koncert
party
festival

Sensorium Festival: Beyond The Sound 2022

Po minuloročných vypredaných koncertoch prináša festival Sensorium Festival: Beyond The Sound zvučné mená medzinárodnej scény. Predstavia sa Nazar, DJ Diaki či DJ Plead a Poison Anna.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

17.6. – DJ Diaki (Nyege Nyege) / DJ Plead (AU,Livity Sound) / wyme (SK, xeno-) / Tea Tralna (SK, BWO) / Michael Priest (SK, Hochspannung!)

18.6. – Nazar (Hyperdub, AO) / Poison Anna (UK) / DJ GÄP (SK, Mäss/Välvät) / seafur (Radio Punctum)

---

Nazar (Hyperdub Records) prvýkrát v Bratislave! Jeden zo suverénne najsilnejších koncertov Donau Festivalu 2021 / Unsoundu 2018. 

Nazar mal 26 rokov. V tom čase mal za sebou občiansku vojnu, v ktorej bol jeho otec generálom rebelov bojujúcich za demokratické princípy v rodnej Angole vo vojne, ktorá trvala 27 rokov. Nazar žil ako odídenec v Belgicku, nakoniec sa usadil v UK a Holandsku. Vynájsť a definovať celkom nový hudobný žáner s takýmto detstvom a dospievaním si zaslúži obrovský rešpekt. 

O oceňovanom (The Quietus / RA / Louder Than War etc etc) albume Guerrilla píše The Quietus ako o: “úžasnej, osobitej nahrávke, ktorá okupuje veľmi jedinečný umelecký priestor. Jeho „rough kuduro“ znie ako máločo iné.”

Rough Kuduro (teda drsné kuduro) je autorská interpretácia angolského hudobného a tanečného štýlu, ktorého vlajku dnes nesie ďalšie zásadné vydavateľstvo – Principe. Nazar tento (za normálnych okolností skôr optimistický štýl „vyzbrojil“, aby odhalil reálnu stránku toho, čo videl doma v Angole.

Odporúčame prečítať si celý jeho príbeh na Resident Advisor:

Producent a DJ Diaki, kráľ afro rave-u a pôvodca osobytého balani sound systemu Diaki pochádza z mestečka Sanakoroba v Mali. 

Balani, respektíve Balani show, je malijský fenomén s históriou dvoch desaťročí. Tento zvuk extatických pouličných večierkov pomaly ale iste začína objavovať aj zvyšok sveta. 

Guardian píše: “Diakiho balani je plné hĺbky, ktorú spočiatku maskuje neuveriteľné tempo” (…), no keď sa raz človek dostane na jeho vlnu, následné ticho po párty už nikdy nebude znieť tak ako predtým.” 

Frenetické samplovanie balafonu (nástroj pripomínajúci marimbu), lavína rytmov podobná tanzánskemu žánru singeli, tanečný tranz a burácajúce rotujúce bicie vyprovokovali náboženských lídrov až tak, že Balani parties boli žiaľ postupne zakázané a prežívajú skôr pod rúškom tmy alebo v rurálnych oblastiach Mali. Diaki podpálil parket v kluboch v Berlíne ako aj v dedinách na okraji Bamaka a inak tomu nebude ani na Sensoriu.

Ďalším vučným menom v programe festivalu je DJ Plead. Platforma Boiler Room ho prezýva “korunným princom libanonskej klubovej produkcie”. Plead spája tradičné blízkovýchodné rytmy a ten najsúčasnejší klubový zvuk ozývajúci sa v rave katedrálach od Berghainu až po londýnsky Fabric.

Poison Annu z londýnskeho podzemia vďaka demonahrávke na soundcloude vytiahol ASAP Rocky, ktorému spolu s FKA Twigs nahrala vokály na Testing (2018). Jej sonickým mentorom sa potom stal Dean Blunt, a.k.a. šedá eminencia londýnskej scény situovanej okolo ľudí ako Tirzah, Mica Levi, Coby Sey. Jej album následne mixoval J. Gordon (Skepta).

Vo svojom svojskom spojení dubu, trip-hopu a UK rapu Poison Anna adresuje témy identity a seba-poznania v kontexte sveta pod ťažobou dezinformačného preťaženia a systémovej opresie. “Avant-pop, ktorý ide až pod kožu,” ako píše magazín Dazed. Celé je to trochu čudné, skromné, miestami lo-fi, absolútne bez kompromisov a potreby zaujať za každú cenu. 

---

Sensorium: Beyond The Sound tiež predstaví bohaté spektrum domácej scény. Wyme je DJka a zakladateľka queer safe-space klubovej noci xeno-. Vo svojich setoch sa špecializuje na chirurgické spájanie odvrátených strán klubovej, popovej a experimentálnej produkcie.

DJ GÄP sa rád pohybuje v ostrých kontrastoch niekde medzi južanskými rytmami, industriálom, deväťdesiatkovým R'N'B a abrazívnejšími klubovými žánrami. Doplnia ich v Prahe usadená DJka seafur či DJ-ka a promotérka Tea Tralna z kolektívu BWO.

Pre všetkých Ukrajincov a Ukrajinky je vstupné na podujate zadarmo.

Vstupné: permanentka na dva dni 24€, denná vstupenka piatok 12€, sobota 12€.

Odporúčame

koncert

Kataklysm / Soilwork / Wilderun

Svoje sily spojili na pripravovanom európskom turné kanadskí deatheri Kataklysm a švédski melodic groove metalisti Soilwork. Obe...Viac
Ne 16.4.2023 / Majestic music club
odporúčame!
koncert

Danube Music Day: The Residents (USA)

Viacero okolností sa zbehlo, až sa stala unikátna vec. Slávny americký umelecký kolektív The Residents príde osláviť päťdesiate...Viac
So 18.2.2023 / Majestic music club
odporúčame!
koncert

Al Holiday And The East Side Rhytm Band (USA)

Pi 16.12.2022 / Rock v múzeu - Múzeum obchodu
odporúčame!
divadlo

Horror Show

Št 19.1.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!