výstava

Blanka Lamrová - Strážnice (CZ)

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátorka: Štěpánka Bieleszová
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
01.11.2023 18:00, St

Lamrová vo svojej voľnej tvorbe neuznávala aranžovanie, výrezy, manipuláciu s negatívom ani s fotografovanými modelmi a objektmi, nepoužívala umelé osvetlenie ani blesk. Zachytávala svet bez príkras.

V portrétoch ľudí z ulice si všímala zaujímavých postavičiek, predovšetkým detí a starých ľudí, teda dvoch krajných pólov ľudskej existencie. Dokumentovala aj folklórne festivaly či rómsku komunitu. Zaujímala ju tiež strata genia loci miest - zachytávala rozpad ťažobným priemyslom poznamenaného Kladna, v odrazoch kaluží chátrajúcu Prahu osemdesiatych rokov minulého storočia. Pri zachytávaní osudov východonemeckých emigrantov, ktorí sa chceli dostať cez Prahu do západnej Európy, sa stretla napr. s dvorným fotografom Václava Havla Tomki Nemcom či Herbertom Slávikom.

V sérii Strážnice sa Blanke Lamrovej podarilo zaznamenať – s veľkou dávkou empatie – priebeh medzinárodného folklórneho festivalu v Strážnici v polovici 80. rokov minulého storočia. Pozornosť zamerala nielen na vizuálne atraktívnych tanečníkov a spevákov v krojoch, ale dokumentovala predovšetkým uvoľnené správanie niekoľkých generácií návštevníkov, vrátane skupiny závadovej mládeže, tzv. príslušníkov hnutia hippie.

Blanka Lamrová (*1949 v Litovli)

Fotografická dokumentaristka so sociálne emancipovaným prístupom a dôrazom na autenticitu. Do pozornosti fotografického sveta prenikla v 70. rokoch minulého storočia, kedy pravidelne vystavovala v priestoroch Staromestskej radnice na prehliadkach Ženy za kamerou, ktoré sa z dnešnej perspektívy javia ako rodovo mimoriadne emancipačné akcie. Pred revolúciou sa pohybovala aj v šedej, neoficiálnej zóne. Tematicky sa často zameriavala na tých prehliadaných, deti, staré ženy, Rómov – alebo na miznúceho genia loci miest, na ktoré sa zabúdalo. Väčšinu profesijného života zasvätila fotografovaniu pre Národnú galériu v Prahe.

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

koncert

Widowspeak (USA)

Po prvýkrát na Slovensko zavíta známa americká indie rocková kapela Widowspeak. Dôvodom ich návštevy je oceňovaný album The...Viac
Št 18.4.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
koncert

Princess Diana Of Wales (UK) + Sunk Heaven (USA) + Lénok

Trojkoncert experimentálnych projektov z Londýna, New Yorku a Slovenska.Viac
St 15.5.2024 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!
divadlo

Muži sa minuli (Dáša, Rút & Sisa)

Čierna komédia o manželstve. V hre je všeličo naopak – Viktor Horján, Martin Meľo a Martin Hronský hrajú tri ženy a všetkých...Viac
25.2.2024 - 12.3.2024 / GUnaGU
odporúčame!
iná akcia

Bratislavské mineralogické dni

9.3.2024 - 19.10.2024 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!