divadlo

Dodo Gombár - V reči stromu

Čo hovorí človek o prírode? A čo by povedal svet stromov okolo nás, ak by sme ich nechali prehovoriť? Inscenácia "V reči stromu" poetickým jazykom prehovorí o vzťahu človeka a krajiny.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
27.05.2025, Ut

Autor prirovnáva text k meditácii a prináša dôležitú tému spolužitia medzi človekom a všetkým, čo ho v prostredí prírody obklopuje. Prináša intímny a zároveň univerzálny príbeh muža a „jeho“ stromu – starej jablone, popri ktorej v rodičovskom dome na vidieku, obklopenom sadom, vyrastal. Perspektíva sa obracia – nesledujeme len to, čo hovorí človek o prírode, ale empaticky a krehko načúvame tomu, čo by povedal svet stromov o nás, ak by sme ich nechali prehovoriť.

Na pozadí chátrajúceho vzťahu manželskej dvojice v kríze a pokusu o jeho záchranu sa zrkadlí vzťah ľudí k spustošenej krajine, podriadenej často celkom necitlivo našim potrebám.

Skúsme sa na chvíľu zastaviť v čase, zahĺbiť sa do slov, zvukov, obrazov a preskúmať vlastné hlboko zapustené korene. Spoločne stojíme pred výzvou, ako uchopiť klimatickú krízu a pokúsiť sa ju predsa zvrátiť v náš prospech, nezúfať si a hľadať svoju vlastnú cestu k nádeji na život v blízkom kontakte s prírodou, s ktorou sme organicky spojení.

Text dramatika D. Gombára je súčasťou zborníka hier Green Drama, ktorý v roku 2020 vydal Divadelný ústav. V projekte zameranom na preskúmanie možností eko-dramaturgie v súčasnom divadle vytvorilo divadelné hry 15 autorov a autoriek. V roku 2021 vyšla zbierka i v angličtine v rámci edície Slovenská dráma v preklade.  

Tvorivý tím:
text: Dodo Gombár
réžia: Alena Weisel Lelková
dramaturgia: Veronika Kolejáková
hudba: Jonatán Pastirčák, Martin Majlo Štefánik
scénografia a kostým: Eva Jiříkovská
videoprojekcia: Ján Šicko
pohybová spolupráca: Libuša Čižmárik Bachratá,
Účinkujú: Lucia Hurajová, Jana Oľhová, Ján Dobrík

Dĺžka predstavenia: 60 minút

Vstupné: predpredaj 15€ / zľavnené 11€

Odporúčame

výstava

Adam Engler - Reflection of Resistance

3.9.2026 - 3.9.2026 / DK Zrkadlový háj
odporúčame!
film

Cinematik 2026

Medzinárodný filmový festival Cinematik v Piešťanoch predstaví na svojom 21. ročníku ďalšiu kolekciu filmov, ktoré patria k...Viac
8.9.2026 - 13.9.2026 / Piešťany
odporúčame!
koncert

Povstanie pokračuje 2026

A4 - priestor súčasnej kultúry / Komunitný priestor - kpbunt, Jungmannova 16/18
odporúčame!
film

Il Boemo

Vojtěch Dyk ako Josef Mysliveček v historickom veľkofilme, ktorý približuje osudy najslávnejšieho českého hudobného skladateľa 18...Viac
30.8.2026 - 31.8.2026 / Kino Lumière
odporúčame!