festival
vážna hudba

Viva Musica! 2018

Aj v roku 2018 sa môžete tešiť na jedinečný hudobný festival "Viva Musica", ktorý prinesie zaujímavých špičkových interpretov do nášho hlavného mesta. 

odporúčame!
12.07.2002, Pi - 25.08.2018, So

Najväčší letný medzinárodný hudobný festival v Bratislave prináša: 

Júl 2018

24. augusta - koncert Johna Malkovicha, na nový termín bol preložený zo 6. júla, vstupenky ostávajú v platnosti. 
Stará tržnica
Otvárací koncert 14. ročníka festivalu prinesie do Bratislavy v exkluzívnej slovenskej premiére výnimočnú osobnosť – legendárneho amerického herca, režiséra a producenta Johna Malkovicha, ktorý sa predstaví, trochu netradične, v sprievode orchestra s projektom Rozprava o slepcoch (Report on the Blind).

----------

12. júl - koncert štvorice hudobníkov z Janoska Ensemble
Stará tržnica

Hudobné zoskupenie Janoska Ensemble, ktoré založili v roku 2013 bratia Ondrej, Roman a František Jánoškovci spoločne so svojím švagrom Juliusom Darvasom veľmi výnimočne koncertu je pôde SLovenskej republiky. Ich vystúpenia sú výnimočnou udalosťou a inak tomu nebude ani v rámci Viva Musica! festivalu, na ktorom sa predstavia 12. júla 2018 s novým projektom From Bratislava to Hollywood!

--------

15. júl - Koncert Jasmin Toccata
Veľký Evanjelický kostol

Svetoznámy francúzsky čembalista Jean Rondeau sa po mimoriadne úspešnom koncerte na Viva Musica! festivale v roku 2016 opäť vracia do Bratislavy!  Projekt Jasmin Toccata vznikol v spolupráci so špičkovými francúzskymi hudobníkmi – lutnistom Thomasom Dunfordom a perkusionistom Keyvanom Chemiranim, ktorý je tiež autorom myšlienky a všetkých hudobných aranžmánov.

--------

26. júl - Koncert Camerona Carpentera
Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
Je to jeden z koncertov, ktorý jednoducho treba zažiť na vlastnej koži! Americký organista a skladateľ Cameron Carpenter patrí k najvýraznejším zjavom súčasnej klasickej hudby a 26. júla 2018 ho budete mať možnosť počuť a vidieť v slovenskej premiére na Viva Musica! festivale.

--------

August 2018

2. august - Koncert nórskej husľovej virtuózky Mari Samuelsen / 
Veľký evanjelický kostol
Nórska husľová virtuózka Mari Samuelsen sa vracia na Slovensko s novým projektom From Bach to Glass, v rámci ktorého vzdáva hold dvom významným osobnostiam hudobných dejín – nemeckému barokovému majstrovi Johannovi Sebastianovi Bachovi (1685-1750) a americkému minimalistovi Philipovi Glassovi (1937), ktorý na festivale vystúpil aj osobne v roku 2015.

--------

9. august - koncert Katarzie s Viva Musica! ensemble
Stará tržnica

Je originálna a svojská! Katarzia (vlastným menom Katarína Kubošiová) je slovenská pesničkárka, poetka s vyhraneným hudobným vkusom aj imidžom, ktorú netreba predstavovať. Je čerstvou držiteľkou ceny RHA v kategórii Singel roka za titulnú pieseň k filmu Piata loď – Kde sa slzy berú. 

--------

16. august - koncert orchestra Ensemble intercontemporain / Dronocracy
Slovenský rozhlas

Exkluzívny koncert legendárneho parížskeho súboru Ensemble intercontemporain (EIC) patrí medzi highlighty tohtoročného Viva Musica! festivalu. V Bratislave sa súbor predstaví v slovenskej premiére 16. augusta 2018 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu s úplne novým projektom Dronocracy autorského tímu Laurent Durupt (autor hudby, koncept), Hicham Berrada (scéna, video, svetelný dizajn) a Ferdinand Barbet (mise en scène), ktorý zaznie v podaní sólistov EIC a hercov zo zoskupenia Collectif 17. 

--------

25. august - to najlepšie z West Side Story s Adrianou Kučerovou a Pavlom Bršlíkom
SND / nová budova baletu a opery

Sopranistka Adriana Kučerová a tenorista Pavol Bršlík sa na Viva Musica! festival vracajú po dvoch rokoch. Obaja majú za sebou čerstvé, mimoriadne úspešné debuty v Smetanovej opere Predaná nevesta a už v auguste sa môžu ich fanúšikovia tešiť na ďalší výnimočný umelecký zážitok.

Oficiálna stránka festivalu Viva musica! TU

--------

Súčasťou fesivalu Viva Musica! je aj projekt Viva ulica!, ktorého poslaním je vylepšiť vnímanie pouličnej hudby prostredníctvom množstva hudobníkov. Porota vyberá z množstva uchádzačov desiatich finalistov, ktorých budete môcť vidieť v uliciach Bratislavy. 


Informácie o projekte Viva Ulica nájdete tu. Program budeme postupne dopĺňať. 

xxx

Vstupenky na koncerty si zakúpite na Citylife.sk po rozkliknutí podujatia.

Viva Ulica! 2 je pokračovanie prvého úspešného ročníka projektu Viva Ulica!, ktorý rozvinul pouličnú hudbu v Bratislave a taktiež pozdvihol jej úroveň. V rámci letných mesiacov roku 2017 sa pod hlavičkou projektu Viva Ulica! odohralo v centre Bratislavy viac ako 90 pouličných koncertov, ktoré spríjemnili centrum mesta a hudobníkom umožnili skvelú možnosť prezentovať sa a zarobiť si.

Otvárací koncert 14. ročníka medzinárodného festivalu Viva Musica! bude patriť svetoznámym filmovým melódiám, ktoré zaznejú v podaní Janoska Ensemble už 12. júla 2018 v bratislavskej Starej tržnici. Hoci sú vstupenky na tento koncert už dlhšie vypredané, fanúšikovia obľúbeného festivalu si stále môžu vybrať z bohatej ponuky ďalších koncertov.

Už v nedeľu, 15. júla, sa vo Veľkom evanjelickom kostole predstaví vynikajúci čembalista Jean Rondeau, ktorý sa do Bratislavy vracia po mimoriadne úspešnom koncerte na festivale v roku 2016. Talentovaný francúzsky hudobník a popularizátor barokovej hudby však tento raz prichádza s celkom novým projektom, v ktorom sa stretávajú dva zdanlivo nesúvisiace hudobné svety: európska baroková hudba s tradičnou perzskou hudbou.

Spojenie čembala, lutny a orientálnych perkusií nie je úplne klasické, no prináša o to viac hudobných farieb a možností. Hudobníci predstavia diela európskych barokových majstrov v úplne novom hudobnom šate, ale aj autorské skladby a virtuózne improvizácie. Projekt Jasmin Toccata vznikol v spolupráci troch brilantných francúzskych hudobníkov – čembalistu Jeana Rondeaua, excelentného lutnistu Thomasa Dunforda (ktorý koncertoval napríklad v newyorskej Carnegie Hall, v Kennedy Center vo Washingtone či v londýnskej Wigmore Hall a na väčšine prestížnych európskych hudobných festivalov), a perkusionistu iránskeho pôvodu, Keyvana Chemiraniho, ktorý je autorom projektu a zároveň autorom všetkých aranžmánov. Keyvan sa hre na zarbe, tradičnom iránskom perkusnom nástroji, venuje od svojich 13-tich rokov a vďaka svojej umeleckej všestrannosti je známy spoluprácou s hudobníkmi nielen z oblasti klasickej hudby, ale aj jazzu a world music.

Júlový program festivalu doplní koncert amerického organistu Camerona Carpentera, ktorý bude podľa riaditeľa festivalu, Mateja Drličku, zaručene veľkým zážitkom. Cameron Carpenter na festival klasickej hudby pricestuje ako veľká rocková hviezda – s kamiónom, v ktorom mu privezú vlastný, na mieru vyrobený, monumentálny prenosný organ, vážiaci takmer 4,5 tony. Carpenter je prvým organistom na svete, ktorý bol za svoj sólový album nominovaný na ocenenie Grammy (album Revolutionary (2008)). Jeho repertoár je nesmierne široký a pestrý: siaha od kompletnej tvorby Johanna Sebastiana Bacha či Césara Francka, cez jeho vlastné transkripcie diel napísaných pre iné nástroje, vlastné kompozície až po spolupráce s hudobníkmi z oblasti jazzu a popu. V Bratislave sa predstaví 26. júla vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu.

Koncert Johna Malkovicha sa presunul na august

Koncert legendárneho amerického herca Johna Malkovicha s projektom Rozprava o slepcoch (Report on the Blind), ktorý mal v piatok 6. júla 2018 otvoriť 14. ročník festivalu Viva Musica!, bol z dôvodu neodkladných pracovných povinností hollywoodskej hviezdy preložený na august. Kvôli predĺženiu natáčania trojdielnej série príbehov Agathy Christie pre BBC s názvom The ABC Murders, v ktorej Malkovich stvárni úlohu slávneho belgického detektíva Hercula Poirota, sa koncert uskutoční v novom termíne – v piatok 24. augusta 2018 o 20:00 hod. v bratislavskej Starej tržnici. Všetky zakúpené vstupenky zostávajú v platnosti.

Viva Musica! festival je už 14. rok neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave. Počas jeho doterajšej existencie priniesol návštevníkom celkom 285 koncertov, na ktorých vystúpilo viac ako 350 domácich a zahraničných sólistov, hudobných zoskupení a orchestrov. Koncerty festivalu počas jeho doterajšej histórie navštívilo viac ako 135 000 divákov. Okrem bohatej ponuky exkluzívnych hudobných podujatí v rámci hlavnej koncertnej série prináša počas leta kvalitné umenie aj do verejného priestoru, čím sa mu úspešne darí priťahovať pozornosť nielen širokej verejnosti, ale aj zahraničných návštevníkov hlavného mesta. V roku 2018 bude Viva Musica! festival prebiehať od 12. júla do 25. augusta na rôznych miestach v Bratislave.

Viva Musica! festival 2018 – prehľad koncertov:

12.7.    Janoska Ensemble Goes Hollywood (Stará tržnica)

15.7.    Jasmin Toccata: Keyvan Chemirani, Thomas Dunford, Jean Rondeau (Veľký

evanjelický kostol)

26.7.    Cameron Carpenter: The American Organist (Slovenský rozhlas)

2.8.      Mari Samuelsen: From Bach to Glass (Veľký evanjelický kostol)

9.8.      Katarzia & Viva Musica! ensemble (Stará tržnica)

16.8.    Ensemble intercontemporain: Dronocracy (Slovenský rozhlas)

24.8.    John Malkovich: Report on the Blind (Stará tržnica)

25.8.    West Side Story: Adriana Kučerová & Pavol Bršlík (Slovenské národné divadlo)

Odporúčame

iná akcia

Víno pod hviezdami

Príďte sledovať úžasné divadlo padajúcich hviezd pod starou horou pri Pezinku.Viac
So 11.8.2018
odporúčame!
trh / gastro

Street Food Park vol.21

Ani v júli nevynechajte hostinu na námestí pred Starou tržnicou. Street food, drinks a music bude pre vás a vašich priateľov.Viac
18.7.2018 - 21.7.2018 / Stará tržnica
odporúčame!
letný festival

Uprising festival 2018

11. ročník festivalu Uprising na Zlatých pieskoch. Budú reggae legendy legendy Inner Circle, Lee 'Scratch' Perry, a Mad Professor...Viac
24.8.2018 - 25.8.2018 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Komorné koncerty v Botanickej záhrade

Letné koncerty v Botanickej záhrade sú súčasťou bratislavského Kultúrneho leta. Koncerty sa uskutočnia 8. júla, 5. augusta a 2...Viac
5.8.2018 - 2.9.2018 / Botanická záhrada
odporúčame!