film

Il Boemo

Vojtěch Dyk ako Josef Mysliveček v historickom veľkofilme, ktorý približuje osudy najslávnejšieho českého hudobného skladateľa 18. storočia, ocenenom šiestimi Českými levmi vrátane sošky za najlepší film roka 2022.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Zavedie divákov do slnečného Talianska, kde Mysliveček žil, tvoril, dosiahol hviezdnu kariéru, peniaze, úspech u verejnosti i žien, vystúpil až na samotný vrchol vtedajšieho operného sveta a stal sa legendou, ale zažil i strmý pád a zomrel v zabudnutí vo veku nedožitých 44 rokov.

Bol vzorom i pre mladého Mozarta, ktorý tiež túži získať na Apeninskom polostrove operné zákazky a viesť podobne slobodný život ako tento nezávislý predchodca romantických umelcov, ktorý nie je pripútaný k žiadnemu dvoru, k žiadnemu pánovi, cestuje od Severu k Juhu, pracuje s najslávnejšími speváčkami a spevákmi svojej doby.

Výpravná životopisná snímka Il Boemo nás vťahuje do sveta neobyčajného človeka, ktorý ide za svojou túžbou, za neuhasiteľnou vnútornou nutnosťou tvoriť. Do sveta, v ktorom sa práca plná dobrodružstiev a vášní prelína s intímnym životom milostných pletiek a vzťahov k mocným, ktorí rozhodujú o jeho umeleckom osude. 

Odhaľte tajomstvo jeho úspechu a nechajte sa uniesť strhujúcou hudbou v podaní Collegia 1704 pod vedením Václava Luksa.

---

scenár a réžia: Petr Václav, kamera: Diego Romero Suarez Llanos

v hlavných úlohách: Vojtěch Dyk, Barbara Ronchi, Elena Radonicich, Lana Vlady 

dirigent a orchester: Václav Luks, Collegium 1704
sólisti: Philippe Jaroussky, Emöke Baráth, Raffaella Milanesi, Simona Šaturová, Juan Sancho, Krystian Adam, Spohie Harmsen 

zvuk: Daniel Neměc, Francesco Liotard

strih: Paolo Cottignola, Florent Vassault, Florent Mangeot

architekti: Irena Hradecká, Luca Servino

kostýmy: Andrea Cavalletto

producenti: Jan Macola, Mimesis Film, Marco Alessi, Dugong Films, Marek Urban, Sentimentalfilm

koproducenti: TPS Kateřiny Ondřejkové - Česká televize, Dugong Films, Sentimentalfilm, Libor Winkler, Magiclab, Daniel Bergmann, Jan Menclík 

distribútor: Pilot Film

české a talianske znenie (české tiulky), dĺžka: 140 minút

V druhej polovici 18. storočia, keď bola Praha zničená nedávnou Sedemročnou vojnou, odchádza mladý Josef Mysliveček do Talianska. Aj napriek tomu, že je synom mlynára, si chce splniť sen a presadiť sa v tomto centre európskeho hudobného diania ako operný skladateľ.

Vďaka svojmu talentu, ale aj charizme a šťastiu, sa mu za niekoľko rokov podarí preraziť vo veľkej konkurencii talianskych skladateľov. Z neznámeho muzikanta zo severu sa stane jeden z najúspešnejších operných skladateľov svojej doby.

Ako vysoko prestížny služobník vládnucej vrstvy získava prístup do najvyšších spoločenských kruhov a neutíchajúcu priazeň žien. Bohužiaľ, nie však tej, po ktorej túži najviac. Svoje city sa preto snaží preniesť do svojho hudobného diela.

Bez možnosti žiť so ženou, ktorú miluje, sa musí uspokojiť s inými pôžitkami a tie si vyberajú svoju daň. Chorý Mysliveček, od ktorého sa postupne odvracajú jeho predošlí priaznivci a podporovatelia, nakoniec zomiera chudobný a zabudnutý v nedožitých štyridsiatich štyroch rokoch.

 

Odporúčame

koncert

Sextile (USA)

Veľký návrat losangelskej rave punk skupiny Sextile na scénu. Explózia spojenia tanečného ravu a post punkovej dynamiky. K tomu...Viac
St 29.5.2024 / Fuga
odporúčame!
film

Drozd v černičí

Etero, 48-ročná žena žijúca v malej dedine v Gruzínsku, nikdy nechcela manžela. Svoju slobodu si váži rovnako ako svoje koláče...Viac
27.5.2024 - 28.5.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
výstava

Metro, ktorým sa nevozíme

Obrazová výstava vás prenesie do veľkej kapitoly v dejinách plánovania verejnej dopravy v našom meste prostredníctvom počítačovej...Viac
29.2.2024 - 28.2.2025 / Múzeum dopravy
odporúčame!
film

Tady Havel, slyšíte mě?

Ut 28.5.2024 / Kino Lumière
odporúčame!