festival
iná akcia
trh / gastro

Viac ako sused - Týždeň maďarskej kultúry v Bratislave 2023

Viac ako sused - Týždeň maďarskej kultúry v Bratislave v roku 2023 opäť v plnej paráde. Okrem samostatných programov a výstav bude opäť kultúrny a gastrofestival na Hviezdoslavovom námestí od 15. do 18. júna.

Táto akcia sa konala v minulosti

V termíne od 11. do 18. júna 2023 sa uskutoční už po deviatykrát kultúrny festival s názvom Viac ako sused – Týždeň maďarskej kultúry v Bratislave, ktorý organizuje Veľvyslanectvo Maďarska  v Bratislave a Inštitút Liszta – Maďarské kultúrne centrum Bratislava.

V rámci cyklu podujatí, ktorý potrvá od nedele do nedele, sme pre všetkých záujemcov o maďarskú kultúru v Bratislave pripravili umelecky hodnotné akcie.

Týždeň maďarskej kultúry ukončíme štvordňovým hudobným a gastronomickým festivalom pod holým nebom a remeselným trhom.

Počas Týždňa maďarskej kultúry budeme na javisku žrebovať vstupenky na Majstrovstvá sveta v atletike 2023 v Budapešti.

Program:

11.6. 12.6. 13.6. 14.6. 15.6.
Program na Hviezdoslavovom námestí

11. jún, nedeľa

16.30 Kodály Filharmonikusok 100 – slávnostný otvárací koncert
Františkánsky kostol, Františkánske námestie 1
Orchester Kodály Filharmonikusok Debrecen, ktorý oslavuje 100. výročie svojho založenia, má za sebou strhujúcu históriu plnú zmien. To, čo sa v jeho prípade ani po toľkých rokoch nezmenilo, je zanietené, profesionálne reprezentovanie symfonickej hudby v živote mesta. Pod pôvodným názvom Filharmonický Orchester MÁV v Debrecíne (podľa jeho zakladateľa – Maďarských štátnych železníc) sa teleso stalo prvým symfonickým orchestrom mimo Budapešti. Na slávnostnom koncerte v Bratislave sa predstaví sekcia hráčov na plechových dychových nástrojoch pod vedením hlavného hudobného riaditeľa mesta Debrecín a organového majstra Dániela Somogyiho-Tótha.

12. jún, pondelok

19:00 DeJa Vu – hudobný klubový večer
V-klub, NOC, Nám. SNP 12
Hudobná formácia, reprezentujúca žánre džez, blues a funky, vznikla v roku 1998 v Šamoríne. V jej repertoári spočiatku figurovali džezové štandardy, ale v súčasnosti sú v ňom zastúpené úpravy maďarských a rómskych ľudových piesní. Skupina vystupuje najmä v domácich kluboch, ale koncertovala už aj vo Varšave, v Prahe či vo Viedni; účinkovala na Bratislavských jazzových dňoch a na budapeštianskom festivale Sziget. Pri tejto príležitosti bude ich hostkou flautistka Ajna Marosz, ktorá v roku 2020 vyhrala superfinále talentovej súťaže v klasickej hudbe Virtuózi V4+.
Členovia: Alex Strieženec – frontman skupiny, bicie, elektrický vibrafón; Tibor Kanik – gitara; József Konrád – basgitara; Diána Marosz – spev; Péter Dobai – saxofón

13. jún, utorok

18.00 Milovať – filmový režisér Károly Makk – Portréty fotografa Andrása Szebeniho
Inštitút Liszta Bratislava, Štefánikova 1
Cieľom nášho spomienkového večera je priblížiť filmového režiséra Károlya Makka ako súkromnú osobu. V rámci podujatia sa uskutoční vernisáž výstavy portrétov umeleckého fotografa Andrása Szebeniho s názvom Makk. Hostkou večera bude Hanna Makk, manželka režiséra, s ktorou sa porozpráva novinár László Szabó G. Zároveň budú sprístupnené jeho vybrané osobné predmety a premietnutý filmový portrét Kto ste Vy, Károly Makk? (Kicsoda Ön, Makk Károly?) režisérky Yvonne Kerékgyártó.
Kurátor výstavy: historik fotografie Károly Kincses
Tlmočenie zabezpečené.
Výstava potrvá do 14. júla 2023.

14. jún, streda

15.00 „Čas pravdivo beží, rozhoduje o lži“ – Petőfi v súčasnom výtvarnom umení
SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, Žižkova 18
Kunsthistorikov dlhodobo zaujíma otázka, či môže celoživotné dielo významného básnika ovplyvňovať umelcov v iných odvetviach. Zbierka súčasného výtvarného umenia, inšpirovaná Petőfiho dielom, ktorá je súčasťou básnikovho rodného domu a pamätného múzea v Kiskőrosi, ponúka jednoznačnú odpoveď: áno, môže. Aktuálna expozícia obsahuje množstvo umeleckých prác, ktoré sa zrodili v duchu Petőfiho myšlienky sprítomnenej v názve výstavy. Diela odzrkadľujú nemilosrdnosť času, ako aj jeho tvorivú a ničivú silu. Okrem toho na výstave rezonujú i diela inšpirované Petőfiho životom, poéziou, láskou či pohľadom na svet – to všetko v kontexte 21. storočia.
Kurátor: Balázs Feledy, historik umenia a autor umenovedných publikácií
Výstava potrvá do 15. septembra 2023.

17.00 Zoltán Kemény: TYpokrYf – výstava
Galéria Z, Ventúrska 9
„Názov predstavuje slovnú hračku, parafrázu slova apokryf – ‚voľnejšie‘. Tvoria ho fragmenty písmen. Ako grafický dizajnér som celý profesionálny život strávil medzi rôznymi ilustráciami a písmenami. A z tohto silného ‚citového puta‘ sa zrodili moje obrazy. Napadlo mi, že písmená ‚oslobodím‘ od ich každodenných povinností, od čitateľnosti, predpísanej vzdialenosti medzi nimi a od prísneho státia v rade. Nech ukážu zo seba toľko, koľko chcú. A môže sa začať slávnosť, na ktorú sa pripravovali: výstava.“ (Zoltán Kemény)
Kurátor: László Erdész, historik umenia
Výstava potrvá do 14. júla 2023.

15. jún, štvrtok

10.00 Maďarsko-slovenské obchodné fórum  
Inštitút Liszta Bratislava, Štefánikova 1
Podujatie spojené s prezentáciou hungarík. Predstaví sa: Debrecín
Odborné podujatie pre uzavretú spoločnosť, organizované Obchodnou kanceláriou Veľvyslanectva Maďarska v SR.

17.00 Bratislavské rožky: Promenade – Sétatér – Hviezdko – pop-up výstava
Malá promenáda / Námestie Eugena Suchoňa
Promenade – Sétatér – Hviezdko je exteriérová panelová výstava pripomínajúca dejiny historicky cenného mestského priestoru v srdci Bratislavy. Trojjazyčná nemecko-maďarsko-slovenská expozícia poukazuje na multietnickú a viacjazyčnú históriu dnešného Hviezdoslavovho námestia (ľudovo Hviezdko), ktorým doslova prechádzali dejiny. Tento priestor je významný nielen lokálne, ale aj v kontexte stredoeurópskych dejín. Okrem toho, že bol svedkom zmien politických režimov, predstavuje aj kultúrne a turistické centrum Bratislavy.
Výstavu otvorí jej kurátor Peter Janoviček.
Výstava potrvá do 26. júna 2023.

Program na Hviezdoslavovom námestí

15. jún, štvrtok

16.00 Teqballbemutató 
Teqball je športová disciplína vychádzajúca z futbalu, ktorá má rýdzo maďarské korene a osciluje medzi nohejbalom a pingpongom. Táto jedinečná inovácia je zdrojom skvelej zábavy pre všetkých hráčov a hráčky bez ohľadu na vek, pohlavie či úroveň technických zručností. Zároveň ponúka výbornú príležitosť na rozvoj koordinačných schopností a techník pri práci s loptou. Dušou športu je teqballový stôl, ktorý ako hungarikum aktuálne dobýja svet. Jeho popularitu zvyšuje aj fakt, že sa s ním môžeme stretnúť na čoraz väčšom počte multišportových podujatí, napr. na Európskych hrách 2023. Zároveň ho dnes nájdeme v tréningových centrách viacerých svetoznámych futbalových klubov. Cieľom autorov teqballu je dosiahnuť jeho zaradenie do zoznamu olympijských športov.

18.00 Csemer Boglárka Boggie
Boglárka „Boggie“ Csemer je laureátkou prestížnych hudobných ocenení Fonogram a Hangvilla. Jej pieseň Parfum a bravúrny videoklip k nej „precestovali“ celý svet. S kapelou pravidelne vystupuje pred vypredanými hľadiskami po celom Maďarsku; svoju krajinu reprezentovala na 60. ročníku medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia. V jej hudobnom svete sa odvážne miešajú rôzne žánre a štýly: pop, džez, francúzsky šansón, world music, dokonca aj prvky klasickej hudby. Plynule hovorí po francúzsky a anglicky – v troch jazykoch píše aj texty svojich piesní.
Členovia kapely: Gábor Antal – klavír; Mihály Simkó-Várnagy – elektrické violončelo; Milán Szakonyi – gitara; Tamás Szabó – bicie

20.00 Budapest Ragtime Band
Budapest Ragtime Band založili v roku 1980 absolventi vysokých škôl, resp. Hudobnej akadémie v Budapešti. Cieľom formácie je nielen uchovávať tradíciu ragtimu, ale zároveň predstavovať, rozvíjať a popularizovať viaceré tradičné americké hudobné žánre. Jej členovia od začiatku skúšajú možnosti ragtimového repertoáru, pričom neodmysliteľnou súčasťou ich koncertov je šou, dobrá nálada a humor. Brilantná hra na hudobných nástrojoch, nespútaný štýl a koncertný program okorenený javiskovou šou ich radí medzi známych a uznávaných interpretov tradičného džezu v Európe i vo svete.
Členovia: Ferenc Gayer – kapelník, basa; Krisztián Csapó – spev, pozauna; Tivadar Varga – klavír; Sándor Csárics – trúbka; József Széki – xylofón, bicie, spev; Tibor Antal – husle; János Weszely – bicie

16. jún, piatok

10.00 Krisztina Rita Molnár: Malénina záhrada
Počas literárneho predpoludnia sa môžu po Maléninej záhrade poprechádzať slovenskí i maďarskí školáci, ako aj ďalší záujemcovia. Ich sprievodkyňami budú autorka knihy Krisztina Rita Molnár a Margit Garajszki spisovateľka, prekladateľka, dramaturgička. Slovenská podoba knihy v preklade Jitky Rožňovej vyšla pred pár dňami vo vydavateľstve Verbarium. Podujatie v maďarskom jazyku sa začne o 10.00 hod., v slovenskom jazyku o 11.00 hod.

14.30 CirKus-Kus & Firebirds
CirKus-Kus
je prvá bratislavská škola cirkusového umenia, ktorá uprednostňuje najmä žonglovanie, akrobaciu a ekvilibristiku, čiže umenie rovnováhy. Cirkusový súbor sa namiesto tradičných produkcií zameriava na rozvoj pohybu, kreativity a šikovnosti, ktoré sú dôležité pre každé dieťa i dospelého. S maďarskými kolegami z cirkusového súboru Firebirds budú verejnosť zabávať pouličnými žonglérskymi kúskami.

18.00 Éliás Gyula Jr.
Gyula Éliás, čiže Éliás Jr., je jednou z kľúčových a všestranných osobností maďarského klubového života. Vystupuje v duách, triách aj vo veľkých hudobných formáciách a na koncertoch vťahuje publikum do víru tanca. Jeho štýl je „džezovo popový a popovo džezový”, v jeho repertoári sú okrem vlastných skladieb zastúpené aj najväčšie svetové hity od Barryho Whitea po Billa Withersa, od Franka Sinatru po Pétera Mátého. Okrem koncertovania sa venuje aj komponovaniu, aranžovaniu a hudobnej produkcii.

20.00 Slávnostný príhovor

20.15 Group’n’Swing
Hudobná formácia Group’n’Swing, ktorá si v tomto roku pripomína sedemnáste výročie svojho založenia a na svojom konte má prestížne hudobné ocenenie Fonogram, je najvýznamnejšou reprezentantkou hudobného štýlu swing & boogie v Maďarsku. Zaujíma popredné miesto na domácej hudobnej scéne a jej koncerty sa vyznačujú vysokou kvalitou, dynamickými choreografiami, dobrou náladou a strhujúcou pozitívnou energiou. Okrem vlastných skladieb skupina s obľubou zaraďuje do repertoáru aj úpravy svetových hitov. Jej vystúpenia sú zárukou nezabudnuteľných zážitkov pre všetky vekové skupiny poslucháčov.
Členovia: Réka Mihályi – spev; Zoltán Mujahid – spev; Tibor Péntek – bicie; Péter Molnár – kontrabas; Ádám Lőrincz – klavír; Zoltán Gyalog – gitara; István Bakó – saxofón; Attila Almási – pozauna; Tibor Csík – trúbka; Gergő Bille – trúbka

17. jún, sobota

16.00 Tárkány Művek
Hudobné zoskupenie Tarkány Művek, ocenené prestížnou cenou Junior Prima, založil cimbalista a skladateľ Bálint Tárkány-Kovács. Jeho autorské texty sa miešajú s ľudovými textami a poetickými klenotmi z dielne maďarských básnikov. Do folklórnych tém „vstupujú“ prvky džezu, bluesu či popu, alebo naopak – džezové a popové skladby obohacujú prvky ľudovej hudby. Za dvanásť rokov existencie skupina vydala päť dlhohrajúcich albumov a často vystupuje na domácich festivaloch a iných významných podujatiach. Jej členovia pravidelne koncertujú v Rumunsku, na Slovensku, v Poľsku, Rakúsku či v Srbsku.
Členovia: Borbála Fekete – spev; Júlia Viszkeleti – spev; Zsolt Rónai – gitara; Márton Fekete – viola; Péter Molnár – kontrabas; Bálint Tárkány-Kovács – cimbal

18.00 Tordai Zoltán Quintet
Najdôležitejším cieľom hudobného telesa, ktoré vzniklo pred desiatimi rokmi, je popularizovať maďarskú ľudovú hudbu medzi mladými ľuďmi, zabávať publikum a reprezentovať vysokú profesionalitu. Jeho repertoár je mimoriadne bohatý a pestrý, predstavuje výber z viacerých hudobných žánrov – na koncertoch zaznievajú úpravy diel svetoznámych klasikov, populárne melódie, kompozície salónnej hudby, ako aj operety, muzikály či filmové šlágre. Členovia venujú veľkú pozornosť aj virtuóznym akustickým skladbám. Okrem klasickej maďarskej ľudovej piesne, zaradenej do zbierky hungarík, sú aj vernými sprostredkovateľmi diel J. Brahmsa, Z. Kodálya, B. Bartóka a F. Liszta.
Členovia: Zoltán Tordai – primáš; József Seres – cimbal; Zoltán Váradi – viola; Géza Váradi – klarinet; Mátyás Tordai – kontrabas

20.00 Tóth Vera Band
Vera Tóth
žiari na domácom hudobnom nebi už takmer dve desaťročia. Jej veľkolepé koncerty sú pre publikum skutočnou hudobnou lahôdkou. Exkluzívnym hudobným darom, v rámci ktorého očarúva svojím úžasným hlasom. Tento energický, autentický spôsob hudobnej interpretácie je pre poslucháčov a divákov povznášajúcim zážitkom a zdrojom oddychu. Výnimkou nebude ani bratislavský koncert: tunajšie publikum si vypočuje výber z Veriných štyroch sólových albumov, ako aj zo skladieb jej obľúbených interpretov.
Členovia kapely: Dorothea Hildebrand – vokál; Attila Eőry – vokál; Viktor Bérces – klavír; Laci Duka – husle; Péter Csóka – gitara; Ferenc Éder 'Lá' – basgitara; Gábor Oláh – bicie

18. jún, nedeľa

18.00 belvárosi betyárok
Skupina Belvárosi Betyárok prináša do Bratislavy výber tých najveselších pesničiek zo svojich troch dlhohrajúcich albumov, ktoré sú určené pre deti, ale aj dospelých. Interaktívne vystúpenie rozhýbe obecenstvo vo vnútri i navonok – všetkých, ktorí sa rozhodnú tento koncert navštíviť, očakávajú spoločný spev, komponovanie spoločnej skladby, rôzne hudobné choreografie a veľká kopa dobrej nálady.
Členovia: László Váray – spev, gitary, bendžo, mandolína; Balázs Alasztics – saxofón; Gábor Kovács – bicie

20.00 Párniczky Quartet
András Párniczky založil v roku 2016 svoje kvarteto s cieľom predstaviť publiku vlastné úpravy skladieb Bélu Bartóka. So spoluhráčmi absolvoval vyše 300 koncertov, o. i. v New Yorku, Bruseli, Aténach alebo na Hudobnej akadémii v Budapešti. Na týchto základoch formácia v roku 2023 obnovila svoje pôsobenie. Zrodil sa sumarizujúci repertoár, ktorý potvrdzuje slová Jánosa Gondu: „[…] suverénny európsky improvizačný hudobný jazyk, ktorý integruje prvky moderného komorného džezu, súčasnej a ľudovej hudby.“
Členovia: András Párniczky – gitara; Péter Bede – turecká píšťala, altsaxofón; Péter Ajtai – kontrabas; Ágoston Szabó Sipos – bicie

15. jún   12.00 – 22.00
16. – 18. jún  10.00 – 22.00
Gastronomický festival a remeselný trh 

15. – 18. jún   10.00 – 18.00
Ponuka Maďarskej agentúry pre cestovný ruch 

Zmena programu vyhradená.

 

Odporúčame

výstava

BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave

Život v Bratislave formovalo uvoľňovanie režimu umožňujúce reagovať aj na dianie za hranicami sovietskej sféry. Mesto sa postupne...Viac
13.12.2023 - 19.5.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!
film

Duna: Časť druhá

Epická sága pokračuje a oceňovaný režisér Denis Villeneuve prichádza s ďalšou kapitolou kultového sci-fi románu „Duna“ Franka...Viac
Kino Kultúrka Stupava / Kino Pezinok / Kino Nostalgia / Kino Lumière / Kino Film Europe / Cinema City Aupar...
odporúčame!
výstava

Na kusy. Fragment a torzo vo výtvarnom umení

27.5.2023 - 28.4.2024 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!
film

Premietanie seriálu Architekti + diskusia s Inicitatívou nájomníkov a nájomníčok (INN)

Stále viac a viac ľudí si nemôže dovoliť vlastný byt. Nájomné bývanie je tak stále častejšou voľbou pre mnohých z nás. Bývanie v...Viac
Po 25.3.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!