koncert
vážna hudba

Klavírny recitál Ivana Klánského

V utorok 18. mája 2021 pozývame do Slovenskej filharmónie našich abonentov a milovníkov  klavírneho umenia.  V Koncertnej sieni sa uskutoční recitál českého klavírneho virtuóza Ivana Klánského. 

Táto akcia sa konala v minulosti

Na utorkový koncert prednostne pozývame držiteľov abonentiek cyklu K / Klavír a klaviristi. Vzhľadom na obmedzený počet návštevníkov je potrebné si vopred vyzdvihnúť voľnú vstupenku (po predložení abonentky)  v Pokladnici SF, kde sú v predaji vstupenky pre všetkých záujemcov. 

Max. počet divákov: 250

Leoš Janáček pretavil inšpiráciu moravskou ľudovou hudbou do originálneho skladateľského štýlu, ktorý sa naplno prejavil aj v jeho cykle výrazovo intenzívnych klavírnych miniatúr – Po zarostlém chodníčku. Janáčkova klavírna Sonáta 1. X. 1905, inšpirovaná tragickou smrťou mladého stolára Františka Pavlíka, patrí k autorovým najsugestívnejším dielam vôbec.

Svoje variačné majstrovstvo uplatnil Ludwig van Beethoven ako v monumentálnych dielach, tak v skladbách skromnejších rozmerov, ako napr. v klavírnych Variáciách F dur, op. 34.

Meno Fryderyka Chopina automaticky evokuje predstavu klavíra a klavírnej poézie. Jeho nokturná sú hĺbavými reflexiami vnútorného sveta človeka. Mazúrky zaujmú bizarným prepojením úžitkového tanca s fantazijnými obrazmi. Balady na motívy literárnych diel Adama Mickiewicza pôsobia uvoľnene, rešpektujú však tradičné štrukturálne modely.

Sledovať online

Ivan Klánský patrí medzi svetovo uznávaných klaviristov. Už počas štúdii na pražskej AMU sa stal finalistom mnohých interpretačných súťaží (Bolzano, Lipsko, Neapol, Fort Worth, Barcelona, Varšava...). Je označovaný ako špecialista na interpretáciu Chopinovej hudby, už ako dvadsaťdva ročný sa prebojoval do finále Chopinovej súťaže.  Na domácich aj svetových koncertných pódiách vystupuje ako sólista aj komorný hráč. Na svojom konte má viac ako 5000 koncertov na pódiách piatich kontinentov.

Je členom svetovo presláveného  Guarneri Tria Praha. Spolupracuje s poprednými domácimi aj zahraničnými sólistami. Svoju interpretačnú činnosť spája s úspešnou pedagogickou prácou, od roku 2017 zastáva post dekana Hudobnej a tanečnej fakulty AMU.  Nahral kompletné klavírne dielo Bedřicha Smetanu a Leoša Janáčka. Za celoživotné dielo mu bola udelená prestížna  cena Antonína Dvořáka. V interpretácii Ivana Klánského budú znieť v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie diela Leoša Janáčka, Ludwiga van Beethovena a Fryderyka Chopina.

Program koncertu:

Leoš Janáček  
Po zarostlém chodníčku, 1. diel
Sonáta 1. X. 1905

Ludwig van Beethoven - Variácie F dur, op. 34

Fryderyk Chopin     
Nokturno c mol, op. 48 č. 1
Tri mazúrky, op. 50
Balada č. 4 f mol, op. 52

Pred vstuppom na koncert sa každý účastník  musí preukázať potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu podľa aktuálne schváleného COVID automatu platného v danom okrese.  

Pri vstupe na koncert a počas celej doby trvania podujatia je povinné prekrytie dýchacích ciest (RESPIRÁROR). Koncert sa uskutoční za dodržania všetkých hygienických opatrení.

Odporúčame

výstava

Talianske ikony vo fotoportrétoch Marie Mulas

Maria Mulas je veľkou dámou portrétnej fotografie 20. storočia. V Slovenskom národnom múzeu v Bratislave si budeme môcť pozrieť...Viac
1.6.2022 - 28.9.2022 / Prírodovedné múzeum SNM
odporúčame!
vážna hudba

Viva Musica! Joep Beving: Hermetism

Št 18.8.2022 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
koncert

Francúzsky deň 2022

14.7.2022 - 14.7.2022 / Hlavné námestie, Bratislava
odporúčame!
výstava

Dlhá cesta k samostatnosti. Dejiny Ukrajiny v 20. storočí

24.6.2022 - 22.7.2022 / Primaciálne námestie
odporúčame!