letný festival

Festival Atmosféra 2024

Atmosféra rozvíri tuzemské festivalové vody už po dvanásty krát. Návštevníci sa môžu tešiť na Lenku Dusilovú, Janu Kirschner, Korben Dallas, Paru, Billy Barman, Fvck_Kvlt, Dennyiah, KKR a mnoho iných skvelych interpretov. Tento rok na festivale po prvýkrat vystúpia aj umelci z Anglicka - Caoilfhionn Rose a Daudi Matsiko.

 

  odporúčame!
  02.08.2024, Pi - 04.08.2024, Ne

  Festival sa koná už niekoľko rokov v podmanivom prostredí neďaleko Hontianskych Nemiec. Jeho organizátori tento rok túžia po tom, aby si z neho návštevníci odniesli skutočne čarovné zážitky. „Atmosféru vnímame ako oslavu jednoduchých, no zásadných chvíľ, ktoré majú silu z obyčajností vytvárať magické momenty a z magických momentov naopak neopakovateľné okamihy, ktoré majú silu sa navždy vpísať do spomienok. A o všetky tieto „magic moments“ sa chceme s našimi návštevníkmi počas všetkých troch dní trvania festivalu podeliť,“ dopĺňa Pavlovová.

  Festival Atmosféra sa pravidelne vyznačuje osobitou dramaturgiou každého ročníka. Tá zvyčajne reflektuje spoločenské dianie, no dôraz dáva aj na hĺbku ponúkaných zážitkov. „Aj tento rok chceme našim návštevníkom na atmosférickú lúku priniesť skutočne čarovnú Atmosféru. Snažíme sa pre nich, a aj pre nás, vytvoriť priestor, kde môžeme byť sami sebou a plne autentickí. Malebný mikrosvet, v ktorom sa navzájom budeme cítiť akceptovane, slobodne a bezpečne,“ vysvetľuje hlavná organizátorka, Gretka Pavlovová.

  Spustenie kampane Atmosféry sprevádza už tradične manifest, ktorého vizuálnu stránku reprezentuje úplne nový prístup. Sedem ročníkov reprezentovali Atmosféru ilustrácie slovenskej ilustrátorky Tiny Minor, no tento rok sa jej symbolom stala ilustrácia od Han Donau. Han vo svojom vizuále upriamuje pozornosť na to, že festival sa skladá z rôznych pekných mikro momentov, ktoré sa zlievajú do veľkej čarovnej Atmosféry. „Neviete spätne povedať, čo presne to bolo, vďaka čomu ste zabudli na okolitý svet. No ten pocit pretrváva ako hrejivý farebný oblak, v ktorom sa na pár dní stratíte,“ hovorí ilustrátorka.

  Manifest 12. ročníka festivalu | Skutočne čarovná Atmosféra

  Ktosi múdry raz povedal:

  “Skutočné čaro života nespočíva v jeho výnimočnosti, ale naopak, v jeho všednosti.” – v tých momentoch, keď sa zastavíme a uvedomíme si ich krásu a hĺbku.

  Je to pocit, ktorý nami preniká, keď na nás zasvieti slnko uprostred lúky,

  keď cítime lásku a vďačnosť za to, že sme.

  Atmosféru vnímame ako oslavu týchto jednoduchých, ale zásadných chvíľ.

  Naším poslaním je tvoriť pre vás priestor, v ktorom môžete, ale pokojne nemusíte

  znovuobjaviť čaro obyčajnosti.

  Je to na vás.

  Jedno však vieme isto - je to práve tu, niekde medzi tichým šepotom stromov,

  teplom zmysluplných stretnutí a melodickým šumením hudby,

  kde sa rodia spomienky, ktoré sú tak skutočné, že ich dotyk zostáva s nami navždy.

   

  Atmosféra prináša už dvanásť rokov čarovne skutočné zážitky,

  príďte si ich vychutnať spolu s nami.

  Pri tvorbe hudobného programu organizátori vychádzali z témy, ktorou je skutočne čarovná Atmosféra. Tak, ako sa festival skladá z množstva rôznych čarovných momentov, podobne je vyskladaný aj tohtoročný program. „Pri tvorbe programu sme, ako zvykneme, zvolili niekoľko prístupov. Zavolali sme viacero mien zo zahraničia (Česká republika a Veľká Británia), no na atmolúku voláme aj interpretov, bez ktorých si festival jednoducho nevieme predstaviť. V neposlednom rade sa návštevníci môžu tešiť aj na veľké zoskupenia, ktoré tvoria desiatky interpretov. Našu dramaturgiu charakterizuje žánrová rôznorodosť a hudobná pestrosť,“ dopĺňa Pavlovová.

  V rámci zahraničných mien do Hontianskych Nemiec z Veľkej Británie zavíta speváčka Caoilfhionn Rose, ako aj hudobník Daudi Matsiko. Z Českej republiky príde po prvýkrát Lenka Dusilová Band, no okrem nej sa so svojou experimentálnou tvorbou predstaví aj trio Himalayan Dalai Lama a po dvoch rokoch sa vráti hudobník Václav Havelka, tentokrát vystúpi s Irenou a Vojtěchom Havlovými.

  Úvod roku 2024 sa niesol v znamení novej tvorby a silných nových albumov – piesne z nich na „atmolúke“ predstaví, napríklad, Jana Kirschner, skupiny Korben Dallas, Para, Billy Barman či Medial Banana.

  O širokospektrálne atmosférické zážitky sa zo slovenských interpretov postará aj Katarína Koščová s Danielom Špinerom, skupina Dennyiah, Fvck Kvlt, projekt KKR (Kontrola kvality reality) a Robert Pospiš s Martinom Sillayom, ktorí zahrajú svoje Piesne na dobrú noc.

  Návštevníkov určite poteší aj vystúpenie viac ako 70-tich detí zo zboru Superar, ktorý sa predstaví s členmi Slovenského komorného orchestra s projektom Oslava rozmanitosti. Rovnako silný zážitok prinesie aj spojenie Folk&Bass Orchestra spolu so Ženami z Muzičky. Dokopy sa na dvanástej Atmosfére predstaví takmer 30 hudobných zoskupení a interpretov.

  „Tento rok sme zaradili do programovej skladby aj viac folklóru. Vnímame, že v spoločnosti prevláda zvláštny trend jeho politizovania. My sme však zástancami slobody a toho, že folklór patrí nám všetkým a je súčasťou tradície každého jedného z nás. Preto aj festival po prvýkrát otvorí folklórne vystúpenie – Ondro a kamaráti,“ dopĺňa Pavlovová.

  Festival Atmosféra

  Vstupné: permanentka 69€

  Odporúčame

  festival

  48. Gitarový festival J. K. Mertza 2024

  Gitarový festival J. K. Mertza patrí k významným podujatiam slovenskej festivalovej scény a je jedným z najstarších svojho druhu...Viac
  Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca / Koncertná sieň Klarisky / Dom Albrechtovcov (Kapitulská 1), Pon...
  odporúčame!
  koncert

  Mýšačka Fest Open Air 2024

  6.9.2024 - 7.9.2024 / areál Campingu Sereď
  odporúčame!
  vážna hudba

  EnsembleSpectrum: James Tenney - Harmonic Space

  V roku 2024 si svet pripomína 90. výročie narodenia amerického skladateľa Jamesa Tenneyho, jedného z najpoprednejších osobností...Viac
  Ne 30.6.2024 / Koncertná sieň Klarisky
  odporúčame!
  výstava

  Pozor, hranica! Devín v železnej opone 1948 – 1989

  Nová výstava Múzea mesta Bratislavy s názvom Pozor, hranica! Devín v železnej opone 1948 – 1989 sa zameriava na dejiny hradu...Viac
  18.5.2024 - 31.12.2024 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka
  odporúčame!