výstava

Dubová, Koyšová, Mesároš - Organic Development

Príroda a umenie v minulosti často stáli proti sebe. Ako mužský a ženský princíp, jin a jang, dve polovice sveta, ktoré navzájom kontrastujú. A to napriek tomu, že sa ženy a krajiny stávali častým námetom umenia, ktoré ich „kultivoval“ a interpretoval svojím civilizačným okom. O to viac je zaujímavé v dejinách umenia sledovať smerovanie, ktoré tieto dva dlho oddelené aspekty prepája v záujme o organické princípy, ktoré včleňovala do výtvarných postupov.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
07.07.2022 18:00, Št

Hoci hlavným poľom tejto myšlienkovej línie sa stal objekt, happening či inštalácia, výstava troch žien – maliarok ponúka vhľad do súčasných podôb média maľby, asociovaného primárne so ženskou, lyricky prírodnou tvorbou. Hľadá pritom prieniky medzi dvoma významami slova –organický ako prírodný, ale i prirodzený. Krajina a jej podoby v rôznom stupni divokosti a kultivácie je námetom, ktorý sa v dielach všetkých troch autoriek objavuje. Či už v primárnom skúmaní Žofie Dubovej, v jej metaforickom pretváraní Kristíny Mesároš, alebo v sekundárne sa vyjavujúcom princípe krajinných prvkov v abstraktnej tvorbe Patrície Koyšovej.

Zároveň však sledujú odhodlanie k experimentu, postupnosť vývoja s akceptáciou nejasnosti výsledku, povolením náhody či vybočenia, ktoré autenticky prijímajú či už v rovine techník a výtvarných postupov, ako je to u Žofie Dubovej, experimentujúcej s možnosťami a obmedzeniami plátna. Jeho danosti podrobuje zmenám, ktorých výsledok vybočuje z vymedzenej plochy rámu, obraz ohýba, prepína a pozvoľna posúva do trojrozmerných inštalácií. Alebo u Patrície Koyšovej, ktorá dlhodobo implementuje experiment do svojej tvorby, pričom veľkú úlohu v nej hrá náhoda a netradičné postupy i akceptácia chýb a kazov, ktoré so sebou môžu priniesť. Zo zvnútornenej perspektívy sebauvedomovania pristupuje k tomuto princípu Kristína Mesároš, ktorá v osobnej symbolike prírodných či krajinných prvkov otvára tému osobného rastu. Ten sa v jej svete deje skrze chyby a slalom pomedzi náhodné stretnutia aneplánované odbočenia.

Na inej, vnútornej rovine tak tieto autorky definujú svoje prepojenie s prírodným princípom, ktorý na rozdiel od lineárneho, predpovedateľného vývoja predpokladá nejasnosť. Namiesto plánovania sa zmieruje s náhodilosťou, necháva sa unášať prirodzeným, nedokonalým a autentickým vývojom. Ten sa deje na základe istého princípu, jeho presný dopad a výsledky sú však neisté, podobne ako prírodné javy, formujúce pohoria, vrásnenia či vodné toky. 

Kurátorka: Jana Babušiaková

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor DOT.contemporary. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

divadlo

Horror Show

Výpravná hororová comedy show, ktorá vás zavedie do podzemného sveta Bratislavy. Tam, kde plesajú upíri. Nebojte sa prísť...Viac
So 20.1.2024 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
divadlo

Labutie jazero

3.5.2024 - 9.5.2024 / Slovenské národné divadlo - Balet
odporúčame!
výstava

Klaudia Kosziba: Pred premenou

Výstava Klaudie Kosziby (1971) v Galérii mesta Bratislavy je druhou jej výstavou realizovanou s odstupom roka v Pálffyho paláci...Viac
26.10.2023 - 28.1.2024 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!
film

Chlapec a volavka

Nový film majstra japonského anime Hajaa Mijazakiho rozpráva príbeh dospievajúceho chlapca Mahita, ktorý sa s otcom presťahuje na...Viac
St 17.1.2024 / Kino Nostalgia
odporúčame!