výstava

Bahram Hajou - Ľudské bytosti

Stredobodom je ľudská bytosť. Presnejšie povedané, celistvosť ľudskej bytosti so zameraním na výzvy a nedostatky v (medzi)ľudskom a dokonca politickom diskurze.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Citlivá, napriek tomu neúprosne priama. V nápadných a energických kompozíciách, ktoré okamžite vo mne spúšťali výklady, spomienky aj zdesenie.

Po znepokojení a melanchólii nasledovali prijatie, súcit a mnoho ďalších pocitov – znak ľudskej existencie. Okamžite som podľahol čaru figuratívno-abstraktných kompozícií Bahrama Hajoua, keď mi môj priateľ a zberateľ umenia ukázal tri diela tohto nemeckého maliara sýrskeho pôvodu.

Bahram Hajou svojou expresívnou vášňou preniká priamo do ľudskej podstaty. Také silné a nabité napätím, že som sa nemohol „nezaujato“ sústrediť na technicko-formálne aspekty. Aspoň nie bez toho, aby som sa chcel emocionálne zapojiť a vstúpiť do dialógu. Keď som tak urobil, obrazy ma nielenže prinútili pocítiť chlad, hnev a bolesť postáv, ale ich abstraktná beztvarosť ma zasiahla skrz naskrz: moment môjho vlastného demaskovania vsadený do filozofického diskurzu o tom, čo znamená byť človekom.

V lete roku 2021 som mal tú česť navštíviť Bahrama Hajoua v Münsteri, v ateliéri v jeho dome aj v jeho svetlom zaliatom ateliéri v Kulturgelände Hawerkamp. Večera s jeho manželkou Fatmou, sýrske meze a králiky v záhrade plnej ovocných stromov – zoznamovanie sa s Bahramom Hajouom.

Umelec, ktorý opisuje svoju techniku ako „bez techniky“. Umelec, pre ktorého ľudia sú tou najväčšou inšpiráciou a ktorý chce povzbudzovať (seba)reflexiu.

Umelec, vizionár a ľudská bytosť. Či už ide o nefunkčné vzťahy, útlak žien alebo súboj pohlaví – veľkoformátové diela Bahrama Hajoua sú vytvorené v priebehu mnohovrstevného procesu, ktorý odráža hĺbku obsahu všadeprítomného v obrazoch.

Najprv Bahram Hajou položí plátno na zem a priamo na ňom zmieša akrylové farby s práškovými pigmentmi. Farbu potom nanáša handrami a štetcami po celom plátne a jednotlivé farebné miesta potom posype pieskom alebo popolom. Potom Hajou zavesí plátno na stenu, otáča ním a hľadá inšpiráciu.

V dialógu s farebnými štruktúrami a ostrovčekmi sa obraz pomaly vynorí z jednotlivých vrstiev. Uhlíkom načrtne postavy alebo hlavy, potom im dá nejakú formu, niekedy sú priehľadné, inokedy bledé alebo dokonca niekedy pokryje niektoré ich časti vrstvoufarby.

Vyhlásenia sú komplexné ako samotné vrstvy materiálu a farieb, niekedy sú dokonca skryté za nimi. Nedostatky a krivdy sú zároveň demaskované a premaľované. Jeho obrazový svet má univerzálnu expresívnosť v medzinárodne zrozumiteľnom (obrazovom) jazyku.

Bahram Hajou je svetoobčan. Narodil sa v Sýrii v roku 1952, začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia sa presťahoval do Iraku, aby tam študoval stavebné inžinierstvo a neskôr umenie.

V roku 1974 utiekol pred vojnou do Berlína a od polovice sedemdesiatych rokov 20. storočia žije v Münsteri. Tu Bahram Hajou študoval archeológiu a nakoniec ukončil štúdiá na Pedagogickej fakulte, kde absolvoval v odbore športu a umenia.

Odkedy študoval na prestížnej Akadémii umenia v Düsseldorfe sa venuje výlučne umeniu.

Maľby Bahrama Hajoua boli vystavené vo viac ako 100 galériách a múzeách po celom svete. Som hrdý, že on a jeho diela si našli cestu aj do Bratislavy a som šťastný, že jeho maľby môžeme vystavovať v Galérii Benjamina Ecka.

Bahram Hajou: maliar, svetoobčan a ľudská bytosť.

Kurátor výstavy: Benjamin Eck

Odporúčame

divadlo

Vyučovanie dony Margarity

Satirická hra brazílskeho autora Roberta Athaydeho, v ktorej sa divadelná sála mení na školskú triedu a publikum na žiakov. Oľga...Viac
8.3.2024 - 14.5.2024 / Divadlo bez masky
od vás odporúčame!
koncert

Jarné BJD: The Wooten Brothers

Victor, basa, Joseph, klávesy, Roy, bicie, Regi, gitara. Už viac ako štyri desaťročia sú Wootenovci známi ako najtalentovanejšia...Viac
Št 16.5.2024 / Majestic music club
odporúčame!
vážna hudba

Delius, Mozart, Schumann

21.3.2024 - 22.3.2024 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
divadlo

Sto bábik

Oľga Feldeková - Sto bábik Dve herečky a režisér. Komédia o jednom nepriateľstve.Viac
12.3.2024 - 13.3.2024 / DPOH
odporúčame!