Sprievod tohtoročných Bratislavských korunovačných dní bude na počesť kráľa Mateja. Najmä je však oslavou trojnárodnej Bratislavy vo vtedajšom Uhorsku a sprostredkuje bratislavčanom a domácim i zahraničným návštevníkom veľkoleposť a atmosféru korunovácií ako dôležitej súčasti našej histórie.
Program:
14. augusta
17:00 – prehliadka „O korunováciách Márie Terézie“
15. augusta
11:00 – prehliadka „Po stopách korunovácií“ v slovenskom, anglickom a nemeckom jazyku
14:00 – 40-minútový pochod ulicami Starého Mesta s pozývaním na Korunovačný sprievod ukážkami šermu, vlajkoslávou a korunovaním vybraných divákov
16:00 – prehliadka „Po stopách korunovácií“ v maďarskom jazyku
18:00 – prehliadka „Po stopách korunovácií“ v slovenskom jazyku
16. augusta
11:00 – prehliadka v slovenskom, nemeckom a anglickom jazyku
14:00 – Korunovačný sprievod cez mesto z Bratislavského hradu cez Palisády, Zámockú, Kapucínsku, Michalskú, Ventúrsku, Panskú, Rybiu bránu až na Hlavné námestie
16:00 – vystavenie korunovačných insígnií v Korunovačnom foto-video pointe v Michalskej veži
Pozrite si kompletný program a harmonogram
Korunovačný foto-video point
Počas Bratislavských korunovačných dní sa budete môcť spolu s nami preniesť do obdobia korunovácií významných panovníkov v Korunovačnom foto-video pointe na poschodí Michalskej veže.
Nájdete tu dobovo zariadené priestory, autentický 3D model historického mesta s vyznačením trasy korunovačného sprievodu. Môžete sa odfotiť a nahrať video v dobovom kostýme s korunovačnými insígniami a stať sa súčasťou historického výjavu. Fotografiu a video s obsahom zobrazujúcim procesiu a výjav korunovácie si môžete zaznamenať, vytlačiť alebo zdieľať mailom so svojimi priateľmi.
Kráľovská minulosť
Bratislava, ktorú kedysi Slováci volali Prešporok, Nemci Pressburg a Maďari Pozsony sa stala korunovačným mestom po tureckej okupácii Uhorska, keď Turci obsadili aj dejisko korunovácií, mesto Stoličný Belehrad (Székesfehérvár). V tom čase bol Prešporok bezpečným miestom blízko cisárskeho rezidenčného mesta Viedne, ktoré si vybrali uhorskí šľachtici, svetskí a cirkevní hodnostári za svoje útočisko.
Od roku 1536 sa vtedajšia Bratislava stala aj hlavným mestom Uhorska. V histórii malého mesta na Dunaji nastal rozmach, bolo správnym centrom krajiny, sídlom kráľa, arcibiskupa a uhorského snemu a taktiež korunovačným mestom uhorských kráľov.
Prvým korunovaným panovníkom bol Maximilián z rodu Habsburgovcov a slávna korunovačná éra Bratislavy končila korunováciou Ferdinanda V. Jedinou v Bratislave korunovanou vládnucou kráľovnou bola Mária Terézia, ktorá slávnostne prijala titul a korunu 25. júna 1741. V Dóme sv. Martina v rokoch 1563 – 1830 korunovali 10 kráľov, 1 panujúcu kráľovnú a 7 kráľovských manželiek.
Svedkovia korunovácií
V uliciach dnešnej Bratislavy sa nachádzajú kostoly a budovy, v ktorých sa odohrávali historické udalosti, stále tu stoja domy, ktoré lemovali trasu korunovačného sprievodu a existujú námestia, ktoré boli svedkami korunovačného obradu. Časť trasy pôvodného korunovačného sprievodu je dnes vyznačená mosadznými korunkami v dlažbe.
Objavte korunovačnú Bratislavu
Vydajte sa po stopách kráľov a absolvujte časť trasy pôvodného korunovačného sprievodu počas sprevádzaných korunovačných prehliadok, ktoré organizuje turistická informačná kancelária mesta a vybrané cestovné kancelárie. Objavte miesta, ktoré dýchajú históriou a boli svedkami slávnych korunovácií. Korunovačnú cestu môžete prejsť aj samostatne pomocou mobilu v rámci interaktívnej šifrovacej hry.
Kráľovská minulosť ožíva počas Bratislavských korunovačných dní, kedy sa návštevníci stanú priamymi účastníkmi zinscenovanej ceremónie s účasťou hercov a nadšencov v dobových kostýmoch. Viacdňové slávnosti sprevádza množstvo podujatí, rytierske hry, divadelné a hudobné predstavenia, prednášky a výstavy, sprevádzané prehliadky, interaktívne programy pre deti a zábava pre všetkých.
