koncert
výstava
kurz / workshop
prednáška / diskusia

Otvorenie sezóny v Schaubmarovom mlyne

Schaubmarov mlyn v Pezinku čaká v roku 2017 viacero noviniek – čiastočná rekonštrukcia areálu, dobudovanie nových služieb, organizovanie zaujímavého umeleckého, kultúrneho a vzdelávacieho programu. To všetko s jedným cieľom – vytvoriť zo Schaubmarovho mlyna moderné miesto s príjemnou atmosférou, kvalitným programom a priateľskými službami. Sezónu otvoríme už v nedeľu 2. júla, vstup je voľný!

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Program: 

14.00 Otvorenie výstavy insitného umenia Medzi selankou a drámou 
Výstava kurátoriek Kataríny Čiernej a Alexandry Tamásovej má za cieľ ukázať súvislosti medzi insitným umením a profesionálnou výtvarnou tvorbou, a tiež predstaviť verejnosti menej známu časť zbierky insitného umenia SNG.

Komentované prehliadky pre deti a dospelých
15.00
Prehliadka výstavy Medzi selankou a drámou
Novootvorenou výstavou vás prevedie kurátorka Alexandra Tamásová.

15.30 O mlyne – rozprávanie o Schaubmarovom mlyne pre deti aj dospelých

16.00 Detský expres – interaktívna prehliadka výstavy Medzi selankou a drámou s deťmi a pre deti
Interaktívna prehliadka výstavy Medzi selankou a drámou s deťmi a pre deti.
Na komentovanej prehliadke sa porozprávame o tom, kto je to samouk a ako sa kreslia sny. Vyskúšame, či sa dá kresliť automaticky a spolu objavíme príbehy vystavených diel.

16.30 O mlyne - rozprávanie o Schaubmarovom mlyne pre deti aj dospelých

Workshopy pre rodiny s deťmi 
14.00 – 17.00
 

Strávte so svojimi deťmi popoludnie plné zážitkov! Objavíte Schaubmarov mlyn a jeho históriu. Na workshopoch si vytvoríte vlastný ručný papier alebo si skúsite jednoduchú techniku tlače. Počas troch hodín čaká rodičov s deťmi veľa tvorenia, pátrania a spoznávania nielen Schaubmarovho mlyna a jeho histórie, ale aj novej výstavy Medzi selankou a drámou.

Samouk (sprievodca Schaubmarovým mlynom) – Geografická mapa slúži na to, aby sme sa nestratili a je vytvorená tak, aby sme ju všetci dokázali prečítať. Každý z nás by si však vedel vytvoriť vlastnú mapu obrázkov spomienok, kde a kedy bol a čo zažil. Samouk je interaktívna dobrodružná mapa, pomocou ktorej môže každý preskúmať mlyn na vlastnú päsť a objavovať jeho zákutia a príbehy. Objavte Schaubmarov mlyn na vlastnej koži, podniknite vlastnú dobrodružnú výpravu a zistite, či je aj dnes v mlyne múka.

Myšlienková mapa (tvorivá aktivita) – Priložte ruku k dielu svojou vlastnou kresbou do kolektívnej spomienkovej mapy Schaubmarovho mlyna, ktorá bude vznikať počas celého dňa. Schaubmarov mlyn má svoju dlhú históriu a tak aj svoju vlastnú pamäť. Ako ho však vnímame dnes? Čo vám z jeho prostredia najviac utkvelo v pämati? Skúsme spoločne vytvoriť mapu tohto miesta z obrazov našich vlastných zážitkov.

Ručne stručne (workshop pre rodičov s deťmi) – Ručne stručne si budete môcť vytvoriť vlastný recyklovaný papier s tajnou prísadou Schaubmarovho mlyna. Vytvorte si grafický list, jednu stránku herbára otláčaním kúskov z okolitej prírody.

Koncerty
17.30
koncert Archívny chlapec 
Archívny Chlapec začal svoju hudobnú kariéru akustickým albumom Zvery, ktorým definoval zatiaľ neprebádané územie slovenského pesničkárstva - svojským hlasom spieva naliehavé texty a jeho hudba má tenznú atmosféru. S druhým albumom Tranzit metamorfoval do niečoho celkom odlišného -je plný zvukov, nových perspektív a znovunadobudnutej chuti experimentovať. „Cítim sa ako malé dieťa, ktoré objavuje svet okolo seba. Som hudbou absolútne fascinovaný a pohltený."

19.00 koncert Katarína Máliková 
Katarína Máliková je mladá, ambiciózna speváčka, klaviristka a skladateľka, ktorá tvorí originálne skladby a upravuje aj aranžmány ľudových piesní. Katarína pochádza z Polomky na Horehroní, ktoré je výnimočné svojou hudbou. Jej debutový album s názvom Pustvopol vyšiel v novembri 2016 v Slnko Records, okamžite si získal pozornosť odborníkov aj mnohých poslucháčov a stal sa jedným z top albumov za rok 2016 na Slovensku. 

 



Schaubmarov mlyn je už od 70. rokov 20. storočia súčasťou Slovenskej národnej galérie. Areál tejto kultúrnej a technickej pamiatky sa podarilo zachovať ako pôvodnú vidiecku usadlosť, obklopenú dvorom a starým ovocným sadom. Dnes tu nájdete expozíciu mlynárstva a insitného umenia. V priebehu nasledujúcich rokov pribudne kaviareň s obchodíkom, ateliér a dielňa na workshopy. Architektonicky sa na projekte podieľa Ing. arch. Peter Jurkovič z Ateliéru JRKVC.

Pridanou hodnotou mlyna je kombinácia umeleckých aktivít v priestore Galérie insitného umenia lokalizovanom v príjemnom exteriéri so špecifickou atmosférou. Výstavy z mlyna nezmiznú, práve naopak! Priestor dostane profesionálne a súčasné umenie, s väčším ohľadom a dôrazom na detského návštevníka. Chceme, aby mlyn v Pezinku bol miestom, kde umenie bude možné nielen vidieť – bude tu priestor na rezidencie umelcov a pravidelné kultúrne a spoločenské podujatia.

Aj preto otvoríme sezónu 2. júla vernisážou výstavy Medzi selankou a drámou v kurátorskej koncepcii Kataríny Čiernej a Alexandry Tamásovej. Expozícia potrvá do 31. januára 2018 a má za cieľ ukázať súvislosti medzi insitným umením a profesionálnou výtvarnou tvorbou, a tiež predstaviť verejnosti menej známu časť zbierky insitného umenia SNG. Ide o špecifickú druhovú zbierku neprofesionálneho výtvarného prejavu, budovanej od roku 1965 a obsahujúcej maliarske, sochárske, kresbové a grafické diela. Výstava predstaví výrazné vybrané okruhy insitnej tvorby v paralelách s dielami profesionálnych umelcov. Insitné umenie, prípadne outsider art sa často prezentuje ako osobitý fenomén, nezávislý od profesionálnej výtvarnej scény. Výstava naopak pristupuje k insite ako k integrálnej súčasti vývoja moderného a súčasného umenia. V rámci jednotlivých tematických okruhov výstava predstaví rôzne polohy neprofesionálneho výtvarného prejavu, ktoré sa pohybujú na škále od ľudového umenia, cez naivné sochárstvo, až po dramatické vízie súvisiace s extrémnymi psychickými stavmi.

Nasledovať budú komentované prehliadky, workshopy a tvorivé aktivity. Počas troch hodín čaká rodičov s deťmi veľa tvorenia, pátrania a spoznávania nielen Schaubmarovho mlyna a jeho histórie, ale aj novej výstavy Medzi selankou a drámou. Na workshopoch si deti a aj dospelí vytvoria vlastný ručný papier a skúsia si jednoduchú techniku tlače. Vyvrcholením programu budú koncerty Archívneho chlapcaKataríny Málikovej – mladej speváčky, klaviristky a skladateľky, ktorej debutový album Pustvopol sa stal sa jedným z top albumov za rok 2016 na Slovensku.

Vstup: voľný

Pozrite si celý program SNG

 

Odporúčame

koncert

Peter Nagy a Indigo 105

Koncert česko-slovenského turné na oslavu Petrovho životného jubilea a pôsobenia skupiny Indigo na hudobnej scéne...Viac
So 20.4.2024 / STARS auditorium
odporúčame!
divadlo

Slúžky

Jean Genet: Slúžky. Čierna komédia a moderná klasika, ktorá skúma témy podriadenosti, identity a moci fantázie. Divadlo bez masky...Viac
Ut 23.4.2024 / V-klub (Véčko)
od vás odporúčame!
výstava

BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave

Život v Bratislave formovalo uvoľňovanie režimu umožňujúce reagovať aj na dianie za hranicami sovietskej sféry. Mesto sa postupne...Viac
13.12.2023 - 1.9.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!
festival

Víkend otvorených budov

20.4.2024 - 21.4.2024 / Bratislava
odporúčame!