výstava

Miloš Karásek: Samovrava

Korzo Zálesie bude hostiť multimediálne dielo Samovrava, ktoré vzniklo ako spoločný projekt medzinárodne etablovaného umelca Miloša Karáska, fotografa Michala Zajačka a grafickej dizajnérky Nory Nosterskej.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
08.07.2021 18:00, Št

Projekt Samovrava pozostáva z niekoľkých rovín – rovnomennej básnickej zbierky a zo sady 12 videí a fotografií. Priamou inšpiráciou bola pre Karáska japonská poézia, konkrétne žáner haiku. "Vzniká tam poloha, ktorá je podobná ako má haiga – spája haiku s obrazovým doprovodom. Vytvorili sme priestor, ktorý umožňuje, aby sa poézia udiala," hovorí Miloš Karásek o spoločnom projekte, ktorý označil za posun v tvorbe.

Texty v súlade s citlivými fotografiami a videami Michala Zajačka vytvárajú unikátny celok. Napriek previazanosti pôsobia jednotlivé prvky autonómne a zanechávajú hlbokú emóciu vyvolanú jemnosťou diela s odkazom na krásu a pominuteľnosť života. 

Poézia je všade, aj tam, kde ju nečakáte

Zmyslom celého projektu je pokus o návrat poézie do bežného života – tam, kde sa dnes s poéziou nestretávame a nečakáme ju. Dielo bude inštalované na móle Korza Zálesie, ktoré sa nachádza v pravotočivom meandri Malého Dunaja v obci Zálesie neďaleko Bratislavy.

Spoločný multimediálny projekt Samovrava bol prvýkrát inštalovaný v apríli v Galérii Martina Martinčeka v Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave. Jeho súčasťou boli od polovice mája aj citylighty v uliciach hlavného mesta. Poézia sa tak dostala skutočne medzi ľudí – tých, ktorí čakali na MHD alebo prechádzali rušným mestom. Bola k nim bližšie ako kedykoľvek predtým. Výstava na Korze Zálesie potrvá do konca septembra.

"Na Korze Zálesie aktuálne vzniká Kultúrno-ekologické centrum, je nám preto cťou, že jedným z prvých umeleckých projektov, ktorý máme možnosť hostiť je práve Samovrava. Zároveň máme česť hostiť umelca Miloša Karáska," hovorí Nikola Žišková z Občianskeho združenia Naše Zálesíčko, ktoré výstavu na Korze Zálesie zastrešuje. Prvou lastovičkou vznikajúceho centra bola inštalácia Kŕdeľ na Korze, ktorá vznikla ako komunitný projekt v spolupráci s Materskou školou v Zálesí.

Mólo na Korze Zálesie získalo v roku 2020 prestížne architektonické ocenenie CE ZA AR 2020 v kategórii Exteriér.

Korzo Zálesie sa nachádza v chránenej oblasti Natura 2000. Odporúča sa pešia doprava, doprava bicyklom, prímestská autobusová doprava (zastávka Korzo Zálesie v Zálesí), alebo kombinovaná doprava vlakom a autobusom (na vlakovú stanicu do Ivanky pri Dunaji a z Ivanky pri Dunaji autobusom do Zálesia).

Odporúčame

divadlo

Las Vegas Varieté

Zábavný, zvrhlý, zvodný revuálny zážitok! Dekadencia, humor, očarujúce cirkusové, tanečné a spevácke čísla, burlesque a Vy -...Viac
So 23.10.2021 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
divadlo

Drama Queer 2021

Drama Queer je divadelný festival dôkladne vyberaných performance dotýkajúcich sa tematiky LGBTI+.Viac
23.10.2021 - 2.11.2021 / Bratislava
odporúčame!
divadlo

Bratislava v pohybe: Kimberly Bartosik / daela

through the mirror of their eyes. Živočíšne provokatívne, vášnivo intímne a pulzujúce energiou, predstavenie through the mirror...Viac
24.10.2021 - 25.10.2021 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
film

Jeden svet 2021

5.11.2021 - 11.11.2021
odporúčame!