festival
literárna akcia

Ars Poetica 2019

Sedemnásty ročník festivalu Ars Poetica prináša divákom magický zážitok zo živej energie svetovej poézie. Strhujúce performance celého radu hviezd a talentov zo štyroch kontinentov v spojení so živým prúdom obrazov, to sú nezabudnuteľné večery Ars Poetica 2019 v SNG Café Berlinka od 7. do 9. novembra 2019. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

sprievodný program:

V Klub, Námestie SNP 12, Bratislava
15.11. / 17:00-20:00
Telo.slovo /
Tanečný workshop. Vedie Roberta Štepánková

16.11. / 15:00-18:00 
Slovo.telo /
Pohybovo kreatívny workshop. Vedie Roberta Štepánková


17.11. / 15:00-18:00 
Od slov k obrazom.
Tvorivý workshop. Vedie Martina Straková

Ars Poetica Film
11.11. – 15. 11. Kino Lumiére, Špitálska 4 Bratislava

Medzinárodný festival poézie prináša na plátno filmy späté s poéziou tematicky alebo vďaka osobitej poetike. Počas prehliadky diváci uvidia dokumentárny roadmovie o básnikoch Ivanovi Štrpkovi, Petrovi Repkovi a Ivanovi Laučíkovi vo filme Osameli bežci: Ideme ďalej, záznam z koncertu Dežo Ursíny 70, výber troch filmov venovaný spomienke na Máriu Rumanovú, filmy o hudobníkoch Leto, Svetozár Stračina a Nico, 1988, trikový titul Cesta do nemožna a kontroverzný Climax. Súčasťou programu sú aj pásmo študentských filmov Akadémie umení v Banskej Bystrici a pásmo víťazných filmov z festivalu Fest Anča 2019.  
Dramaturgia Martin Palúch

Program filmovej časti
Pondelok 11.11.
18:10Nico, 1988
20:10 Ursíny 70
Utorok 12.11.
18:10Pocta Márii Rumanovej – Izolácia, Bezmocná hŕstka, Hotel Úsvit
20:10Osamelí bežci: Ideme ďalej
Streda 13.11.
18:10 Persona grata
             Best of Fest Anča 2019
20:10Cesta do nemožna
Štvrtok 14.11.
18:10Svetozár Stračina
20:10 Leto
Piatok 15.11.
18:10 Pásmo študentských filmov Akadémie umení v Banskej Bystrici
20:10 - Climax

Anotácie:
Persona grata, r. Daniela Krajčová, Slovensko, 2019, far., 16 min., animovaný
Persona Grata
Faisal z Afganistanu ako chlapec rád púšťal šarkany zo strechy domu. Aj keď nikdy utečencom byť nechcel, osud ho zavial až na Slovensko. Jeho úmysel viesť pokojný život nie je jednoduchý. Napriek neustálym prekážkam sa však nevzdáva a hľadá pravé životné hodnoty.

Best of Fest Anča 2019
Pásmo víťazných animovaných filmov, 49 min.
Kolekcia ocenených krátkometrážnych animovaných filmov z aktuálneho ročníka medzinárodného festivalu animácie Fest Anča, ktoré prešli výberom z viac ako 1200 prihlásených titulov z viac ako 70 krajín sveta. Porota zložená z medzinárodných hostí udelila tento rok ocenenia v štyroch kategóriách. Uvidíte to najlepšie z krátkometrážnej animácie, študentských filmov, videoklipov a filmov pre deti z nasledovných krajín: Nemecko, Česká republika,  Slovensko, Poľsko a Japonsko.

Climax, r. Gaspar Noé, Francúzsko, 2018, far., 95 min., hraný
Jeden z najkontroverznejších režisérov súčasnosti v jeho najnovšej snímke sleduje skupinu dvadsiatich tanečníkov, ktorých čaká trojdňové skúšanie v starej škole uprostred lesa. Tu urobia jednu poslednú párty s veľkou misou sangrie. Atmosféra rýchlo naberá na obrátkach, zjavne sú omámení drogami, hoci nevedia kto alebo kedy im drogy dal. Netreba veľa a ich stav vyvrcholí neurózami a psychózami, ktoré len znásobuje elektrizujúci rytmus hudby. Kým niektorí z nich sa vznášajú, iní prepadajú do pekiel… Brilantná vizuálno-hudobná danceparty.

Osamelí bežci: Ideme ďalej, r. Martin Repka, Slovensko, 2019, far., 82 min., dokumentárny
Celovečerný dokumentárny roadmovie rozpráva príbeh a históriu legendárnej básnickej skupiny Osamelí bežci, ktorú v 60. rokoch minulého storočia založili predstavitelia progresívneho prúdu v modernej slovenskej poézii Ivan Laučík, Peter Repka a Ivan Štrpka. Hlavnou myšlienkou poetického spomínania je najmä vypovedať o veľkom priateľstve medzi básnikmi Ivanom, Petrom a Ivanom. Inšpiratívny film o kamarátstve a poézii Osamelých bežcov s Osamelými bežcami.

Svetozár Stračina, r. Pavol Barabáš, Slovensko, 2019, čb/far., 68 min., dokumentárny
Filmový portrét hudobného skladateľa Svetozára Stračinu vzdáva hold výnimočnej tvorivej osobnosti, ktorá nám zanechala rozsiahle a významné hudobné dedičstvo. Pavol Barabáš niekoľko rokov zbieral materiál, aby zo súkromných aj oficiálnych archívov a výpovedí vystaval film, v ktorom si uctil vzťah Stračinu k pôvodnej folklórnej hudbe, priblížil jeho neúnavnú zberateľskú činnosť a zachytil jeho tvorivé i osobné peripetie. Ako znalec ľudovej poetiky nielen výrazne obohatil etnografický hudobný repertoár, ale stál aj pri zrode množstva legendárnych filmových hudobných kompozícii, ktoré dodnes nestratili nič zo svojej originality. 

Leto, r. Kirril Serebrennikov, Rusko/Francúzsko, 2018, čb., 126 min., hraný
Leningrad, začiatok osemdesiatych rokov. Neoficiálnou hudobnou scénou hýbu miestni nasledovníci Lou Reeda, Iggyho Popa, Bowieho alebo Talking Heads. Patrí k nim aj mladý Viktor. Keď sa stretáva so svojím idolom Mikom a jeho krásnou ženou Natašou, začína leto plné hudby, priateľstva a zakázanej lásky. Poetický príbeh o zrode ruských rockových legiend v časoch ospalého sovietskeho socializmu. Vzbura a revolta preniká do textov vzbúrených básnikov a hudobníkov.

Dežo Ursiny 70, r. Matej Beneš, Maroš Šlapeta, Slovensko, 2018, far., 62 min., dokumentárny
Dežo Ursiny je jedným zo zakladateľov slovenskej modernej rockovej hudby. Jeho tvorba absolútne presahuje náš región. Je unikátna vo všetkých svojich podobách, od ranných bigbítových polôh, cez muzikálovú tvorbu, filmovú hudbu, až po neskoré fenomenálne obdobie, ktoré vzniklo najmä v spojení s básnikom Ivanom Štrpkom. 4. októbra 2017 sa uskutočnil koncert k 70. nedožitým narodeninám Deža Ursinyho, ktorý zorganizoval jeho syn Jakub Ursiny. V zázname z koncertu zaznejú napríklad skladby Let’s make a summer (1965), Apple tree in winter (1973), Tisíc izieb (1986), Svitá (1981), Tvár v zrkadle (1990), Modrý vrch (1981) či Príbeh (1994). 

Nico, 1988, r.  Susanna Nicchiarelli, Taliansko/Belgicko, 2017, far., 93 min., dokumentárny
Roadmovie venovaný posledným rokom života Christy Päffgenovej, známej pod umeleckým menom Nico, ktorá v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch 20. storočia výrazne ovplyvnila hudobnú produkciu. Bola jednou z múz Andyho Warhola, speváčkou formácie Velvet Underground a legendárne krásnou ženou. Dokumentárny film vypovedá o jej poslednom turné, ktoré sa odohráva medzi Parížom, Prahou, Norimbergom a Manchestrom. Hovorí o jej boji s drogami a osobnými démonmi. Je príbehom znovuzrodenia umelkyne, matky a v neposlednom rade nezabudnuteľnej ikony.

Pocta Márii Rumanovej – pásmo filmov
Bezmocná hŕstka, Slovensko, 2012, 30 min., dokumentárny
Izolácia, Slovensko, 2013, 17 min., dokumentárny
Hotel Úsvit, Slovensko, 2016, 49 min., dokumentárny
Pásmo dokumentárnych filmov venované spomienke na výnimočnosť tvorby režisérky Márie Rumanovej, ktorá nás nečakane opustila na sklonku tohto leta. Výber filmov talentovanej dokumentaristky tvoria jej dva študentské snímky Bezmocná hŕstka a Izolácia a krátkometrážna prenikavá sonda do ľudských charakterov z okraja spoločnosti na východe Slovenska Hotel Úsvit. Jej filmy sa vyznačujú citlivým ponorom do vnútra súčasného človeka so snahou zachytiť jeho aktuálne emócie, túžby, sny a prežívanie.  

Cesta do nemožna, r. Noro Držiak, Slovensko/Česko, far., 90 min., trikový
Cesta do nemožna je trikový film, ktorý zachytáva životné osudy a príbeh jednej z najväčších slovenských osobností európskeho významu – Milana Rastislava Štefánika. Film  môžeme nadnesene označiť aj za dokument realizovaný Georgom Mélièsom. Nevšedný a hravý spôsob rozprávania prepája postupy animovaného, hraného a dokumentárneho filmu do vizuálne podmanivej koláže. Zachytáva obdobie Štefánikovho života od roku 1904, keď prišiel do Paríža, až po osudný 4. máj 1919. Pri ceste za svojim snom dokázal Štefánik napriek svojmu krátkemu životu dosiahnuť množstvo neuveriteľných mét a cieľov. 

Pásmo študentských filmov Akadémie umení v Banskej Bystrici
Učiteľka tanca, r. Barbora Vaculová, Slovensko, 2017, 16 min., dokumentárny
Antikvár, r. Dagmar Ponechalová, Slovensko, 2019, 16 min., dokumentárny
Tanec náš každodenný, r. Matúš Druga, Slovensko, 2019, 28 min., dokumentárny
Kolekcia troch dokumentárnych filmov študentov Katedry filmovej dokumentárnej tvorby na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Výberové pásmo prináša to najlepšie z aktuálnych výstupov študentov Katedry so zameraním na portrét súčasného človeka a jeho vzťahu k umeniam literatúry, choreografie a tanca. Všetky tri tituly reprezentujú originálne prístupy pri stvárnení témy s dôrazom na autorskú poetiku. 

Zmena program vyhradená

Štvrtok 7.11. / SNG Café Berlinka
19.00 / večer svetovej poézie

Ivan Štrpka / SK
Jelena Fanajlova / RU
Ghayath Almadhoun / SE/SY
Nikola Madzirov / MK
Carolyn Forché / US
Claudio Pozzani / IT
Ian Keteku / CA
21.00 / koncert
Robert Pospiš & Martin Sillay & the Band – 
Poézia v hudbe / Hudba v poézii / SK

Piatok 8.11. / SNG Café Berlinka
19.00 / večer svetovej poézie

Richard Kitta / SK
Karol Chmel / SK
Susanne Ringell / FI/SE
Charl Pierre Naudé / ZA
Marie Iljašenko / CZ
Thilo Krause / CH
Esther Salmona / FR
Dan Bowen / NL
21.00 / koncert sound poetry
Jaap Blonk /NL

Sobota 9.11. / SNG Café Berlinka
19.00 večer poézie Versopolis

Veronika Dianišková / SK
Veronika Šramatyová / SK
Ivan Hristov / BG
Monica Aasprong / NO/SE
Yekta / FR
Charlotte Van den Broeck / BE
Keston Sutherland  / UK
21.00 / koncert poézie
Shannon Sullivan & the Band : The Difference between F & F /US/IE/DE

9. 11. / 17.00 Galéria Nedbalka
Jaap Blonk Pod kupolou.
Site specific predstavenie svetovej hviezdy zvukovej poézie / NL
„Dr Voxoid’s Next Move”
“Dr Voxoid’s Next Move” je aktuálna hlasová a elektronická performance z dielne Jaapa Blonka. Neustále ho dorába a často doň pridáva nové a nové možnosti. Najradšej si na mieste vyberie konkrétny program a niekedy ho dokonca pozmení priamo za chodu.
Program obsahuje:
zvukovú poéziu (jeho vlastné diela a sem-tam aj „klasiku“ tohto žánru)diela vo vymyslených jazykoch, napríklad „Onderlands“ (reči krajiny Underlands, variácie Holandska
fonetické etudy a procesy
živé zvukopriestory
improvizácie pre sólo spev aj v dialógu so živou elektronikou
a omnoho viac…

11.11. / 19.30 SND Modrý salón
Ars Poetica Performance: Eduard Escoffet / ES

Sprievodný program
Akadémia Ars Poetica
Lisztov pavilón, Univerzitná knižnica v Bratislave

Kolokvium s medzinárodnými autormi a expertmi.
8.11. / 14.00-17.00 / Performatívny potenciál jazyka
9.11. / 14.00-17.00 / Poézia na hranici kultúr a diskurzov
10.11. / 10.30-12.30 Ars Poetica pre deti. Tvorivý workshop. Vedie Lívia Kožúšková

Odporúčame

letný festival

Brutal Assault 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Pevnosť Josefov, Jaroměř
odporúčame!
koncert

Janoska Ensemble feat Tony Lakatos / Arpád Janoška

Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu bude klasika a jazz na jednom pódiu. Zaznejú diela Johanna Sebastiana Bacha či...Viac
Št 24.6.2021 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
koncert

Hooverphonic

Ut 5.10.2021 / Majestic music club
odporúčame!
výstava

7x7: Sedem slobodných úvah o umení

6.5.2021 - 31.12.2021 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!