expozícia

Otvárame 27. septembra - Michalská veža po rekonštrukcii

Jedna z dominánt bratislavského centra, Michalská veža, ktorú spravuje Múzeum mesta Bratislavy, bude od stredy 27. septembra opäť sprístupnená verejnosti spolu s novou výstavou.
odporúčame!

Michalská veža, jedna z dominánt centra Bratislavy s vyše 700-ročnou históriou a posledná zachovaná z pôvodne štyroch mestských brán, bola postavená skôr, ako sa Bratislava v roku 1291 udelením mestských privilégií oficiálne stala mestom. Vzhľad a hlavná funkcia veže sa počas jej existencie menili, avšak dodnes predstavuje najmä doklad vyspelého fortifikačného systému Bratislavy. Cez prejazd veže navyše viedli v daných obdobiach dôležité cesty.

Po generálnej obnove, ktorá prebehla v rokoch 2021 – 2022, Múzeum mesta Bratislavy sprístupňuje Michalskú vežu aj s novou výstavou.

Cieľom výstavy Michalská veža: po rekonštrukcii je ukázať pamiatku so všetkými historickými vývojovými vrstvami. Jej fasáda má po rekonštrukcii zjednocujúci, dominantne barokový výraz v bielej farebnosti, ktorá je pre Michalskú vežu v posledných desaťročiach typická. Vnútri sa veža mení na múzejný exponát.

Namiesto donedávna vystavených historických zbraní preberá funkciu hlavného exponátu samotná pamiatka.

Tento prístup dovoľuje odhaliť aj staršie vrstvy a materiály, ktoré by inak pred očami návštevníčok a návštevníkov zostali skryté pod vrstvou zjednocujúcej omietky, a necháva nás spoznať históriu stavebného vývoja a postupnej premeny funkcie veže. Jej priestory, ktoré by inak slúžili ako výstavné miestnosti či miesto tranzitu, teraz poskytujú možnosť pre zastavenie sa a hlbšie spoznávanie histórie pamiatky.

S Michalskou vežou súvisí aj stredoveký barbakán – súčasť mestského opevnenia, na ktorého pôdoryse neskôr vyrástli meštianske domy.

V jednom z nich je dodnes zachovaná Lekáreň U Červeného raka, ktorá sa od 27. 9. stane návštevníckym centrom, kde si môžete kúpiť vstupenky na Michalskú vežu.

Dočasná výstava, Michalská veža: po rekonštrukcii rešpektuje chronológiu vývoja veže, pričom najstaršie etapy sú prezentované v jej najnižšej a najstaršej časti.

Stúpanie nahor je analógiou prechodu jednotlivými etapami vývoja veže až k súčasnosti. Výstava približuje vybrané témy z dejín veže: stavebný vývoj veže a barbakánu, sochu Archanjela Michala s časovou schránkou, zvony, vežové hodiny a cibuľovitú strechu. Samostatnou kapitolou je téma obnovy tejto pamiatky. 


  

 

 

Odporúčame

výstava

Na kusy. Fragment a torzo vo výtvarnom umení

27.5.2023 - 28.4.2024 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!
iná akcia

Ekovýchova na Kamzíku

Pozývame vás objavovať, bádať, tvoriť, diskutovať a spoznávať svet z nového uhla pohľadu spolu s Daphne - inštitútom aplikovanej...Viac
27.9.2023 - 25.10.2023 / Centrum ekovýchovy a lesnícke arborétum Kamzík
odporúčame!
film

Svetloplachosť

V jedno chladné februárové ráno prichádza dvanásťročný Niki a jeho rodina na charkovskú stanicu metra, aby sa ukryli...Viac
Ne 29.10.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
film

Pissarro - otec impresionizmu

So 7.10.2023 / Kino Nostalgia
odporúčame!