výstava

Decembrové stop/y 10

Tradičná koncoročná výstava Galérie Čin Čin "Decembrové stop/y 10" predstavuje práce 35 výtvarníkov, ktorí spolupracujú s galériou. Všetci zúčastnení pripravili diela, ktoré podľa nich spĺňajú zadanie "biela" a zároveň odpovedali na otázku: „Ako dielo reflektuje tému, alebo čo pre mňa znamená biela?“.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
02.12.2023 18:00, So

Kurátorky: Dorota Vlachová, Minka Klbečková

Vystavujúci umelci: Zoltán Agócs / Andrea Bartošová / Jana Bednárová / Barbora Benková / Milan Bočkay / Eva Bodo / Michal Czinege / Eva Činčalová / Žofia Dubová / Michal Fízik / Zuzana Hajduk / Ján Hrčka / Lucia Jarotta / Marek Jarotta / Minka Klbečková / Andrea Šimo Kopecká / Rita Koszorús / Patrícia Koyšová / Marcel Mališ / Matúš Maťátko / Kristína Mésároš / Marian Meško / Hana Watral Mikulenková / Michal Mráz / Andrea Ondis / Stanislav Ondruš / Ivana Oroszová / Erik Pánči / Martina Rötlingová / Filip Sabol / Viliam Slaminka Anna Štefanovičová / Peter Šulavík / Michal Turkovič / Miloš Kopták

Biela... zvyčajne sa  spája s  Vianocami.  Rozžiari svet, očistí ulice v meste,  prikryje prírodu, spomalí život a pohyb, stíši naše vnútro.

Biela farba v tomto čase vyvoláva  nostalgickú spomienkou na sneh a zimu. Je to aj téma tradičnej koncoročnej výstavy Galérie Čin Čin Decembrové stop/y 10.  Predstavuje práce 35 výtvarníkov, ktorí spolupracujú  s galériou. Všetci zúčastnení pripravili diela, ktoré podľa nich spĺňajú zadanie  - biela -  a zároveň odpovedali na otázku: Ako dielo reflektuje tému,  alebo čo pre mňa znamená biela?

Odpovede hľadajte na výstave.  Ak si myslíte, že  galéria obelela, mýlite sa. Mnohé  obrazy na prvý pohľad akoby s témou nesúviseli, ale veď  príďte a posúďte sami...

Výstavný projekt v roku 2023 z verejných zdrojov podporil Fond na Podporu umenia.

 


Eva Činčalová: Biela samota výšok sa dotýka, olej na plátne, 60  x 50 cm,  2023

Kristína Mésároš: Niť, akryl na plátne, 60 x 50 cm, 2023

Jana Bednárova, Priesvit 4, maľba na hodvábe, 2022

---

Tento rok Dorota Vlachová prizvala  k spolupráci na vianočnej výstave výtvarníčku Minku Klbečkovú, ktorá Decembrové Stop/y 10 doplnila svojimi porcelánovými objektami.

Tohtoročná téma bola - Biela

35 zúčastnení autor*i/ky pripravili diela, ktoré podľa nich spĺňali toto zadanie a zároveň odpovedali na otázku: Ako dielo reflektuje tému alebo čo pre nich  znamená biela farba. Tu sú ich vyjadrenia/odpovede.

Ak si myslíte, že  galéria obelela, mýlite sa. Mnohé  obrazy na prvý pohľad akoby

s témou nesúviseli, ale veď posúďte sami...

Zoltán Agócs

Snehová prikrývka je bielou perinou pre zem. Zakryje staré a mŕtve, pripraví priestor pre nové a živé.

Biela je symbolom nežnosti, čistoty, absolútneho vnútorného svetla, prežiarenia. Emanácia univerzálneho bytia sa prejavuje v ríši rastlín vo forme kvetín.

Andrea Bartošová

Podľa teórie I. Newtona  je biela farba  pre maliarov prirodzené svetlo, ktoré pozostáva z celého farebného spektra.

Jana Bednárová

Biela je priestor, ktorý sa otvára existencii. Môže byť naplnený tvarmi, linkami a farbami a môže vrstviť rôzne prejavy bytia alebo ich redukovať, až presvitať do iných priestorov. Takisto v džungli môže človek vnímať tisíc zvukov a vizuálnych podnetov alebo zažiť ticho.

Barbora Benková

Obraz zobrazuje stav sveta po odchode prvého jazdca apokalypsy na bielom koni a je zároveň paralelou k súčasnému spoločenskému status quo. Biela farba je v tomto prípade symbolom sily, ktorá je schopná rozdrviť všetkých svojich odporcov.

Milan Bočkay

Odpoviem slovami guru mojej mladosti Jána Zrzavého: „Bíla jest prabarva, barva absolutní, barva nejkrásnější.“

Eva Bodo

Keď počujem slovo biela, automaticky sa mi spojí so slovom „biele miesta“. Biele miesta, blank spaces, lebo ich nevnímame, nevšimneme si ich, prejdeme popri nich.  Aj bielu farbu máme tendenciu prehliadnuť, lebo nás vizuálne „nechytí“.

Michal Czinege

Farebnosť obrazov som zredukoval na monochromatickú až na kombináciu čiernej

a bielej. Mojim cieľom takejto redukcie farebnosti bolo dosiahnuť charakter priestoru osvetlený silným svetlom...

Eva Činčalová

Biela samota výšok sa dotýka, ticho objíma cestu k cieľu. S ľahkosťou kráčaj pomaly, objavuj krásu života a vráť sa späť.

Žofia Dubová

Biela je pre mňa najmä sneh. V spojení s horou rozmýšľam nad jeho hebkým alebo ostrým a studeným dotykom. Počujem vŕzganie aj ticho, cítim radosť aj nebezpečenstvo.

Michal Fízik

Biela je farba prázdna, na ktorej každý dotyk zanechá stopy.

Zuzana Hajduk

Biela ako spomienka. Vynára sa a opäť stráca v jasnej bielej hmle.

Ján Hrčka

Keď som sa zabýval v Pezinku, z piva som prešiel na víno. Bolo mladé, vonku začalo snežiť a v ateliéri som počúval prevažne 60s.

Lucia Jarotta

Biela farba pre mňa znamená aj ďalšie farby / alebo celé spektrum.

Marek Jarotta

Biela v mojich maľbách väčšinou odkazuje na miznutie, vymazávanie, symbolizuje zabúdanie, neuchovanie prostredia v percepcii človeka.

Minka Klbečková

Biela je čistotota  a biela je špina. Je to porcelán vypálený a porcelán rozprášený. Ja mám bielu všade.

Andrea Šimo Kopecká

Obraz je vybudovaný štruktúrami bielej farby, ktoré majú ambivalentné pôsobenie na motív a povrch obrazu. Zároveň ho prekrývajú  aj tvoria, prostredníctvom dotyku a vody vzniká krehká mrazová kapsa, ktorá je zobrazenému ochranou a obmedzením.

Miloš Kopták

A buď svetlo! AKCIA!!! ľudia potrebujú viac svetla, ako si pripúšťajú. Preto plánujeme rozmiestniť po svete biele billboardy, ostatné sa dozviete v správach.

Rita Koszorús

Farby vnímam ako fyzický jav, ktorý okrem logiky nám dokáže ovplyvniť aj našu predstavivosť. Vďaka tomu sme schopní k farbám priradiť asociácie, azda až magické schopnosti. Biela, takzvaná nefarba, pohlcuje a zároveň vytvára celú škálu odtieňov, ktoré s trochou šikovnosti dokážeme množiť. 

Patrícia  Koyšová

Biela. Svetlo aj tma. Prázdnota, ktorej sa možno dotknúť.

Marcel Mališ

Biela znesie všetko, ale v skutočnosti mne o bielu vôbec nešlo. Tie obrazy sú prvé  štúdie kombinácie kubánskeho mramoru a olejových soklov...odkazy na komunizmus, zblúdenosť tejto hlúpej spoločnosti a [dúfam, že sa mýlim] recidívu totality.

Matúš Maťátko

Biela je pre mňa spomienka na detstvo, čas, kedy ste vykukli z okna, bola takmer tma a začalo snežiť. Niečo magické, pokojné a tajomné, čas očakávania. 

Kristína Mésároš

Biela má vždy miesto na obraze, či je to motúz alebo pár žiarivých bodov. Biela je  pre mňa tá najpodstatnejšia farba.

Marian Meško

Už vyše storočie biele plátno Kazimíra Maleviča pripomína, že pútavé obdobie vizuálneho čarovania začalo bielou na bielej, že odvtedy je v umení takmer všetko možné a takmer všetko dovolené. Pripomína, že mierou vrchovatou podnecoval k tejto radikálnej premene jeho Biely štvorec na bielom pozadí.

Hana Watral Mikulenková

Bílá barva představuje prostor a volnost. Obecně pro mě je bílá symbolem nevinnosti a křehkosti, bílou jemně lámu škálu barev, se kterými maluji. Je to základní prvek celku.

Michal Mráz

Biela pre mňa v podstate  nie je farba. V obrazoch je pre mňa biela svetlo. Nijaký význam pre mňa nemá,  tak isto ako čierna. Väčšinou  ju ľudia vnímajú ako niečo smutné, depresívne, pochmúrne.

An Ondis

Vytvorila som symbolickú postavu, ktorá vyjadruje súčasnú náladu. Sivá je tieňom bielej, trochu vážne, trochu ironicky.

Stanislav Ondruš

“All these white ways” symbolický hovorí o sile pôsobenia svetla-bielej v tme. Ide o zobrazenie akéhosi života, nádeje, ktorá svieti v tme a vždy bude žiariť.

Ivana Oroszová

Biela v obraze Malý princ je pre mňa farbou čistoty, pokoja, radosti, symbolom prvého snehu, Vianoc, ale aj bolestivého ticha, prázdna, nekonečna, ktoré počíta s nádejou, znovuzrodením...

Erik Pánči

Základným symbolom zimy je sneh, ten je biely... a on tam nie je... je to popis súčasného stavu sveta  a prírody.

Martina Rőtlingová

Séria Another Adam pojednáva o fragmentoch mužského tela v bielych perinách. V dielach otáčam naratív a do postele ako objekt ukladám muža namiesto storočiam objektivizovanej ženy.

Filip Sabol

Biela je farba, ktorú oko vníma, keď svetlo všetkých farieb  prichádza z daného smeru. Jej opakom je čierna, ktorá sa vyskytuje  vtedy, keď slnko nedosiahne do oka. Každý deň vstávam so slnkom, takže slnko vo mne vychádza.

Viliam Slaminka

Žiadna biela stena nikdy nezostane nedotknutá nadlho. Škvrna ju dozdobí, prasklina a odlúpnutá omietka poodhalí skryté vrstvy a keď sa nik nedíva, všeličo zaujímavé povylieza na svetlo...

Anna  Štefanovičová

Tému "biela" v obraze spájam s typickou farbou obrusu a symbolom čistoty. Obrus chráni stôl pred znečistením, rovnako tak chránime obrus, aby zostal čistý. Maľba je štylizovaná a smeruje k abstrakcii, čo môže pripomínať nedokonalosť oživenia spomienky na konkrétny okamih alebo objekt.  

Peter Šulavík

Keď vrstva bieleho snehu všetko prikryje,  zaoblí ostré tvary a tlmí ostré zvuky...pocit bezpečia.

Michal Turkovič

Jar. Mám v pamäti reklamu na saponát, jeho fľaša bola inšpirovaná tvarom labute. Existuje niečo belšie?

Odporúčame

koncert

SHARPE

Koncerty v ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky, talentovaní umelci, diskusie aktuálnych tém hudobného a...Viac
25.4.2024 - 27.4.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
film

Fentasy

Sofia nadovšetko miluje divoké párty. A to hlavne tie, na ktorých sú hlavným zdrojom zábavy látky silnejšie než alkohol. So...Viac
Kino Lúky / Kino Nostalgia / Kino Záhoran / Kino Mier Senec / Kino Mier Modra
odporúčame!
film

Štyria malí dospelí

Helsinki patria milencom! Pár v strednom veku, ktorý je tesne pred rozchodom, sa rozhodne otvoriť svoj vzťah a vstúpiť do...Viac
3.3.2024 - 19.3.2024 / Kino Film Europe
odporúčame!
koncert

Mýšačka live: Boy Wonder & Prezident Lourajder

Št 14.3.2024 / Fuga
odporúčame!