„Ak sa na to pozeráme z tohto pohľadu, je na mieste hovoriť o najvyššom umení krajčírstva, keďže zhotovenie niektorých náročných a pracných kúskov trvalo aj niekoľko týždňov, mesiacov. Slovenské kroje sú doslova umeleckým dielom a dokazujú výnimočné estetické cítenie a majsterskú zručnosť našich predkov. Je obdivuhodné, že popri všetkých existenčných povinnostiach, často v tvrdých podmienkach, dokázali vytvoriť krásu, ktorej ani zub času neubral na pôvabe,“ hovorí zberateľka, ktorá v Auparku Bratislava sprístupní časť svojej vzácnej zbierky.
Vystavené budú ženské a detské komplety a krojové súčiastky z druhej polovice devätnásteho storočia a z prvej polovice dvadsiateho storočia. Navyše, každý môže byť súčasťou výstavy a prispieť k rozšíreniu arzenálu exponátov. „Rozhodli sme sa totiž, že návštevníci i nadšenci ľudového odevu môžu priniesť či poslať fotografiu svojich predkov v kroji spolu s informáciami a táto bude vystavená,“ prezrádza Tamara.
V rámci vystavenej časti väčšinu krojov a krojových súčastí odkonzultovala s odborníkmi a lokalpatriótmi z regiónov. Mnohé zostavy krojov sú sprístupnené vcelku, tak ako ich Tamara získala od pôvodných majiteľov. „Som veľmi rada, že odbornou garantkou výstavy je reštaurátorka a poradkyňa pre výrobcov ľudových krojov, odevných doplnkov a výšiviek Ústredia ľudovej umeleckej výroby Zuzana Tajek Piešová, ktorej prácu roky obdivujem" dodala Tamara.