výstava

Bryan Adams - Odhalení / Zranení

Veľkolepá výstava kanadského speváka, skladateľa a v neposlednom rade fotografa Bryana Adamsa po prvý krát v Bratislave, exkluzívne len na 33. ročníku festivalu Mesiac fotografie. Kurátori: Michael Drinkhahn, Mathew Humphrey 
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
31.10.2023 19:00, Ut

Hoci je Bryan Adams celosvetovo známy ako hudobník a skladateľ, za uplynulé desaťročie si vybudoval vynikajúcu povesť ako medzinárodne uznávaný fotograf. Za svoj raketový vzostup vo svete fotografie vďačí najmä svojmu vzácnemu talentu zachytiť vo svojich fotkách nadčasovú eleganciu a jemné hĺbky, ktoré sú vizuálne príťažlivé i podnetné. Za svoju doterajšiu tvorbu získal prestížne ocenenia a zaujal predstavivosť návštevníkov galérií na celom svete.

Výstava predstaví okolo 100 fotografií z dvoch projektovExposed / Odhalení – portrétne fotografie slávnych osobností od Amy Winehouse, cez Micka Jaggera až po kráľovnú Alžbetu, a druhú sériu Wounded / Zranení - portréty mladých britských vojakov, ktorí boli zranení vo vojne v Iraku, v Afganistane, alebo počas cvičení.

Exposed / Odhalení

Diela vybrané na túto výstavu zobrazujú portréty známych osobností zo sveta zábavy, módy a umenia. Patria zrejme medzi najznámejšie a zároveň najpútavejšie Adamsove fotografie. Sprostredkúvajú neustále sa meniace nálady a trendy súvisiace so slávou v našom modernom svete, odhaľujú otvorenosť medzi fotografom a každou fotografovanou osobou – vždy s ironickým vedomím, že fotografia je inscenovanou udalosťou a udalosťou sebainscenovania. Hovoria nám o kráse a túžbe, ale aj o únave sveta a vzbure. Ten hmatateľný pocit dôvery je možný zrejme len vďaka hviezdnemu kolegovi a priateľovi stojacemu za kamerou. Výsledné diela sú veľmi intímne a intenzívne zábavné štúdie, ktoré vypovedajú veľa o charaktere celebrít aj ľudstva. 

 

Wounded: The Legacy of War / Zranení: Dedičstvo vojny

Táto séria fotografických portrétov sa snaží zachytiť jedinečného ducha a odhodlanie britských vojakov a vojačiek, ktorí/é utrpeli zranenia v Iraku, v Afganistane alebo počas výcviku s následkami na celý život. Fotografie ukazujú nielen to, o čo prišli, ale aj to, čo v nich zostalo. Napriek hrozivým zraneniam životy týchto ľudí idú ďalej. Ich portréty sú hrdé, zobrazujú inšpiratívnych jednotlivcov, ktorí obstáli vo vojne a prežili, aby mohli vyrozprávať príbeh so zmrzačeným telom, no s neporušenou a nedotknutou mysľou. Teraz ich čaká ďalšia skúška. Teraz je život o tom, ako žiť inak, o prispôsobovaní sa, o prekonávaní sa a hľadaní odvahy, ktorú väčšina ľudí v živote nepozná.
Zábery sú zároveň svedectvom o ich blízkych osobách. Zranenia menia aj životy rodín. Táto výstava má ambíciu spochybniť aktuálne vnímanie a prispieť k lepšiemu pochopeniu dedičstva moderného konfliktu.

 

Vstupné: 7€
Platí pre všetky výstavy v Dome umenia na 2. poschodí

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

divadlo

Sto bábik

Oľga Feldeková - Sto bábik Dve herečky a režisér. Komédia o jednom nepriateľstve.Viac
12.3.2024 - 13.3.2024 / DPOH
odporúčame!
koncert

Piazzolla v Moyzeske & Slovak Nuevo Quinteto

So 9.3.2024 / Moyzesova sieň
odporúčame!
koncert

Mýšačka live: Boy Wonder & Prezident Lourajder

Št 14.3.2024 / Fuga
odporúčame!
výstava

Marko Blažo - Celý človek

Monografická výstava Marka Blaža (1972 – 2021) je pokusom vložiť košaté, až holisticky komplexné dielo tohto výnimočného umelca...Viac
16.2.2024 - 19.5.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
od vás odporúčame!