výstava
iná akcia

Finisáž výstavy Príroda vášho detstva

V nedeľu 2. októbra pozývame na rozlúčku s výstavou Príroda vášho detstva celodenným sprievodným programom, ktorým vás prevedú kurátorka výstavy Miroslava Maurery, vedúci kurátor zbierok starého umenia Dušan Buran, galerijné pedagogičky, lektori a lektorky Schaubmarovho mlyna. Čakajú vás workshopy, prehliadky pre deti aj dospelých, prednášky a premietanie filmu Vlčie hory. Príďte sa rozlúčiť s výstavou Príroda vášho detstva!

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti


Súbor 515 listov nám zapožičala manželka Anna Krejčová a syn Henrich Krejča. Na výstave môžete z celkového objemu vidieť viac ako polovicu originálov, ktoré boli použité v knihách Z našej prírody. Rastliny (1979), Z našej prírody. Živočíchy (1981) a Základy poľovníctva (1988).
V nich každý nájde svoj vlastný príbeh z čias detstva, z čias mladosti, kedy sme so zvedavosťou listovali stránky plné obrázkov s pestrofarebnými kvetmi, podivnými chrobákmi, nebezpečnými dravcami, či spevavými vtákmi.
 
P R O G R A M

10:00 - 10:45 Detský expres do prírody – komentovaná prehliadka pre deti
10:45 - 12:00 Mimikry - workshop pre deti aj dospelých

Zvieratá sa v prírode niekedy musia maskovať, aby sa ukryli pred nebezpečenstvom - zmeniť sa na steblo trávy alebo sa štruktúrou kože prispôsobiť kôre stromu. Mimikry je workshop pre deti aj dospelých, ktorý využíva meotar na premietnutie analógového filtra, vyrobeného z nájdených prírodnín, ktorý nás zamaskuje, zmení na okrídleného tvora alebo nám poskytne možnosť splynúť s prírodou.
13:30 - 14:15 Detský expres do prírody – komentovaná prehliadka pre deti
14:15 - 16:00 Výroba a história herbárov alebo prečo mandragory kričia - prednáška a workshop

Miroslavy Maurery priblíži históriu herbárov od manuskriptov, cez prvé tlačené herbáre, až po moderné herbáre a atlasy liečivých rastlín. Na vybraných príkladoch si predstaví význam herbárov pre spoločnosť, ich vplyv na kultúru a umelecké stránky tvorby tohto typu literatúry, okrem iného odhalíme prečo mandragory kričia, kde rastie strom Peridexion, alebo čím je imelo magické.
V druhej časti programu si spoločne s Luciou Kotvanovou založíme svoj vlastný herbár. Z okolitej prírody a priľahlého sadu si nazbierame vhodné rastliny, ktoré si následne vylisujeme. Nazbierané rastliny si označíme a popíšeme, a dotvoríme dizajn herbára.
15:00 - 16:00 Prednáška Dušana Burana (40 min + diskusia)
Príroda stredovekého umenia: Kvety na tabuľových maľbách, zvery na náhrobkoch a beštie na stránkach liturgických rukopisov.
Vedecké ilustrácie Jindřicha Krejču sú vyústením veľmi dlhej tradície. Siaha až do antiky, no svoj prvý rozkvet zaznamenala v období stredoveku. Kým v starších obdobiach prevládali skôr schematické zachytenia kvetov a rôznych zvierat (neraz celkom vymyslených tvorov), približne od 13. storočia sledujeme nárast „realistickej“ ilustrácie s edukatívnymi, cestovateľskými či liečiteľskými zámermi. Dušan Buran, kurátor zbierky gotického umenia SNG stručne okomentuje tento vývin v období medzi rokmi cca 800 – 1500 a taktiež poukáže na špecifické funkcie obrazu zvierat alebo rastlín, ako ich presadzovali umelci v rôznych médiách románskeho a gotického obdobia.
16:00 - 17:00 Premietanie filmu Vlčie hory
Ako prichádza noc, éterická hmla sa vnára do lesného porastu starého ako svet sám. Praveké vytie vlka sa ozýva horami, nasledované ďalším a ďalším vlkom. Dole v údolí sa prudko otočí zubor, jeleň trochu odbehne a bobor pláva do úkrytu. Len medveď čaká v predtuche priživiť sa na koristi vlka.
Toto je príbeh o jednej z posledných divočín v Európe, kde každý tvor hrá svoju úlohu vo večnom kolobehu života a smrti. Táto krajina bola v minulosti známa ako "Vlčie hory“.
Slovenský filmár divokej prírody Erik Baláž, spolu s kamarátmi Karolom Kaliským a Jozefom Fialom, putovali tri roky krížom krážom horami a lesmi Východných Karpát, regiónom rozprestierajúcim sa na území Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Pátrali po vlkoch a iných výnimočných zvieratách, ktoré spoločne žijú v tomto území. Objavili svet takmer nedotknutý ľuďmi.
17:00 - 18:00 Miroslava Maurery – kurátorsky výklad k výstave Príroda vášho detstva

Kapacita programov je limitovaná, rezervácia však nie je potrebná.

Vstupné 3 €

 

Odporúčame

film

Chudiatko

Neuveriteľný príbeh o fantastickom vývoji Belly Baxterovej (Emma Stone), mladej ženy, ktorú oživil geniálny a neortodoxný vedec...Viac
Ut 30.4.2024 / Kino Mladosť
odporúčame!
film

Pozor, padá SNG!

Kafkovský proces rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie trval viac ako desať rokov. Príliš dlho sa zdalo, že svetlo na konci...Viac
So 18.5.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
vážna hudba

Waterford School Orchestra (USA)

Koncert mládežníckeho Waterford School Orchestra sa uskutoční v sobotu 22. júna v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu...Viac
So 22.6.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
od vás odporúčame!
koncert

Preßburger Klezmer Band

Stálica world music - kapela Preßburger Klezmer Band, ktorej posledný album Korene úspešne bodoval v prestížnom rebríčku World...Viac
Št 6.6.2024 / Kafe Scherz Palisády
odporúčame!