festival

Týždeň maďarskej kultúry "Viac ako sused"

V dňoch 6.–13. júna sa pod organizačnou taktovkou Veľvyslanectva Maďarska v Bratislave a Maďarského inštitútu sa už po tretíkrát uskutoční Týždeň maďarskej kultúry v Bratislave s názvom Viac ako sused. Na festivale čaká návštevníkov jedinečný cyklus kultúrnych podujatí, a bohatá ponuka maďarských gastronomických špecialít. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Počas víkendu sa Hviezdoslavovo námestie v Bratislave stane dejiskom už tradičného štvordňového kultúrneho a gastronomického festivalu.  

V rámci javiskových programov sa budú v popoludňajších hodinách prezentovať maďarské a slovenské folklórne súbory a ďalšie kultúrne zoskupenia. Pred hlavnými večernými hosťami sa predstavia interpreti populárnej hudby (Pannonia Allstars Ska Orchestra, Daniel Balázs-Boggie Woogie, klezmerová skupina Tzomet). Hlavnými hosťami večera budú Peter Šrámek so svojou kapelou a hudobná formácia Esszencia.

Priestranstvo Hviezdoslavovho námestia pri javisku bude patriť aj reprezentantom maďarskej gastronómie, vínnej kultúry a ich produktom. Prezentované budú aj kulinárske zvláštnosti maďarskej kuchyne, hungariká a výrobky od maďarských remeselníkov.

Jedným z hlavných podujatí Týždňa maďarskej kultúry bude vystúpenie tanečnej skupiny ExperiDance, ktorá 8 júna vystúpi s programom JednoTisícročie v bratislavskom Istropolise. Ďalším významným reprezentatívnym podujatím bude koncert svetoznámeho klavírneho virtuóza Gergelya Bogányiho, ktorého vystúpenie sa koná 13. júna vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.  

Dňa 6. júna 2016 sa  uskutoční slávnostná svätá omša v maďarsko-slovensko-latinskom jazyku pri príležitosti 1700. výročia narodenia biskupa sv. Martina, ktorú budú v v Dóme sv. Martina koncelebrovať predsedovia Maďarskej biskupskej konferencie a Konferencie biskupov Slovenska (arcibiskup Bratislavskej arcidiecézy Stanislav Zvolenský a biskup diecézy v Szombathelyi András Veres). Po skončení slávnostnej svätej omše bude nasledovať renesančný koncert speváckeho zboru Capella Cantorum zo Szombathelyu.

Pri príležitosti 25. výročia vyšehradskej spolupráce sa 9. júna – v spolupráci s veľvyslanectvami Poľskej a Českej republiky a s Medzinárodným vyšehradským fondom – uskutoční konferencia za účasti bývalých politických predstaviteľov a analytikov členských krajín, na ktorej si pripomenieme úspešnú spoluprácu stredoeurópskych štátov. Festivalová sobota bude patriť samostatným vystúpeniam umelcov z krajín V4, ako aj džezovému koncertu V4.

Popri týchto programových podujatí v uzavretých priestoroch od pondelka do štvrtka pozývame záujemcov, návštevníkov na množstvo ďalších kultúrnych podujatí: na detský program, výstavy, sympóziá, degustáciu vín či dni maďarského filmu.

Cieľom  podujatia je priblížiť Maďarsko k Slovensku a k jeho hlavnému mestu. Počas tisícročného spolunažívania sa medzi našimi národmi sformovali mnohé styčné body, ktoré nás spájajú. Popri jazykových odlišnostiach dodnes výrazne cítiť podobnosť v rovine kultúrnej.

...................................................

Program:

6. jún, pondelok, 17:00, Dóm sv. Martina
Svätá omša a  koncert speváckeho zboru Capella Cantorum
Slávnostná svätá omša v maďarsko-slovensko-latinskom jazyku pri príležitostí 1700. výročia narodenia biskupa sv. Martina. Po svätej omši zaznie renesančná a‘capella zborová skladba Je vznešené chváliť Martina v podaní speváckeho zboru Capella Cantorum.  Zbormajster: Ákos Paulik

7. jún, utorok, 10.00, Maďarský inštitút, Palisády 54
Divadlo Dvorák & Patka: Žabí kráľ
Bábková hra pre deti o nádhernej princeznej, ktorá sa na prvý pohľad zamiluje do princa. Toho však zlá bosorka premení na škaredú žabu, a kým čary nepominú, nemôžu byť spolu šťastní. Ale keby princezná žabu pobozkala, kliatba by pominula.

7. jún, utorok, 17.00, Maďarský inštitút, Palisády 54
István Orosz: Paradoxonometria – výstava
Laureát Munkácsyho a Kossuthovej ceny István Orosz pôsobí ako grafik, režisér animovaných filmov, spisovateľ – esejista – filozof a všestranný majster vizuálnych záhad, ilúzií a premien. Jeho diela sú optickými pascami, paradoxmi v reálnych aj iluzórnych priestoroch: nevybudovateľné múry a stavby, mätúce perspektívy, skryté znaky a významy. Kurátor: Mihály Medve

7. jún, utorok, 18.00, Maďarský inštitút, Palisády 54
Rodinný portrét – rodina Dusíkovcov
V rámci nového projektu o rodine nahliadneme do každodenného života všestranných a talentovaných maďarských rodín na Slovensku. S manželmi Dusíkovcami a s ich troma dcérami sa o rodine, kariére, spoločnej práci, úspechoch i plánoch do budúcnosti rozpráva redaktorka Ágnes Bárdos. Rodina Dusíkovcov: hudobný skladateľ Gábor, vysokoškolská pedagogička Anikó a dcéry Bori, Fanni, Rebeka.

8. jún, streda, 10.00 – 14.00, SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, Žižkova 18
Zbierky a zberatelia /Muzeologické zbierky na Slovensku – sympózium
Vedecké stretnutie a odborná diskusia pri príležitosti Pamätného roka Istvána Széchenyiho o začiatkoch zberateľskej činnosti a muzeológie, ako aj o vzniku prvých muzeálnych inštitúcií na našom území  v 2. polovici 19. storočia.  

8. jún, streda, 17.00, Galéria Z, Zichyho palác, Ventúrska 9
Ádám Farkas: Priestorové ohyby a prierezy – výstava
Bratislavská výstava laureáta Kossuthovej ceny a jednej z emblematických postáv súčasného maďarského sochárstva ponúka výber z jeho päťdesiatročnej tvorivej práce. Umelec, ktorý žije v Szentendre, využíva tradičné nástroje sochárskej tvorby a vytvára plastiky s nadčasovou hodnotou, ktoré sprostredkúvajú čisté idey a stavajú na vznešene jednoduchých tvaroch. Kurátor: Emőke Bodonyi

8. jún, streda, 19.00, Istropolis, Trnavské mýto 1
Jednotisícročie predstavenie tanečného súboru ExperiDance
Neskutočne bohatá je minulosť Maďarska, ktorá balansovala na hranici historického Východu a Zapádu. Predstavenie predostrie toto bohatstvo v 21 tanečných obrazoch, vznešené, aj otriasajúce momenty a to celé s exotickým nádychom v tanečnom predstavení. V osobitom dejinnom poňati osud maďarského ľudu popri večnom boji anjelských a démonských síl formuje aj večný protiklad mužov a žien, ale napriek tomu v skutočnosti hlavnou postavou každej scény je nádej a vôľa žiť. Popri maďarských cigánskych a sedmohradských ľudových tancoch sa objavia aj tance našich vzdialenejších susedov, ako turecké, nemecké a ruské tance. Producent: Tibor Vona. režisér, choreograf: Sándor Román. Kúpte si vstupenku

9. jún, štvrtok, 9.45 – 14.00, Veľká sála Veľvyslanectva Maďarska, Sedlárska 3
Konferencia a výstava V4 – pri príležitosti 25. výročia vyšehradskej spolupráce
9.45 Panelová diskusia zakladateľov Vyšehradskej štvorky. Prednášatelia: Jan Krzysztof Bielecki (PL), Libor Rouček (CZ), Géza Jeszenszky (HU), Pavol Demeš (SK)
11.00 Prednáška analytikov podriadených inštitúcií V4: Mateusz Gniazdowski (PL), Michal Kořán (CZ), László Varsa  (HU), Tomáš Strážay (SK)
13.00 Stretnutie vedenia Medzinárodného vyšehradského fondu so zástupcami neziskových organizácií

9. jún, štvrtok, 18.00, Galéria mesta Bratislavy, Pálffyho palác, Panská 19
János Aknay: Medzi pozemskou a nebeskou sférouvýstava
Výtvarná tvorba laureáta Kossuthovej a Munkácsyho ceny je pokračovaním a zároveň obnovením vyše storočnej tradície geometrických tendencií szentendrejského maliarstva. Bratislavská výstava ponúka prierez umelcovým celoživotným dielom. Jeho anjeli sú zvestovateľmi bezčasovosti a večnosti a zároveň predstavujú – rovnako ako umenie samotné – spojivo medzi nebeskými a pozemskými, viditeľnými a neviditeľnými, materiálnymi a duchovnými obsahmi. Kurátor: Ernő P. Szabó

13. jún, pondelok, 19.00, Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, Mýtna 1
Záverečný koncert klavíristu Gergelya Bogányiho
Klavírny virtuóz Gergely Bogányi, laureát Lisztovej a Kossuthovej ceny, patrí k najobľúbenejším umelcom svetových koncertných sál a k interpretom s mimoriadne bohatou diskografiou. Kompletné klavírne dielo F. Chopina, ktoré vydal na 13 CD nosičoch, predstavuje vrchol jeho doterajšieho klavírneho majstrovstva. Na bratislavskom koncerte maďarský virtuóz zahrá na klavírnom krídle značky Bogányi Grand Piano. Tento jedinečný aerodynamický nadčasový hudobný nástroj vydáva čistejší a výraznejší zvuk, bol vyvinutý podľa maďarského patentu.

6. – 8. jún, 18.00, 20.00, Kino Mladosť, Hviezdoslavovo nám. 17
Dni maďarského filmu
Filmy od režisérov: R. Pejó, Á. Matyássy, M. Prikler, C. Fazekas, P. Gárdos, L. Horváth s anglickými titulkami, so simultánnym tlmočením. Pozrite si program

Hviezdoslavovo námestie (Promenáda) – javisko

10. jún, piatok
16.00  „Hangya“ Štefan Hundža a Alldevils
Rožňavská hudobná skupina Alldevils už vyše dvadsať rokov spestruje paletu maďarských hudobných skupín na Slovensku. Okrem vlastných skladieb tvoria jej repertoár aj skladby popredných maďarských interpretov. Hosťom večera je „Hangya“ Štefan Hundža, člen Štátneho divadla Košice  a bývalý spevák známej skupiny Sexit.
18.00  Pannonia allstars ska orchestra – Paso
Hudobná skupina Paso, ktorá spája žánre ska, danehall, reggae a dub s prvkami maďarskej ľudovej hudby a džezu, vznikla v roku 2003 v Budapešti. Vďaka svojim legendárne energickým koncertom a strhujúcej hudbe sa jedenásťčlenná formácia stala neodmysliteľnou súčasťou všetkých významných hudobných festivalov v Maďarsku.
20.00  Otvorenie festivalu
20.15  Peter Šrámek Band
Peter Šrámek vyštudoval spev na Konzervatóriu v Bratislave. V roku 2014 obsadil 3. miesto v maďarskej talentovej súťaži Rising Star. Spevák má nadšených fanúšikov všetkých vekových kategórií nielen v Maďarsku, ale aj na Slovensku.

11. jún, sobota
V4 oslavuje 25 rokov – Deň vyšehradskej kultúry
15.00 Kremienok – detský folklórny súbor (SK)

Detský folklórny súbor Kremienok funguje pri Spojenej škole sv. Vincenta de Paul v Bratislave-Ružinove. Jeho vystúpenia sú jedinečné pestrosťou a vekovo rôznorodým zložením účinkujúcich. Repertoár súboru je založený na autentickom folklóre z oblastí Terchovej, Trenčína, Myjavy, Horehronia a Zemplína.
16.00 Bartosz Dworak Quartet (PL)
Hudobné zoskupenie je absolútnou špičkou mladého poľského džezu a majiteľom najvýznamnejších džezových ocenení v Poľsku. Jeho repertoár pozostáva z vlastných skladieb, pri tvorbe ktorých využíva poľskú ľudovú hudbu aj rôzne verzie známych džezových štandardov. Členovia skupiny: Bartosz Dworak – husle, Jakub Dworak – kontrabas, Piotr Matusik – klavír, Damian Niewiński – bicie.
17.00 Dúbravěnka – detský folklórny tanečný súbor (CZ)
Členovia detského folklórneho tanečného súboru Dúbravěnka sa predstavia v tradičných krojoch z južného Kyjova. Prostredníctvom ich vystúpenia môžeme spoznať miestne tance aj osobitý jazyk. Tanečný program spestrí detská cimbalová muzika.
19.00  Éva Korpás, speváčka ľudových piesní (HU)
Výber z najnovšieho CD Évy Korpás Moja lastovička / Fecském, ktoré spája prvky akustického džezu, folku, súčasnej klasickej i populárnej hudby. Účinkujú: Éva Korpás – spev, Dávid Sipos – saxofón, András Madarász – klávesové nástroje, gitara, Tibor Lelkes – kontrabas, Attila Varjú – bicie
20.00   Vyšehradský pozdrav
20.15 Visegrad jazz quartet
„Táto formácia je dobrým príkladom spolupráce umelcov z krajín V4. Jazzoví hudobníci sa dorozumievajú rovnakým jazykom, jazykom jazzu. Tento jazyk nám umožňuje komunikovať na tej najvyššej úrovni bez toho, aby sme museli potlačovať svoju identitu. To, čo nás spája, nám zároveň umožňuje zachovávať naše odlišnosti. Práve tieto odlišnosti robia túto formáciu zaujímavou“ M.J. Na koncerte v Bratislave sa predstavia: Kuba Stankiewicz (PL) – klavír, Matúš Jakabčic (SK) – gitara Tomáš Baroš (CZ) – kontrabas, Áron Tálas (HU) – bicie

12. jún, nedeľa
16.00 Daniel Balázs-Boogie woogie Trió & Écska Pleszkán
Jediná hudobná formácia v Maďarsku, ktorá hrá veselý, rytmický boogie woogie štýl. Speváčkin „drsno-zvodný“ hlas výborne dopĺňa dynamický a energický interpretačný prejav Tria, publikum si zaručene odnesie jedinečný zážitok. 
18.00  Hudobná skupina Tzomet
V hudbe skupiny Tzomet sa stretáva „mizrahijské” (blízkovýchodné, jemenské), „sefardské” (španielske židovské), ale aj juhoslovanské hudobné dedičstvo. Jej členovia spájajú exotické melódie s opakujúcimi sa rytmami a efektmi a spestrujú ich improvizačnými prvkami, pričom využívajú autentické blízkovýchodné hudobné nástroje. V programe zaznejú tradičné mizrahijské a sefardské niguny, súčasné izraelské šlágre, ale aj vlastné skladby.
20.00  Hudobná skupina Esszencia:Let                     
Jednu z najnovších formácií maďarského hudobného života  tvoria poprední interpreti ľudovej, džezovej a klasickej hudby. Spojenie troch hudobných žánrov v modernom spracovaní je okorenené bohatou dávkou džezovej muziky vychádzajúcej z folklórnych základov. Účinkujú:  János Csík – ľudový spev, husle, Róbert Lakatos – klasická viola, husle, Kálmán Balogh – cimbal, Borbála Kacsó Hanga – spev, Tamás Kunos – ľudová viola, Gergő Kováts – saxofón, klarinet, flauta, András Bognár – kontrabas.

..................................................

10. – 12. jún / piatok – nedeľa
Maďarsko- zážitky prekvapujúco zblízka
. Stan spoločnosti Magyar Turizmus Zrt. predstaví zážitkami nabitú ponuku maďarských turistických atrakcií. Návštevníci môžu spoznať liečivé účinky svetoznámych termálnych vôd, obľúbené wellness služby, prírodné poklady aj kultúrne hodnoty Maďarska. Ďalšie informácie

9. jún / 12.00 – 22.00, 10. – 12. jún / 10.00 – 22.00
Gastronomický festival
. Maďarské chute: jedlá a nápoje v stánkoch na promenáde.

Pozrite si kompletný program mestského festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti 2016

Odporúčame

festival

Bratislava Design Week 2017

7.6.2017 - 11.6.2017 / ZOYA Gallery
odporúčame!
koncert

Michael Nyman Band

V máji sa u nás predstaví britský hudobný skladateľ a klavirista Michael Nyman. Jeden z najznámejších žijúcich skladateľov vážnej...Viac
So 6.5.2017 / Hrad Devín - Národná kultúrna pamiatka
odporúčame!
divadlo

Cirkul'art 2017 - Festival nového cirkusu a divadla

Cirkul"art je medzinárodným podujatím súčasného divadla a cirkusu. Je jediným festivalom svojho druhu na Slovensku. Tento mení...Viac
5.5.2017 - 4.6.2017 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Bratislavský majáles 2017

Koncerty, ohňostroj na Dunaji, netradičné športy, či street food prinesie opäť ďalší ročník Bratislavského Majálesu na Tyršovom...Viac
5.5.2017 - 7.5.2017 / Ihrisko na Tyršovom nábreží
odporúčame!