výstava

Metro, ktorým sa nevozíme

Obrazová výstava vás prenesie do veľkej kapitoly v dejinách plánovania verejnej dopravy v našom meste prostredníctvom počítačovej simulácie, vizualizácií a archívnych materiálov.
odporúčame!
29.02.2024, Št - 28.02.2025, Pi

Príbeh bratislavského metra sa začal rozvíjať na začiatku 70. rokov 20. storočia, keď vládne orgány v bývalom Československu rozhodli, že sa z Bratislavy v dlhodobom výhľade stane miliónová sídelno-regionálna aglomerácia. Pre požadované nároky na prepravu obyvateľstva vyšiel v tom čase ako najvhodnejší dopravný systém rýchlodráhy na báze metra. 

Písal sa rok 1973, keď sa prvé projekty pre bratislavské metro začali objavovať na doskách projektantov.  Tieto projekty boli v priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí mnohokrát prepracované a prehodnotené.

Výstavba bratislavského metra začala v 80. rokoch 20. storočia, a to dokonca dvakrát.  Prvýkrát v roku 1983 a druhý krát v roku 1988. Ako by vyzerala prvá trať z Petržalky do centra mesta, ak by ju naozaj dokončili?  Odpoveď na túto otázku nám poskytujú vizualizácie Mgr. art. Andreja Fridricha, ktorý si z množstva rozličných plánov a štúdií zvolil projekt zo začiatku 80. rokov 20. storočia, podľa ktorého sa mala najskôr zrealizovať stavba tzv. dočasnej, povrchovej trasy metra z okraja Petržalky cez Starý most na Mlynské nivy, na ktorú mala následne nadviazať výstavba definitívneho podzemného úseku vedeného v koridore naprieč sídliskom Petržalka.

Kurátor výstavy:  Mgr. Michal Jajcaj
Autori výstavy:  Mgr. art. Andrej Fridrich, Peter Martinko, Mgr. Michal Jajcaj

Odporúčame

film

Sucho

Ne 14.4.2024 / Artkino Za zrkadlom
odporúčame!
film

Mimi

Malé dievčatko Romy hľadá svoju uletenú andulku v divokom lese pri meste. V divočine dunajských lesov stretáva zvieratá aj ľudí a...Viac
So 20.4.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Mikrozvuk 42: Sholto Dobie (GB/LT) + Alanas Gurinas (LT)

Ut 23.4.2024 / LOM, Mlynarovičova 5
odporúčame!
divadlo

Staré dámy

Jedna žila v prepychu a v dobrej štvrti, druhá v chudobe a v kolónii na predmestí. Jedna je elegantná dáma, druhá celý život...Viac
Pi 19.4.2024 / Štúdio L+S
odporúčame!