iná akcia
prednáška / diskusia

Michaela Nagyidaiová: Tam, kde rastú lúčne kvety

Centrum Kalab bude najbližšiu dobu hosťovať výstavu fotografky Michaely Nagyidaiovej a počas 16. ročníka festivalu [fjúžn] máte jedinečnú možnosť zažiť jej vernisáž. Jej súčasťou bude aj diskusia s autorkou, v ktorej porozpráva hneď o dvoch projektoch, ktoré bude vystavovať.

Táto akcia sa konala v minulosti

Prvá časť, “Zmysel pre smer”, skúma hlboké spojenie medzi jednotlivcom a konkrétnym miestom, zameriava sa na migráciu, skryté histórie a rodinné korene. Počas obdobia gréckej občianskej vojny (1946 - 1949) boli desaťtisíce detí z Grécka umiestnené do bývalých komunistických či socialistických krajín ako Československo, Maďarsko, východné Nemecko, Poľsko, Rumunsko atď. Nikto netušil, kedy a či vôbec niekedy budú tieto deti repatriované späť do svojej rodnej vlasti. Táto história sa dotkla aj autorkinej starej mamy, spoločne s ktorou vo svojej práci skúmala jeden zo štyroch detských domovov, v ktorých žila ako utečenka gréckej občianskej vojny.

V druhej časti projektu s názvom “Tam, kde rastú lúčne kvety”, dokumentuje autorka miesto, kde história naďalej zohráva dôležitú úlohu pri formovaní súčasnej atmosféry. Jej predkovia pochádzali z tejto lokality, skrytej v horách severného Grécka a žili tam, pokiaľ neboli nútení opustiť svoj domov. Tento projekt je cesta po ich domovine, do ktorej sa nikdy po nútenom odchode nevrátili a dokumentácia krajiny, ktorá bola zasiahnutá gréckou občianskou vojnou. Touto osobnou cestou sa snaží porozumieť histórií rodiska mojich predkov, poukázať na pozostatky dávnych konfliktov, migrácií a fotograficky zachytiť túto lokalitu.

Vstup je voľný, registrácia na Goout.net

Program festivalu Fjúžn
 

Odporúčame

koncert

Kristin Lash & Jakob Grey

So 20.8.2022 / Botanická záhrada
odporúčame!
výstava

Sto (k)rokov Vasca Bendiniho

23.6.2022 - 4.12.2022 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
festival

Uprising 2022

26.8.2022 - 27.8.2022 / Zlaté piesky
odporúčame!
výstava

Jiří Thýn - Mlčanie, torzo, prítomnosť

24.6.2022 - 10.9.2022 / Galéria FOG
odporúčame!