koncert

Povstanie pokračuje 2019 - Oslava 75. výročia SNP

5. ročník antifašistického DIY festivalu Povstanie pokračuje, ktorý je zároveň oslavou 75. výročia Slovenského národného povstania. Stretneme sa už 29. augusta na Námestí SNP v Bratislave.

Táto akcia sa konala v minulosti


14.00 / Dernisáž výstavy a workshop v komunitnom centre Bystro.

16:00 / na Námestí SNP
Diskusia Kapitalks o podobách fašizmu a význame antifašizmu v súčasnosti. Debatovať bude historik Miloslav Szabó a politológ Michal Riečanský.

Ďalší sprievodný program od 16:00 hod. / Workshop radikálneho vyšívania s Kundycrew, Výstava nie tak známych antifašistických príbehov, Vegánska kuchyňa, prezentácie kolektívov, umelecký projekt Mareka Stullera

Od 16:00 na Námestí SNP
Rozpor
Ventolin (CZ)
Vec & Škrupo, Tono S.
Helado Infinito (CHL/ARG)
Basha 

Od 22:00 v klube Fuga
Ton-Tron (CZ)
Edúv syn
Éter (CZ)

Oficiálna stránka

------------

Vstup je voľný
Antifašistický festival Povstanie Pokračuje
organizujeme od roku 2015. Jeho názov sa odvíja od Slovenského národného povstania, ktorého výročie a odkaz si týmto spôsobom každoročne pripomíname. Dňa 29. augusta 1944 vydal generál Ján Golian šifrovanú inštrukciu, ktorá znela: „Začnite s vysťahovaním!“ Zahájil tak rozsiahlu antifašistickú mobilizáciu, ktorá viedla k dvojmesačnému ozbrojenému odporu voči režimu ľudáckeho Slovenského štátu a fašistickým utlačovateľom. SNP sa tak stalo jednou z mála udalostí, kedy sa ľudia na Slovensku dokázali vzoprieť útlaku a postaviť sa za demokratické hodnoty. Po sedemdesiatich piatich rokoch však fašisti a neoľudáci opäť sedia v ľaviciach slovenského parlamentu. Ich protirómske hliadky so širokými ramenami prechádzajú vlakmi, po cestách jazdia kolóny áut s gardistickými vlajkami a vedľa Židov a Rómov rozšírili svoje spektrum nepriateľov národa o neheterosexuálne orientovaných ľudí, ľudí na úteku, či mimovládne organizácie a sociálne hnutia. Posolstvo festivalu je v tomto zmysle jasné: boj proti fašizmu musí pokračovať.

Na rozdiel od vrcholných politikov, ktorí sa počas výročí stretávajú pri pamätníkoch, aby pri nich položili vence či prečítali prejavy, ktoré napísali ich asistenti či asistentky, náš festival pozýva ľudí do ulíc. Pozýva ich, aby okupovali verejný priestor, aby sa bavili, tvorili, premýšľali a aby namiesto nostalgického potľapkávania sa po ramenách zamerali svoju pozornosť na širšie súvislosti súčasných problémov a spoločenských zápasov.

Odporúčame

divadlo

Odvrátená strana mesiaca (divadlo GUnaGU)

Inscenácia hry Viliama Klimáčka s hosťujúcou hviezdou! Hra bola napísaná pre Emíliu Vášaryovú ako pocta tejto významnej...Viac
Ut 25.8.2020 / Staromestské centrum KaV - Zichyho palác
odporúčame!
cestovanie

Cestovateľské kino: Kuba

Ut 21.7.2020 / Dunaj˜
odporúčame!
výstava

Martin Benka

1.1.2020 - 31.12.2020 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
film

Dlhaňa

3.7.2020 - 11.7.2020 / Kino Lumière
odporúčame!