výstava

Erwin Wurm (AT) – Umelec prosiaci o milosť

Erwin Wurm, rakúsky multimediálny umelec, predstaví v Galérii mesta Bratislavy výstavu, ktorej ťažiskom bude jeho najrozsiahlejšia a vo svete najznámejšia séria One Minute Sculptures. Kurátor: Aurel Hrabušický.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
09.11.2022 18:00, St

Dnes je v umení doba prekračovania hraníc všetkými smermi, ale Wurmovi sa podarilo niečo jedinečné – silné umelecké gesto, ktoré pritom dokáže osloviť široké publikum do tej miery, že chvíľami preniká až do sveta popkultúry. Spoluvytvára tak vizuálny horizont našej civilizácie. 

Erwin Wurm vychádzal z konceptuálneho prieskumu sochárstva, ktoré v jeho umeleckom prístupe expandovalo viacerými smermi. Najčastejšie dochádzalo k prieniku, k fúzii sochárstva a performatívneho umenia – on sám užíva pojem performatívna skulptúra. Patrí sem aj jeho najväčšia, doteraz pokračujúca séria One minute sculpture.

Performatívna skulptúra si vyžaduje nejaký druh záznamu a pre tento účel je najvhodnejšia fotografia. Fotografie sú záznamom performancií, tie sú však chvíľkovým zhmotnením živých sôch – teda ľudí s príležitostnými rekvizitami, ktoré sa menia od projektu k projektu a vytvárajú vždy nové významové konfigurácie.

Vzniká vlastne svojrázna verzia endurance artu. Ľudia sa podľa návodov, kreslených a písaných inštrukcií, stávajú súčasťou hry, ktorá ich na krátky čas, jednu minútu, plne zamestná a zároveň zabáva – ich samých aj ľudí navôkol. Zdalo by sa, že po tom, čo umelec rozdal úlohy, sa môže zabávať tiež. 
Ale zdanie klame – on sám sa z tohto procesu nevyníma, ba dokonca niekedy je to on, s ústami upchatými, kto prosí o milosť.

Až pri pohľade z odstupu vzniká z týchto chvíľkových živých sôch znepokojivý obraz súčasnej civilizácie – interakcia ľudí a vecí z ich bezprostredného okolia, ktoré však nie sú disponibilné, nie sú plne v ich moci a prestávajú ich ovládať, prípadne sú schopní ich zvládnuť tak na jednu minútu.

Wurmova predstava sveta s neistými roztavenými obrysmi, v nestálom polotekutom stave sa prejavuje aj v trojrozmerných dielach. Zväčšené odliatky tzv. výdobytkov súčasnej civilizácie neudržia svoju tvarovú konzistenciu a prestávajú byť použiteľné, mäknú,  sú akoby roztavené, alebo napúchajú, priberajú, doslova tučnejú pred našimi očami.

Wurm prichádza s víziou umelca, ktorý prehltol svet. Preto výstavnú kolekciu fotografických záznamov, kreslených a písaných výziev k akcii dopĺňajú plastiky, väčšinou z najnovšej série Concrete/Betón.

Text: Aurel Hrabušický

Vstupné: 5€ / 2,50€

Pozrite si program celého festivalu Mesiac fotografie 2022.

Odporúčame

koncert

Kontravoid (USA) + support: Sofia Nøt, Saint Mark, Fantomass

Kontravoid je v súčasnosti veľmi výrazné meno na darkwave/synthwave/EBM scéne. 1. marca vydáva nový album Detachment, s ktorým...Viac
Ut 30.4.2024 / Fuga
odporúčame!
film

Týždeň slovenského filmu 2024

Prehliadka domácej kinematografie, ktorá každoročne prináša tvorbu uplynulého roka a jej kritickú reflexiu. Aktuálny desiaty...Viac
15.4.2024 - 21.4.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Fentasy

Sofia nadovšetko miluje divoké párty. A to hlavne tie, na ktorých sú hlavným zdrojom zábavy látky silnejšie než alkohol. So...Viac
14.4.2024 - 17.4.2024 / Cinemax Bory Mall
odporúčame!
film

Slúžka

Pi 19.4.2024 / Kino Lumière
odporúčame!