film

Iné vízie I (2017)

Po minuloročnom štartovacom ročníku slovenskej prehliadky Iné vízie je tu druhý ročník. Do užšieho výberu sa dostalo osem videí.

Táto akcia sa konala v minulosti

Iné vízie (SK) 2017 – I (Other Visions) (SK) 2017 – I - pásmo experimentálnych filmov, 2016 – 2017 / Slovensko , 73 min.

Krajina zoomu (The Zoom World)
r. • d. Martin Zlievsky / 2017 / 14 min.

S Valie (With Valie)
r. • d. Dominika Koššová / 2016 / 34 min.

Paradoxical Happiness 2
r. • d. Milan Mazúr / 2017 / 9 min.

Nylonové súvislosti (Nylon Context)
r. • d. Jana Kapelová / 2017 / 16 min.

----------

Po minuloročnom štartovacom ročníku slovenskej prehliadky Iné vízie je tu druhý ročník a nové očakávania, čo prinesie, nakoľko prekvapí, koľkých priláka vízia konfrontácie s českým prostredím... Skepsa, ktorú pred rokom naznačil Martin Kaňuch, pretrváva, čo však neznamená, že by na Slovensku nebol žiaden tvorivý potenciál. Prihlásený počet 16 diel nie je síce žiadne terno – medzi ich autormi aj naďalej chýbajú mená vizuálnych umelcov strednej generácie etablovaných na slovenskej scéne –, netreba však vešať hlavu, pretože zhromaždená vzorka mladých umelcov (do 35 rokov) má čo ponúknuť.

Do užšieho výberu sa dostalo 8 videí – "za hlavné kritériá som si určila koncepčnú vyjasnenosť a kompaktnosť výsledného tvaru. Vypadli videá, ktoré pôsobili skôr ako cvičenia na zadanú tému a techniku (autoportrét, morfing, animácia), uspokojili sa prílišnou opisnosťou či ideovou prázdnotou, prípadne by sa ako pokus o naratívny žánrový film hodili do inak nastaveného festivalu (napr. Brněnská šestnáctka). Vo finálnej zostave tak nájdeme ako (zdanlivo) jednoduché a hravé videá (Chaos/Order, Calibration), tak i názorovo a formálne zrelé autorské koncepcie (Dôvod zostať, Nylonové súvislosti), poeticko-meditatívne úvahy (Krajina zoomu, Paradoxical Happiness 2) a priestorové interakcie a intervencie (PRIVÁTe, S Valie)."

Pohľad na prihlásené filmy i zostavené pásmo prináša zaujímavé zistenie: prevahu autoriek. Náhoda? Alebo je za tým prefeminizovanosť kultúry a umenia, na ktorú – a na jej dôsledok, prekarizáciu – poukazuje Jana Kapelová vo svojej kolektívnej performancii? Napokon, umelecká prevádzka, sociálna (dobrovoľnícka, integračno-vzdelávacia, terapeutická...) sféra (Daniela Krajčová) aj téma identity, telesnosti a tela, hoc aj toho virtuálneho, nebiologického (Dominika Koššová), sa zvyčajne spája s „typicky ženskou agendou“. Chtiac-nechtiac nás teda spája neviditeľné nylonové vlákno.

„– Nylonový mesiac, – opakoval(a), ale tentoraz to znamenalo iba PROJEKT. Možno Ju prizvú k realizácii konečnej verzie. A keby aj nie... Zabubnoval(a) po ráme, túžil(a) mať pred sebou pauzák a svoje dobré rysovacie náčinie. Zapálil(a) si ešte raz a potom už temer bez myšlienok pozeral(a) hore k žltej guli, tvaru všetkých tvarov.“ (Jaroslava Blažková, E. F.)

 

Odporúčame

film

Nesmrteľní - zázraky Egyptského múzea

Oscarom ocenený britský herec Jeremy Irons pozýva divákov na fascinujúcu cestu po zbierkach Egyptského múzea v talianskom Turíne.Viac
So 25.5.2024 / Kino Nostalgia
odporúčame!
iná akcia

Bratislavské mineralogické dni

So 19.10.2024 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!
divadlo

Roya London Ballet: Labutie jazero

Najslávnejší balet sveta Labutie jazero v podaní sólistov z Royal London Ballet prvýkrát na Slovensku.Viac
Po 25.11.2024 / NTC
odporúčame!
divadlo

Divadlo SkRAT: Punctum contra punctum

Punctum contra punctum [lat.] — Bod proti bodu. Kompozičná technika využívaná vo viachlasnej hudbe, spájajúca na harmonickom...Viac
Št 23.5.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!