výstava

Diskodrom / 1989 (CZ)

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2022. Kurátorka: Štěpánka Bieleszová.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
01.11.2022 17:00, Ut

Popularita disco hudby zasiahla v 80. rokoch nielen USA a západnú Európu. A tak zatiaľ čo v New Yorku tepal klubový život v paláci Palladium, v Londýne v Hippodrome a v ďalších veľkých mestách po celom svete sa rozbiehala klubová scéna so celebritami od Madonny cez Boy George-a, vo vtedajších komunistických krajinách sa počas 80. rokov začali v trochu jednoduchšej podobe, v kultúrákoch alebo v telocvičniach, organizovať tanečné zábavy s Michalom Davidom, Halinou Żytkowiak, či duom Kamélie alebo skupinou Neoton Família. Najčastejšie to bolo pod patronátom komunistických mládežníckych organizácií, pre ktoré bola diskotéka ideálnym riešením, ako zatraktívniť záver nudnej ideologickej akcie, školenia či mládežníckeho mítingu.

Súbor Discodrom vytvoril v roku 1989 olomoucký fotograf Petr Zatloukal a zachytáva okamihy z diskotéky, ktorá sa konala po skončení oficiálnej súťaže v moderných tancoch v malom moravskom meste Prostějov. Tu sa za zvukov nekonfliktnej hudby stretávali ako amatérski tanečníci, tak príslušníci zväzu socialistickej mládeže, či vojaci základnej vojenskej služby, hľadajúci partnerky. Všetci boli mladí, naivní, často možno bez budúcnosti, ale na diskotéke mali pocit, že môžu čeliť komunistickému útlaku s úsmevom.

Vstup voľný

Pozrite si program celého festivalu Mesiac fotografie 2022.

Odporúčame

iná akcia

Bratislavské mineralogické dni

9.3.2024 - 19.10.2024 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!
divadlo

Môj dobrý kamarát

Skvelá francúzska komédia Erica Assousa spojí dva manželské páry v kolotoči nedorozumení, poloprávd a situácii, ktoré ak sa vás...Viac
Po 4.3.2024 / Štúdio L+S
odporúčame!
koncert

Ali Ibn Rachid + MPNP

Legendárna prešovská kapela Ali Ibn Rachid sa vracia na scénu. Sprevádzať ich bude kapela MPNP.Viac
So 2.3.2024 / Pink Whale
odporúčame!
divadlo

Debris Company: Hunger

29.2.2024 - 18.3.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!