koncert
festival

Viac ako sused - Koncerty na Hviezdoslavovom námestí

Na festivale maďarskej kultúry Viac ako sused nebude núdza o kultúrny a hudobný program. Počas troch dní (od 17. do 20. júna) sa na Hviezdoslavovom námestí predstavia kapely rôznych žánrov, ulicu bude zdobiť aj výstava a atrakciou bude detské predstavenie na chodúľoch.

Táto akcia sa konala v minulosti

Program: 

17. jún, štvrtok

10.00 Tanečný dom s Istvánom Bereczom a so skupinou Bajkó Zenekar 
16.00 István Berecz a Bajkó Zenekar – koncert 

István Berecz je jedným z najautentickejších a najaktívnejších predstaviteľov druhej generácie hnutia tzv. tanečných domov. Pôsobí ako umelecký vedúci iniciatívy Fonó Budai Zeneház, tanečník a choreograf.

Sprevádza ho skupina Bajkó Zenekar, ktorá vznikla na jar 2013 v Budapešti a založili ju mladí nadšenci hudby z vidieckych regiónov. V jej repertoári figuruje  pôvodná hudba z rôznych kútov Karpatskej kotliny. V roku 2019 skupina sa stala jedným z oficiálnych vyslancov maďarskej ľudovej kultúry.
Hostia: Anna Sőregi, Márton Gólya, Tamás Enyedi, Márton Deáky 

17.00 Literárny salón: Noémi Récsei a jej hosť János Háy – na terase hotela Carlton
János Háy, laureát Ceny Attilu Józsefa, je popredným predstaviteľom súčasnej maďarskej literatúry a  mnohostranným umelcom. Aktívne tvoril a tvorí aj počas pandémie, výsledkom čoho sú zbierky a iné texty, časť ktorých ešte len čaká na vydanie. Televízna redaktorka a moderátorka Noémi Récsei (RTVS) sa s ním porozpráva najmä o nich. 

Podujatie v maďarskom jazyku.

18.00 Skupina Kaláka: „Len nech zdravie slúži“ – koncert 
„Skupina Kaláka ponúka poslucháčom poéziu na elegantnom hudobnom podnose, ktorý je jedinečný a nedá sa porovnať so žiadnou inou hudobnou produkciou. Kaláka svoje skladby nevnucuje, ale z básní, ktoré sú od čias Gutenberga uväznené v knihách a zrodené a odsúdené na ,nemotu srdca‘, vyludzuje ,pôvodnú melódiu‘ v duchu vlastnej interpretácie.“ (Sándor Kányádi)

Skupina Kaláka vznikla v roku 1969 v Budapešti a interpretuje zhudobnené básne. Jej hudba hýri farbami a – vzhľadom na rôznorodosť poetických textov – žánrami. Koncertom prepožičiavajú originálny zvuk štyri spevácke hlasy a spoluhra klasických a ľudových hudobných nástrojov.  
Členovia skupiny: Gábor Becze, Dániel Gryllus, Vilmos Gryllus, Balázs Radványi 

Spoluúčinkuje: Margit Garajszki spisovateľka, prekladateľka

20.00 The Butchers
Hudobná formácia The Butchers, ktorá vznikla pred desiatimi rokmi v Šamoríne a hrá stoner-rock, je pravidelným hosťom popredných festivalov na Slovensku (Livin’ blues, Topfest), ale aj v zahraničí (Maďarsko, Česká republika, Slovinsko, Poľsko). Kapela sa dostala do povedomia verejnosti aj vo Fínsku, USA či v Kanade. 

V úvode koncertu zaznejú ukážky z najnovšieho sólového projektu gitaristu a speváka skupiny Jánosa „Johnnyho“ Hushegyiho, v ktorom sú okrem autorských skladieb zastúpené aj originálne spracované bluesové skladby. 

18. jún, piatok
16.00 2021 / 30 rokov vyšehradskej skupiny – výstava plagátov na Vajanského nábreží 

Na oslavu 30. výročia vzniku Vyšehradskej skupiny Ministerstvo zahraničných vecí Poľskej republiky spolu so Združením tvorcov úžitkovej grafiky STGU pripravilo plagátovú súťaž. Na tejto výstave prezentujeme spomedzi prihlásených vyše 700 prác 19 plagátov, ktoré najlepšie vystihujú dlhoročnú spoluprácu medzi štátmi V4. 

Od 1. júla 2021 preberá kormidlo V4 po Poľskej republike zase Maďarsko.
Výstava prístupná od 15. júna do 31. júla 2021.
Hlavný organizátor: Poľský inštitút v Bratislave

17.30 Hot Jazz Band
Hudba Hot Jazz Band-u, laureáta Kossuthovej ceny, evokuje horúcu džezovú epochu dvadsiatych a tridsiatych rokov 20. storočia a s náležitým zmyslom pre humor a ľahkosťou prebúdza k životu zlatú éru swingu. V jeho repertoári sú však zastúpené aj populárne šlágre z predvojnových maďarských filmov. Formácia získala ocenenia na mnohých domácich i medzinárodných súťažiach a patrí medzi obľúbených hostí hudobných festivalov.

Spoluúčinkujú vynikajúci sólisti z krajín V4: Janka Dekánková a Ladislav Fančovič (SK), Jan Veverka (CZ), Jarek Kaczmarczyk (PL) 
     
20.00 Slávnostný príhovor

20.15 Orchester Rajkó
Orchester Rajkó, ktorý sa pýši titulom „Vyslanec maďarskej kultúry“, odohral za uplynulých 65 rokov takmer 10 000 koncertov v 116 krajinách sveta a svojou úžasnou hudbou očaril vyše desať miliónov poslucháčov. Jeho inštrumentácia, zvuk a emocionálne zázemie je jedinečné a nemožno si ho pomýliť so žiadnou inou hudobnou formáciou. V repertoári orchestra sú okrem tradičnej cigánskej a ľudovej hudby zastúpené aj najúspešnejšie diela hudobnej klasiky a operety. 

Hlavný primáš: Gyula Fehér; primáši: István Suki a Zoltán Rózsa

19. jún, sobota 
15.30 Garagulya – detské predstavenie na chodúľoch

Názov divadelného súboru pochádza z ľudového označenia chodúľov. Jeho predstavenia charakterizuje „bosorácka” šikovnosť starých jarmočných komediantov a jedinečná atmosféra potulných hercov a muzikantov.

Na festivaloch, jarmokoch a iných podujatiach sa členom súboru vždy darí rozosmiať a rozveseliť publikum. Medzi divákmi vždy hľadajú a nachádzajú „pozemšťanov“, prostredníctvom ktorých môžu uskutočňovať svoje svetové čísla. 

18.00 Bea Palya so skupinou
Bea Palya patrí medzi kľúčové osobnosti maďarského hudobného života. Jej materinským jazykom je maďarská ľudová hudba, avšak na jej umelecký prejav vplýva okrem cigánskej, bulharskej, sefardskej, indickej a africkej hudby aj tvorba súčasných hudobných osobností. Inšpiruje ju hudba prastarých národov, ale najradšej spieva vlastné skladby. Ako ženská skladateľka v nich spracúva témy, ktoré sa dotýkajú nás všetkých. Jej texty sú otvorené, neraz bolestne úprimné, no zároveň povznášajúce a humorné. 

Členovia skupiny: Bea Palya, Tamás Czirják, Jenő Lisztes, György Orbán, Balázs Szokolay Dongó

20.15 Galavečer maďarskej operety
Nesmrteľné melódie maďarskej operetnej literatúry v interpretácii vynikajúcich umelcov. 
V priebehu večera zaznejú najznámejšie šlágre skladateľov Emmericha Kálmána, Franza Lehára a Jenőa Huszku: Po jednej žene túžim, Koložvár je pekné mesto, Hej, cigán!, ako aj ďalšie podmanivé piesne. 

Účinkujú: Anita Lukács a Zsolt Vadász (HU), Lívia Ághová (CZ), Otokar Klein (SK), Elżbieta Cabała (PL), Viktória Ballánová (SK), Peter Wurczer (SK)
Metropolitný orchester Bratislava (SK) diriguje László Gyükér (HU).  

20. jún, nedeľa
16.00–19.00 Lilienn & Tibor Kónyai Duo

Výnimočná speváčka a klavírny virtuóz: Lilienn a Tibor Kónyai. Duo, ktoré svojím mimoriadne pestrým repertoárom sprítomňuje na pódiu radosť duše. V jeho povznášajúcej, radostnej  interpretácii zaznievajú džezové štandardy a džezové spracovania rôznych hudobných žánrov, energické latinskoamerické rytmy, ale aj originálne spracované piesne od dvadsiatych rokov minulého storočia po súčasnosť. 

17.–19. jún 10.00–22.00
Ponuka maďarskej agentúry pre turizmus

Program festivalu Viac ako sused

Odporúčame

divadlo

Staré dámy

Jedna žila v prepychu a v dobrej štvrti, druhá v chudobe a v kolónii na predmestí. Jedna je elegantná dáma, druhá celý život...Viac
Ne 18.6.2023 / Štúdio L+S
odporúčame!
výstava

Cesta (z) mesta

Počas uplynulého štvrťstoročia došlo v zázemí hlavného mesta k najvýznamnejšej sociálno-priestorovej transformácii v novodobých...Viac
22.4.2023 - 1.10.2023 / Stará radnica MMB
odporúčame!
divadlo

Horror Show

So 5.8.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
prednáška / diskusia

Kapitalks na BRaKu: Piko. Junkies‘ lives matter

So 3.6.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!