výstava

Karol Plicka - Album k 10. výročiu Matice Slovenskej v Čadci

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátor: Martin Kleibl
odporúčame!
02.11.2023, Št - 30.06.2024, Ne

Od dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia vydával Národopisný odbor Matice slovenskej viacero sérií pohľadníc z fotografií Karola Plicku. Trinásť kompletov bolo venovaných slovenskému národopisu, dve sady pod názvom Slovenské kraje zachytávajú krásu Vysokých Tatier.

Týchto pätnásť sérií obsahovalo dohromady 156 pohľadníc. Pohľadnice s rozmermi zhruba 140 x 87 mm boli vyhotovené klasickým zväčšovaním na fotografickom papieri s predtlačenou adresnou stranou, na ktorej bol v ľavej časti vyznačený vydavateľ, poradové číslo pohľadnice, opis zobrazeného motívu a meno autora, na pravej strane bolo miesto na vypísanie adresy.

Známy je zrejme súkromne vydaný album na reprezentačné účely s vlepenými päťdesiatimi Plickovými pohľadnicami s predtlačenými rámikmi a slovensko-anglickými textami.

„Album na pamiatku desaťročia odboru Matice slovenskej v Čadci 1921 – 1931” je v podstate rovnaký album, ale okrem päťdesiatich fotografií obsahuje úvodný list s nadpisom a jednu fotografiu navyše, ktorá zobrazuje Palárikov dom v Čadci. O tom, že ide o modifikáciu reprezentačného albumu, svedčí aj fakt, že tieto dva vložené listy majú inú farbu papiera ako ostatných päťdesiat.

V albume sú zastúpené fotografie z národopisných sérií z celého Slovenska a aj niektoré fotografie zo série z Vysokých Tatier.

Výstava v depozitárnych šuplíkoch Múzea fotografie prezentuje originál tohto albumu spolu s výberom digitálnych zväčšenín fotografií z albumu. 

Text: Martin Kleibl

Vstupné: 5€

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

film

A máme, čo sme chceli

Slovensko-kanadský celovečerný film sa vracia do obdobia spred tridsiatich rokov, keď sa delilo Československo a zachytáva deň,...Viac
Amfiteáter Rača / Areál hier Radosť Štrkovec / Amfiteáter
odporúčame!
festival

Grape 2024

9.8.2024 - 10.8.2024 / letisko Trenčín
odporúčame!
film

Umenie jesť a milovať

Film, ktorý je pastvou pre oči a poctou francúzskej gastronómii, rozpráva príbeh gurmána Dodina a jeho šéfkuchárky Eugénie, ktorí...Viac
Po 24.6.2024 / Kino Mladosť
odporúčame!
výstava

Čierne diery v MMB: Dlaždice Bratislavy a umenie nápodoby

Výstava vychádza z textu pre knihu o obkladoch a dlažbách, ktorú vydalo OZ Čierne diery v roku 2023. Na výstave v MMB budú...Viac
31.5.2024 - 13.10.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)
odporúčame!