divadlo

Varím a verím

Kabaretná komédia s pesničkami o chuti aj nechuti. Dejiny fiktívnej bratislavskej reštaurácie od roku 1924 do roku 2024. Televízna show o varení, v ktorej zistíme, čo chutilo Slovákom kedysi a čo im chutí teraz, alebo prečo nie sme národ labužníkov a naša realita je dnes úplne nejedlá.
odporúčame!
Dátum premiéry:
08.12.2023, Pi
11.03.2024, Po
GUnaGU
19:30
28.03.2024, Št
GUnaGU
19:30

Od prešporských viech a kaviarní, cez Slovenský štát, nálet na rafinériu Apollo, znárodnenie roku 1948, Akciu B, kedy z Bratislavy vyhnali stovky rodín intelektuálov, cez šesťdesiate roky, ruskú okupáciu 1968, následnú normalizáciu až po mafiánske deväťdesiate.

Predstavenie so živou hudbou a pesničkami. Zaznie tango, Voskovec a Werich, budovateľský pochod, mikroopera, rokenroly tajne ladené na rádiu Luxemburg, gottovská kantiléna aj punk-rock.

Predstavenie trvá 90 minút bez prestávky.

---

Prečo nie sme národom labužníkov?

Aj na túto otázku odpovedá autor Viliam Klimáček vo svojej najnovšej hre, v nostalgickej hudobnej komédii Varím a verím (ako chutí Slovensko).

Autor a režisér Viliam Klimáček v nej predstavuje dejiny fiktívnej bratislavskej reštaurácie od roku 1924 do roku 2024. V divadelných klipoch, na pozadí televíznej show o varení zistíme, čo nám chutilo kedysi a čo teraz, a možno aj prečo nie sme národom labužníkov a naša realita je dnes úplne nejedlá.

Nedokážem sa zbaviť pocitu, že tu stále menej ľudí dokáže oceniť dobré jedlo (dobré umenie, dobré vzťahy, dobrú politiku – dosaďte si, čo chcete...), že to všetko vlastne nepotrebujú. Na Slovensku už neexistujú labužníci, sú len stravníci. A tí odmietajú ačoraz viac nenávidia všetko a všetkých, ktorí sú iní a ináč žijú, voňajú a chutia, hovorí Klimáček.

Projekt patrí do dlhodobej dramaturgickej línie divadla GUnaGU, v ktorej sa snaží sprístupniť kľúčové okamihy našej minulosti aj mladšiemu publiku či pripomenúť ich starším, ktorí radi zabúdajú.

Prvý krát si v divadle GUnaGU zahrá mladá herečka Petra Dubayová známa aj z TV obrazoviek, spolu so skúsenými hereckými kolegami Luciou Vráblicovou a Viktorom Horjánom.

Kostýmy navrhla Simona Vachálková a scénu Silvia Makovická. Hudbu zložil Slavo Solovic, ktorý bude prvý krát v GUnaGU aj naživo hrať.

Odporúčame

divadlo

Generácia Z: Fantomas

Fantomas je treťou autorskou inscenáciou voľnej trilógie Generácia Z, zameranej predovšetkým na mladého diváka, ktorá vznikla...Viac
17.3.2024 - 10.4.2024 / DPOH
odporúčame!
letný festival

Colours of Ostrava 2024

17.7.2024 - 20.7.2024 / Dolní Vítkovice, Ostrava
odporúčame!
divadlo

Carmina Burana

Scénická kantáta Carmina Burana nemeckého skladateľa Carla Orffa patrí k najslávnejším hudobným dielam.Viac
3.4.2024 - 5.4.2024 / Slovenské národné divadlo - Balet
odporúčame!
divadlo

Nevesta

St 6.3.2024 / Divadlo Astorka Korzo ´90
odporúčame!