Bayreuth a začal pracovať ako grafik v rôznych reklamných agentúrach, ale aj ako reštaurátor na Bayreuthskej univerzite. Po presídlení do Mníchova navštevoval Akadémiu Wildner, kde sa naučil pracovať s rôznymi grafickými programami. V Bayreuthe sa stal členom umeleckej výtvarnej skupiny Art Schmiede a v Bratislave Spoločnosti voľných výtvarných umelcov. V roku 2018 sa vrátil na Slovensko, žije vo svojom rodisku v Devíne, kde si vybudoval vlastný ateliér. Venuje sa maľbe, grafike a sochárskej tvorbe.

Odporúčame

výstava

BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave

Život v Bratislave formovalo uvoľňovanie režimu umožňujúce reagovať aj na dianie za hranicami sovietskej sféry. Mesto sa postupne...Viac
13.12.2023 - 1.9.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!
party

Nočná x Sharpe Festival 2024

So 27.4.2024 / Nová Cvernovka
od vás odporúčame!
Prechádzka / exkurzia

Prehliadky mesta počas Bratislavských mestských dní 2024

20.4.2024 - 21.4.2024 / Bratislava
odporúčame!
festival

Uprising 2024

30.8.2024 - 31.8.2024 / Zlaté piesky
odporúčame!