výstava

Diskodrom / 1989 (CZ)

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2022. Kurátorka: Štěpánka Bieleszová.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
01.11.2022 17:00, Ut

Popularita disco hudby zasiahla v 80. rokoch nielen USA a západnú Európu. A tak zatiaľ čo v New Yorku tepal klubový život v paláci Palladium, v Londýne v Hippodrome a v ďalších veľkých mestách po celom svete sa rozbiehala klubová scéna so celebritami od Madonny cez Boy George-a, vo vtedajších komunistických krajinách sa počas 80. rokov začali v trochu jednoduchšej podobe, v kultúrákoch alebo v telocvičniach, organizovať tanečné zábavy s Michalom Davidom, Halinou Żytkowiak, či duom Kamélie alebo skupinou Neoton Família. Najčastejšie to bolo pod patronátom komunistických mládežníckych organizácií, pre ktoré bola diskotéka ideálnym riešením, ako zatraktívniť záver nudnej ideologickej akcie, školenia či mládežníckeho mítingu.

Súbor Discodrom vytvoril v roku 1989 olomoucký fotograf Petr Zatloukal a zachytáva okamihy z diskotéky, ktorá sa konala po skončení oficiálnej súťaže v moderných tancoch v malom moravskom meste Prostějov. Tu sa za zvukov nekonfliktnej hudby stretávali ako amatérski tanečníci, tak príslušníci zväzu socialistickej mládeže, či vojaci základnej vojenskej služby, hľadajúci partnerky. Všetci boli mladí, naivní, často možno bez budúcnosti, ale na diskotéke mali pocit, že môžu čeliť komunistickému útlaku s úsmevom.

Vstup voľný

Pozrite si program celého festivalu Mesiac fotografie 2022.

Odporúčame

film

Festival Cestou necestou

Môžete sa tešiť na 35+ cestovateľských prezentácii.Viac
10.3.2023 - 12.3.2023 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!
koncert

The Soft Moon (USA) + Trace Ammount (USA)

Po takmer štyroch rokoch sa do Bratislavy vráti americká neo-post punková kapela The Soft Moon, ktorá so sebou prinesie aj...Viac
Ne 9.4.2023 / Fuga
odporúčame!
festival

Saxophobia Bratislava 2023

23.2.2023 - 26.2.2023 / Bratislava
odporúčame!
iná akcia

Henry Rollins: Good To See You 2023

So 4.2.2023 / Majestic music club
odporúčame!