vážna hudba

Viva Musica! Hledíková & Matejča

Albrechtovská záhrada privíta v rámci festivalu Viva Musica! dvojicu huslistov Teréziu Hledíkovú a Daniela Matejču, ktorí sa predstavia v sprievode orchestra Sinfonietta Bratislava.
odporúčame!
27.07.2024, So
Záhrada Domu Albrechtovcov, Kapitulská 1
19:00

Terézia Hledíková momentálne študuje na Hudobnej akadémii múzických umení v Prahe a profiluje sa ako sólistka, komorná aj orchestrálna hráčka. Odohrala množstvo koncertov v Českej republike, Poľsku, Nemecku, Taliansku, Francúzsku, Rakúsku či Luxembursku a zúčastnila sa niekoľkých celoslovenských i medzinárodných súťaží, kde získala popredné umiestnenia. V roku 2018 vystúpila ako sólistka na festivale Václava Hudečka Svátky hudby v Praze a v rámci platformy Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov si v Bratislave zahrala po boku svetoznámej Midori Goto.

Daniel Matejča patrí k výrazným českým huslistom nastupujúcej mladej generácie. Je laureátom niekoľkých súťaží, napríklad Kocianovej medzinárodnej súťaže či súťaže Georga Philipa Telemana v Poznani. Získal tiež druhé miesto na medzinárodnej súťaži Concertino Praga či prvú cenu na súťaži mladých hudobníkov Eurovision v Montpelier. Koncertoval vo Francúzsku, Taliansku, Poľsku Nemecku, Singapure či Japonsku.

Obaja mladí sólisti vystúpia spolu s komorným orchestrom Sinfonietta Bratislava pod vedením huslistu Pavla Bogacza ml.

Účinkujú:
Terézia Hledíková / husle
Daniel Matejča / husle
Sinfonietta Bratislava
Pavel Bogacz ml. / umelecké vedenie

Program:

Camille Saint-Saëns (1835 – 1921)
Introdukcia a Rondo capriccioso a mol, op. 28

Eugène Ysaÿe (1858 – 1931)
Caprice d’après l’étude en forme de valse de Saint-Saëns

Jean Sibelius (1865 – 1957)
Impromptu pre sláčikový orchester, op. 5

Antonín Dvořák (1841 – 1904)
Romanca f mol, op. 11

Béla Bartók (1881 – 1945)
Rumunské tance, Sz. 56 

Dmitrij Šostakovič (1906 – 1975) / upr. Michaela Rózsa Růžičková
Päť skladieb pre dvoje huslí

Koncert je súčasťou cyklu koncertov festivalu Viva Musica! pod holým nebom s podtitulom Hudobné záhrady. Malebný dom rodiny Albrechtovcov a jeho záhrada sú významným miestom v hudobnom živote Bratislavy. Pre generácie umelcov sa stali symbolom priestoru s nezameniteľným genius loci naplneným láskou k hudbe a k domácemu muzicírovaniu.

Vstupné: predpredaj 15€

Koncert je súčasťou festivalu Viva Musica! 2024. Pozrite si kompletný program.