letný festival

Festival Atmosféra 2023

Prvý augustový víkend bude aj tento rok patriť Atmosfére. Malebná lúka neďaleko Hontianskych Nemiec zažije slovenskú premiéru špeciálneho programu Postalgia Symphonic, za ktorým stojí Katarína Máliková a Jihočeská filharmonie. Na festivale vystúpia aj skupiny Zrní, Neha! a Korben Dallas. Milovníci poézie sa môžu tešiť na kreatívny workshop s Milou Haugovou a fanúšikovia divadla na inscenáciu Roľa divadla Nude.

  odporúčame!
  Táto akcia sa konala v minulosti

  Obľúbený festival, ktorý nerastie do šírky, ale do hĺbky svojej existencie, a ktorý je už 11 rokov synonymom netradičných zážitkov a priateľstva, veľmi dbá nielen na svoju programovú časť, ale aj na spokojnosť a komfort všetkých návštevníkov vrátane účinkujúcich.

  „Aj keď svet pre mnohých nie je dnes šťastným miestom, existuje základné pravidlo: je takým, akým si ho spravíme. Práve na Atmosfére môžu byť návštevníci tou najlepšou verziou samých seba. Keď na ňu prídu s týmto nastavením, vytvoria nezabudnuteľné zážitky, ktoré si môžu zobrať so sebou do všedných dní - a tie im nikto nikdy nezoberie. Toto je základná myšlienka jedenástej Atmosféry,” vysvetľuje Gretka Pavlovová, hlavná organizátorka.

  Motívom tohto ročníka je slovné spojenie Buď láska, ktoré povzbudzuje k empatii a vyjadreniu základného ľudského citu. Téma festivalu v sekundárnej rovine pripomína otázku solidarity nielen smerom k Ukrajine, ale jej cieľom je vyjadriť podporu a lásku všetkým ľuďom, ktorí na Atmosféru dorazia - bez ohľadu na ich vierovyznanie, orientáciu, či farbu pleti.

  „Pri vymýšľaní témy jedenásteho ročníka sme si uvedomili, aká veľká prasklina nastala v našej spoločnosti. Vnímame silnú polarizáciu a vyhranenosť názorov. No keď sa vrátime úplne na začiatok, všetci sme ľudia, máme rovnaké potreby a túžby. Preto nastáva otázka spojenia - a tú symbolizuje náš tohtoročný vizuál,” vysvetľuje hlavná organizátorka Atmosféry, Gretka Pavlovová.

   

  Manifest 11. ročníka

  Zdá sa, že svet dnes nie je pre mnohých najšťastnejším miestom.

  Pravda je však taká, že svet je vždy takým, akým si ho spravíme.

  Už viac ako 10 rokov robíme v lete festival,

  kde je svet aspoň na pár dní trochu iným miestom.

  Keďže je náš festivalový areál ukrytý v lone prírody, viac ako inde tu platí,

  že to, čo si so sebou neprinesieme, to tu nenájdeme.

  A preto sa dnes obraciame na teba, človeče.

  Keby sme ti mali povedať len jednu jedinú vec, bolo by to:

  Buď láska.

  Buď najlepšou verziou samého seba, buď tým, čo si chceš so sebou odniesť.

  Jedine tak dokážeme všetci spolu lúke priniesť to, čo si z nej radi vezmeme späť.

  Nové a staré priateľstvá, veselé spomienky, skvelé hudobné a kultúrne zážitky

  a veľkú porciu lásky, z ktorej budeme žiť po celý rok.

  My všetci tvoríme Atmosféru.

  Vďaka vám za to.

  Buď láska.

  O nový vizuál sa postaralo grafické štúdio Milk v spolupráci s ilustrátorkou Tinou Minor. Dominuje mu prasklina, z ktorej vyrastajú farebné kvety. Tie sú symbolom života, ktorý si vždy nájde cestu aj tam, kde z počiatku na to nemá podmienky. A presne tieto kvety každoročne rastú aj na atmosférickej lúke.

  Každý rok sa organizátori snažia na Atmosfére vymyslieť niečo nové a posunúť návštevnícke zážitky o level vyššie. Jedenásty ročník nebude výnimkou. Pre návštevníkov pripravujú netradičné hudobné spojenia - jedným z nich bude vystúpenie Kataríny Málikovej s Jihočeskou filharmóniou z Českých Budějovíc, ktorí v slovenskej premiére uvedú program Postalgia Symphonic.

  Ďalším zverejneným interpretom je obľúbená skupina Korben Dallas a po štyroch rokoch sa do Hontianskych Nemiec vráti aj česká kapela Zrní. Ženskou energiou lúku naplní slovenské vokálne zoskupenie Neha!. Tu však ani zďaleka hudobný program nekončí. Návštevníci sa počas troch dní môžu tešiť na viac ako 30 hudobných vystúpení, ktoré organizátori budú predstavovať postupne na webe festivalu a svojich sociálnych sieťach.

  O netradičné hudobné zážitky, ktoré návštevníci bežne nezažijú, sa postará aj Andrej Šeban, ktorý na festivaloch štandardne nevystupuje, no na Atmosfére zahrá skladby aj z pripravovaného albumu. Ľudia sa rovnako môžu tešiť aj na spoločný koncert Martina Geišberga s hercom a hudobníkom Richardom Autnerom.

  Posledné roky, ktoré boli skúškou pre duševné zdravie každého človeka, sa odzrkadlili aj na túžbe viac sa baviť a užívať si život. Návštevníci sa tak tento rok môžu tešiť na rôzne tancovačky a energické hudobné vystúpenia kapiel Chiki-Liki-Tu-A či Saténové ruky. Na festivale sa  predstaví aj duo Meowlau x Val, industriálno-rapový projekt Lyrika H a producenta Rentipa KKR a príjemné dni ukončia nočné tanečné párty v podaní DJs – Malalata a  FVLCRVM live. Festival uzavrie v nedeľu predpoludním kapela, ktorá je pevnou súčasťou Atmosféry - Para. Pod majestátnym dubom odohrajú špeciálny komorný koncert.

  Nebude to však len o hudbe. Na lúke sa počas víkendu prestriedajú rôzne druhy workshopov, podnetné diskusie, aktivity zamerané na pohyb, množstvo detského programu, ako aj divadelné predstavenie - do Hontianskych Nemiec zavíta Divadlo NUDE s inscenáciou Roľa. Aby však toho nebolo málo, organizátori myslia aj na milovníkov literatúry - pripravujú pre nich bohatý literárny program, ktorého čerešničkou na torte bude tvorivé písanie s poetkou Milou Haugovou.

  V piatok na Atmosfére vystúpia:

  • Neha!
  • Jana Kirschner
  • Zrní
  • Andrej Šeban
  • Chiki-Liki-Tu-A
  • Tamara Kramar
  • Saténové ruky
  • Malalata
  • Meuwlau x Val
  • Himalayan Dalai Lama

  V sobotu sa môžu návštevníci tešiť na týchto interpretov:

  • Babela Beat Band
  • Džumelec
  • Tolstoys
  • Ankramu
  • Martin Geišberg & Richard Autner
  • Vlado Nosáľ
  • Katarína Máliková - Postalgia: Symphonic
  • Zea
  • Korben Dallas
  • Vec & Švidraň: Hudba k láske
  • Fallgrapp
  • KKR
  • FVLCRVM live
  • Young Aesthete
  • Jureš Fallgrapp DJ set

  Nedeľné predpoludnie návštevníkom spríjemnia:

  • Dennyiah
  • a festival uzavrie Para špeciálnym vystúpením na Dub stagei.

  Festival Atmosféra

  Vstupné: permanentka 59€

  Odporúčame

  film

  Láska nebeská

  Po 20 rokoch od svojej premiéry sa do kín vracia kultový vianočný hit o rôznych podobách lásky s hviezdnym hereckým obsadením a...Viac
  Kino Nostalgia / Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava / Kino Kultúrka Stupava
  odporúčame!
  divadlo

  Môj dobrý kamarát

  Skvelá francúzska komédia Erica Assousa spojí dva manželské páry v kolotoči nedorozumení, poloprávd a situácii, ktoré ak sa vás...Viac
  Št 14.12.2023 / Štúdio L+S
  odporúčame!
  divadlo

  bazén (bez vody)

  Čierna komédia svetoznámeho britského autora Marka Ravenhilla. bazén (bez vody) je šokujúca hra o spôsoboch, akými sa naše túžby...Viac
  Ne 17.12.2023 / V-klub (Véčko)
  od vás odporúčame!
  výstava

  Hvězdy. Česká moderna zo súkromných zbierok

  Výstava predstavuje tvorbu šiestich „hviezdnych“ predstaviteľov, zakladateľov moderného umenia –Františka Kupku, Emila Fillu,...Viac
  15.9.2023 - 17.12.2023 / Slovenská národná galéria Bratislava
  odporúčame!