iná akcia
kurz / workshop

Finisáž výstavy Na kusy + Slávnostné uzatvorenie mlyna pre rekonštrukciou

Koniec sezónnej výstavy a rozlúčka s priestormi mlynu, ktorý bude kvôli rekonštrukcii zavretý až do jesene.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Finisáž našej sezónnej výstavy Na kusy – Fragment a torzo vo výtvarnom umení bude tiež rozlúčkou s umelcami a spolupracovníkmi, ktorí pomáhali túto výstavu tvoriť.

Príďte sa rozlúčiť, osláviť, pozrieť si výstavu, prednášky a performancie, a najesť sa v sade počas pikniku na špeciálnom komunitnom obede.

Čaká nás prednáška Roba Švarca o aktivizme, prezentácia o červotočovi, kvôli ktorému bude zatvorené, komunitný i detský program, varenie a pečenie pod holým nebom, a hlavne si užiť výstavu a s ňou spojené aktivity!

Po dlhom čase sa nám podarilo iniciovať práce na záchrane nášho mlyna - vzácnej barokovej technickej pamiatky - a ubrániť ju pred zubom času i červa. Od našej finisáže budeme zatvorení - nastane drevostavebná sanácia a ak všetko pôjde podľa nášho vysnívaného plánu, začiatkom jesene by sme mohli začať so zbavovaním sa samotného červotoča a už v októbri pre Vás pripravíme otvorenie novej výstavy.

Program
10.00 - 12.00 - Spoločné varenie komunitného obedu
11.00 - 12:00 - Detský workshop: Výroba formičiek na koláče Torzáče a pečenie
12.00 - 13.00 - Spoločný obed, performance pri obede - Lýdia Ondrušová a Peter Tilajčík _?
13.00 - 14.00 - Červotoč z mlynu - prezentácia a pracovný stôl o červotočovi a budúcnosti mlyna
14.00 - Detský expres s Luciou Kotvanovou, komentovaná prehliadka pre deti
15.00 - Prednáška Roba Švarca Revolta a solidarita
17.00 - 18.00 - Komentovaná kurátorská prehliadka za účasti rezidentov a rezidentiek výstavy Na kusy

Varenie komunitného obedu
Nekončiaca polievka je dielo Viktórie Revickej, umelkyne a našej rezidentky, ktoré spočíva v spoločnom komunitnom stretnutí a spoločnej príprave jedla v špeciálnej poľnej kuchyni v sade. Kuchynka bola predtým súčasťou umeleckého projektu Zemiak. Ste pozvaní zúčastniť sa, ako aj priniesť domáce plodiny, ktoré môžeme spoločne pripraviť a pridať do polievky.. Okrem takéhoto komunitného hrnca bude aktivovaná aj pec, v ktorej budeme tentokrát pripravovať pizzu a torzáče - legendárne tematizované pagáče k výstave Na kusy. Pec postavila umelecká dvojica Martina Bobríková a Oscar de Carmen počas svojej rezidencie v roku 2021.

Detský program
Doobeda deti aj rodičia budú mať možnosť vyrobiť si vlastné vykrajovacie formičky na koláče Torzáče z recyklovaného plechu najrôznejších tvarov. Pri ich výrobe sa môžeme inšpirovať torzami a fragmentami sôch na výstave Na kusy. Viac o vystavených dielach sa deti môžu dozvedieť na interaktívnej komentovanej prehliadke s Luciou Kotvanovou, ktorá ich prevedie zážitkovou cestou výstavou.

Červotoč z mlynu
Zatvárame! Práve finisáž výstavy Na kusy sa stala aj uzatváracím ceremoniálom nášho mlyna. Na vyše pol roka budeme rekonštruovať a zachraňovať drevostavbu mlyna narušenú malými obyvateľmi - červotočmi a fúzačmi. Ak sa chcete o tomto dianí dozvedieť viac, pripravili sme pre vás otvorený pracový stôl s materiálmi o rekonštrukcii, výsledkoch sond a výskumu stavu mlynu a odprezentuje vám ich naša riaditeľka Veronika Němcová.

Robo Švarc: Revolta a solidarita
Prednáška umelca, performera a teoretika Roba Švarca, ktorý už u nás realizoval performatívny seminár o stredovekej polievke a vystavoval svoje dielo Marián.
"Vyzerá to, že svet sa rozpadá na kusy. Takéto dynamiky však nie sú v dejinách ojedinelé, stačí sa na chvíľu vynoriť z bubliny totálnej prítomnosti, sústrediť sa na proces miesto posadnutosti momentom, a hneď uvidíme, že aj my sme súčasťou dlhej kontinuity. Pozrime sa spoločne na fenomén revolty – bez pozlátok a prebalov –, na jej bytostnú podstatu. Kde sa berie vôľa k nesúhlasu s niečím, čo je pre nás neakceptovateľné? Kedy dochádza k jej spojeniu s konkrétnou solidaritou? Premyslime spoločne rôzne metódy, techniky a stratégie týchto historických pokladov v rozmanitých politických, akcionistických, angažovaných a performatívnych formátoch."

Komentovaná kurátorská prehliadka za účasti rezidentov a rezidentiek výstavy Na kusy
Prinesieme vám prehľad toho, čo ste mohli vidieť na výstave Na kusy - fragment a torzo vo výtvarnom umení v kontexte diania na mlyne a tvorby našich tohtoročných rezidentov a rezidentiek.

Odporúčame

divadlo

Divadlo SkRAT: Punctum contra punctum

Punctum contra punctum [lat.] — Bod proti bodu. Kompozičná technika využívaná vo viachlasnej hudbe, spájajúca na harmonickom...Viac
Št 23.5.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
divadlo

Generácia Z: Krása nevídaná

26.5.2024 - 14.6.2024 / DPOH
odporúčame!
film

Oppenheimer

Oppenheimer je príbehom muža, ktorý riskoval zničenie sveta, aby ho tým zachránil. Režisér Christopher Nolan prepožičal svoj...Viac
So 18.5.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
výstava

Giovanni Segantini

Na Slovensko prichádza prvá autorská výstava Giovanniho Segantiniho s výberom diel pochádzajúcich z Mestskej galérie Giovanni...Viac
6.6.2024 - 22.9.2024 / Bratislavský hrad
odporúčame!