výstava

F. M. Dostojevskij - Epizódy

Svet Dostojevského je obyčajne vnímaný v stlmených, ponurých, sivo-hnedých tónoch, avšak v skutočnosti je v Dostojevského dielach veľa rôznych farieb; jeho Petrohrad nie je vždy pochmúrny napriek ťažkým témam jeho diel, ale jeho hrdinovia nosia oblečenie zodpovedajúce dobovej móde, často jasné a pestré.
Táto akcia sa konala v minulosti
Aj z tohto dôvodu sa zostavovatelia výstavy pokúsili návštevníkom sprostredkovať farebný svet Dostojevského interaktívnou hrou v podobe omaľovánok. Príďte si vyfarbiť dobové oblečenie dám a pánov, postáv z románov slávneho ruského spisovateľa. Na jednotlivých plagátoch – omaľovánkach – sa môžete pohrať s farbami, dať nový život románovým hrdinom a hrdinkám Dostojevského diel.
 
Samotný Dostojevskij bol veľmi prieberčivý pri výbere oblečenia, dával si šiť oblečenie u najlepších krajčírov, mal rád drahú bielizeň, sledoval módu a mal prehľad o nových módnych trendoch. Niektorým literárnym hrdinom sprostredkoval svoj vlastný vkus (napr. kabát od Šarmera, u ktorého si nechával šiť oblečenie Dostojevskij, „donosil“ Raskoľnikov, Myškin nosil sako podobné tomu, aké mal v šatníku Dostojevskij).
 
Interaktívna výstava pozostáva z digitálnych kópií litografií, rytín a fotografií z 19. storočia, a je zostavená zo zbierok Dostojevského múzea a Literárneho múzea Puškinovho domu z Petrohradu a rozpráva o živote a diele veľkého spisovateľa.
 
Barokové nádvorie UKB, Ventúrska 11
Pondelok - Piatok / 10:00 - 18:00

Výstava je prístupná pre návštevníkov v režime OP.
 

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku, Ruský dom v Bratislave, F.M.Dostoevsky Literary-Memorial Museum, Univerzitná knižnica v Bratislave. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

film

Hotel Chelsea

Ut 20.6.2023 / Kino Mier Modra
odporúčame!
iná akcia

Keramické trhy 2023

Všetkých milovníkov a nadšencov keramiky pozývame na 19. ročník Keramických trhov.Viac
9.6.2023 - 11.6.2023 / Pezinok
odporúčame!
koncert

Dežo Ursiny & Moyzesovo kvarteto

Premiéra koncertného uvedenia skladieb Deža Ursinyho v úpravách pre sláčikové kvarteto.Viac
St 7.6.2023 / Dom kultúry Pezinok
odporúčame!
divadlo

Cirque Du Soleil: Ovo

19.10.2023 - 22.10.2023 / Zimný štadión Ondreja Nepelu (Slovnaft Aréna)
odporúčame!