film

Päste vo vreckách

Režisér Marco Bellocchio vyhroteným príbehom odsudzuje celú spoločenskú vrstvu, vynáša nad ňou verdikt zániku a sebazničenia.

Táto akcia sa konala v minulosti

Bellocchiova prvotina neznamenala dobre známy silácky kúsok debutanta, ktorý chce stoj čo stoj na seba upozorniť, provokovať a šokovať. Už tento filmový debut svedčil o talente, o vyhranenom a ucelenom štýle. Tiež o duchu revolty proti niečomu. Samozrejme nie je nutné, aby ss tvorca stotožňoval s niektorou z postáv, aby jej slovami i činmi vyjadroval svoj vlastný postoj a názor, ale je nutné, aby tak činil akýmkoľvek iným spôsobom, napríklad aj prostredníctvom negatívneho, odsudzujúceho reagovania na dej a ich nositeľov. Popieranie všetkých hodnôt, odmietanie akýchkoľvek medziľudských vzťahov, neuznávanie buržoáznej spoločnosti: bol to postoj hlavnej postavy filmu, alebo autora filmu?

Päste vo vreckách (I pugni in tasca), Taliansko, 1965, 105 min.
Réžia: Marco Bellocchio
Hrajú: Lou Castel, Paola Pitagora

Film na csfd.cz

Odporúčame

film

Mladé srdcia

Nesmierne očarujúci film o dospievaní, prvých láskach a odvahe neskrývať sa pred vlastnými citmi.Viac
Kino Lúky / Kino Záhoran / Kino Lumière
odporúčame!
film

Kálmánov deň

Nový film maďarského režiséra Szabolcsa Hajdu, Kálmánov deň hovorí o fáze života, kedy si ľudia uvedomujú, že ich už nestretne...Viac
Po 19.5.2025 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Rande s mestom: Počiatky kinematografie v Bratislave + Bratia Lumièrovci

So 31.5.2025 / Hviezdoslavovo námestie
odporúčame!
festival

Danube Music Days festival 2025

27.6.2025 - 28.6.2025 / Yuzu house, Kočánkova, Petržalka
odporúčame!