film

Pán mravcov

Na konci šesťdesiatych rokov sa v Ríme odohral súdny proces, ktorý vyvolal spoločenský rozruch. Dramatika a básnika Alda Braibantiho odsúdili na deväť rokov väzenia za trestný čin manipulácie, podľa ktorého sa vinník dopustil fyzického a psychického nátlaku na svojom plnoletom študentovi.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Chlapca na žiadosť rodiny zatvorili do psychiatrickej liečebne a podrobili zničujúcim elektrošokom, aby ho „vyliečili“ a „vytrhli z pazúrov diabla“. O niekoľko rokov neskôr trestný čin psychickej manipulácie vymizol z trestného poriadku. V skutočnosti slúžil len na to, aby mohol obviniť ľudí „inak orientovaných, vymykajúcich sa normám.“

Film vychádza zo skutočných udalostí a rozpráva príbeh v niekoľkých rovinách, kde popri odsúdenom ožívajú hlasy rodinných príslušníkov a priateľov, žalobcov a ich podporovateľov, ako aj zmätočná a nevýrazná verejná mienka. Nájde sa len jediný novinár, ktorý sa pokúsi zrekonštruovať pravdivý sled udalostí, čím sa vystaví podozreniam a cenzúre.

Poznámka režiséra: Je to film o násilí a zaslepenosti, z ktorej sa rodí diskriminácia. O láske, ktorá sa musí prispôsobiť konformizmu a klamstvu. Film je leporelom talianskeho vidieku v zlomovom období rokov šesťdesiatych, keď ekonomický boom predstihol mentálnu vyspelosť a otvorenosť vzťahov; obrazom rodiny ako uzavretého miesta, kde sú generačné rozdiely neustálou trecou plochou.

Skutočný priebeh udalostí vyvoláva znepokojenie aj po polstoročí. Divák si môže položiť otázku: ako je to vôbec možné, ako sa to mohlo stať? Hoci nás dnes naoko už nič nerozhodí, filmová odysea Pána mravcov zaváňa inkvizíciou, ktorá dennodenne preniká do našich životov. Pretože sa odvtedy až tak veľa nezmenilo. Za zhovievavými tvárami sa neustále ukrývajú predsudky, pretrvávajú a vyvolávajú nenávisť a odpor k akejkoľvek forme inakosti. Dnes je neprípustné tolerovať akúkoľvek formu násilia na jedincoch, ktorí nemajú dostatočnú ochranu. A tak sa tento film stáva výzvou k odvahe a rebélii.

Il signore delle formiche / réžia: Gianni Amelio / 2022/ IT / 134 min
hrajú: Luigi Lo Cascio, Elio Germano, Sara Serraiocco, Leonardo Maltese a ďalší 
scenár: Federico Fava 
kamera: Luan Amelio Ujkaj 
strih: Simona Paggi 
výprava: Marta Maffucci 
kostýmy: Valentina Monticelli
hudba: Nicola Piovani 
predaj do zahraničia: The Match Factory [Germania]

KATEGÓRIE: G, hraný
ODPORÚČANÁ VEKOVÁ PRÍSTUPNOSŤ: 15+
JAZYKY: taliančina (orig.)
TITULKY : angličtina, slovenčina
FAREBNOSŤ: farebný

ceny a festivaly: Busan International Film Festival 2022: Icons / Chicago International Film Festival 2022: Spotlight / La Biennale di Venezia 2022: Venezia 79 - Premio Brian, NuovoImaie Talent Award (Leonardo Maltese) / ST. ALi Italian Film Festival - Australia 2022: Special Presentations

Odporúčame

film

Tár

Ne 26.2.2023 / Kino Pezinok
odporúčame!
standup / talkshow

Dylan Moran: We Got This

Pi 3.3.2023 / A4 Studio, Trnavská cesta 39
odporúčame!
film

Festival Cestou necestou

Môžete sa tešiť na 35+ cestovateľských prezentácii.Viac
10.3.2023 - 12.3.2023 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!
koncert

Mikrozvuk #31: Fabian Lanzmaier / Robin Hayward

Pi 24.2.2023 / LOM, Mlynarovičova 5
odporúčame!