výstava

Michal Czinege: Open Shells

Samostatná výstava vizuálneho umelca Michala Czinegeho “Open Shells” prezentuje sériu tvarovaných maliarskych diptychov a teplocitlivý interaktívny objekt.

Táto akcia sa konala v minulosti

Kurátorka: Dominika Chrzanová 

Prostredníctvom výstavy sa umelec vracia k svojim rýdzo maliarskym koreňom, ktoré v súčasnosti sekundujú v už preňho charakteristickej tvorbe založenej na experimentálnych štúdiách so svetlom a farbou. Prezentované práce vychádzajú práve z tejto polohy jeho výtvarnej praxe. 

V deformovaných maliarskych plátnach ostáva pre Michala Czinegeho dôležitým nástrojom najmä výrazná farba (magenta, ultramarínová, tyrkysová a i.), ktorá je pre jeho tvorbu charakteristická. Farebný výber bol však v tomto prípade skôr intuitívny a jeho úlohou je hlavne pohltiť ich tvary. 

Pokrivené formy plátien vznikli na základe predlohy - prierezu ľudského tela - v kombinácii s použitím ručného skenovania obrázka z obrazovky počítača. Na tomto mieste vzniká niečo, čo je možné nazvať “biologickou symetriou”. Táto funguje za pomoci metódy zrkadlenia biologického materiálu / biologického objektu. Symetria je však zachovaná iba v rámci jednotlivých diptychov. Každý z nich disponuje vlastnou farebnou škálou a mierou zakrivenia. 

Autor ďalej narába aj so svetlom a jeho vlastnosťami. Obrazy budované desiatkami lazúrnych vrstiev vytvárajú vďaka prenikaniu svetla cez ne hlboký priestor, ktorý je možné odhaliť len bližším pohľadom. Autor nabáda divákov pristúpiť k maľbám, skúmať a ponárať sa do ich hlbín ako pod hladinu mora a objaviť rozličné súvislosti.

Dielo s názvom “Dreamer 1” je interaktívny objekt, ktorý reaguje na ľudský pohyb alebo ľudskú prítomnosť v jeho blízkosti a je založený na energii tepla. Rovnako, ako pri vystavených maľbách, aj tu pri dlhšom pozorovaní objekt odhaľuje to, čo sa skrýva pod jeho povrchom. 

Výstava “Open Shells” je založená na skúmaní vzťahu svetla a farieb, na ich vlastnostiach a zmenách, ktoré vznikajú len na základe prítomnosti jedného či druhého. Je taktiež o budovaní priestoru prostredníctvom plochy. 

Michal Czinege (*1980, Bratislava) je vizuálny umelec žijúci a tvoriaci v Nurmes vo Fínsku. V rokoch 2000-2006 študoval na katedre maľby a iných médií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave pod vedením prof. Ivana Csudaia, akad. mal. V rokoch 2006 - 2011 tu absolvoval svoje doktorandské štúdium a medzi rokmi 2011 - 2015 pôsobil ako asistent profesora na katedre maľby VŠVU. Je členom MUU, Fínskej interdisciplinárnej umeleckej asociácie a Asociácie umelcov Fínska.  

   

Odporúčame

film

Zlodeji

Osamu je gastarbeiter, ktorý si privyrába kradnutím v obchodoch. Do remesla zasväcuje aj svojho syna. Obaja žijú v provizórnom...Viac
odporúčame!
výstava

Motýľa nekúpiš. Výstava nových diel v zbierkach SNG

Chytať motýľa. Výstava prezentuje najnovšie prírastky do zbierok SNG autorov a autorky strednej generácie slovenského súčasného...Viac
9.12.2021 - 29.5.2022 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
party

Moody x Denis Horvat (DK)

Pi 10.6.2022 / Sundeck
odporúčame!
vážna hudba

Viva Musica! Vivaldi/Candotto: For Seasons (composed by climate data)

Pi 1.7.2022 / Sad Janka Kráľa
odporúčame!