výstava

Pavlína Šváchová: Línia – priestor

Kresba je všeobecne vnímaná ako bezprostredný prenos myšlienky na papier. Práca so sklom však kladie odpor. Aktuálna výstava Pavlíny Šváchovej predstavuje krehké kresby zo skla, ktoré vystupujú z plochy do priestoru.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
18.03.2024 18:00, Po

Výtvarné hľadanie je tu viazané predovšetkým na základný východiskový materiál – na jednoduchú sklenenú tyč – základnú líniu či čiaru, ktorá sa pôsobením tepla mení na priestorovú štruktúru. Vlastnosti materiálu a špecifický spôsob jeho výtvarného spracovania sa pre autorku stávajú obmedzením, výzvou a predmetom experimentovania, ktoré ju postupne privádza aj do iných mediálnych oblastí (objekt, kresba, inštalácia). Každá línia, každý „ťah“ tu nadobúda nový rozmer a vytvára dynamický dialóg s priestorom i divákom. Kresba sa stáva malou skulptúrou.     

Práce prezentované na výstave balansujú medzi kontrolou a spontánnosťou, medzi plánovaným a náhodným, medzi plochou a priestorom, medzi dizajnom a voľnou tvorbou. Technológia ručného tvarovania skla nad kahanom (po česky lampové sklo) je tu použitá nielen ako nástroj, ale aj ako téma, médium, nositeľ obsahu či „spolupracovník“. Vzhľadom na to, že v Českom prostredí je táto technológia spájaná predovšetkým s výrobou pomerne kontroverzne vnímaných dekoratívnych sklenených figúrok, práve uvažovanie o figúrke či figúre sa stáva predmetom autorkinho uvažovania. Etymologická nejednoznačnosť pojmu figúra (postava, obrazec, vzorec, schéma, básnická figúra atď.) ju podnecuje k hľadaniu nových spôsobov výtvarného uchopenia „lampového skla“ a naznačuje smerovanie od figúry smerom k abstrakcii.  

Kurátorka: Naďa Kančevová

Odporúčame

iná akcia

Prežili sme holokaust: hudobno-filmové pásmo spomienok

Št 23.5.2024 / DK Zrkadlový háj
odporúčame!
koncert

Sensorium Festival 2024

Subdeck / Goetheho inštitút
odporúčame!
koncert

DakhaBrakha (UA) - 20th Anniversary Tour

Ukrajinské kvarteto DakhaBrakha tento rok oslavuje 20. výročie svojho vzniku veľkým turné, v rámci ktorého sa zastaví aj v...Viac
Št 12.12.2024 / Majestic music club
odporúčame!
koncert

Onuka (UA)

Ne 19.5.2024 / Majestic music club
odporúčame!