koncert

Drť

Drť sú nevyjasnené otázky doby. Texty Mareka Kundláka spolu s intenzívnym zvukom, za hranicou štandardných žánrov, testujú svedomie doby pred revolučným rokom 1989 a dnes.

Táto akcia sa konala v minulosti

Angažovanú kapelu tvorí zmes hudobníkov zo Slovenska a Maďarska. Autorom projektu je hudobný skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth (Shibuya Motors, Black Angels Songs, Srnka, Predskokan otrok), ktorý je známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartet. Kapelu založil v roku 2019.

Do zoskupenia prizval speváka Michala Kaščáka (Bez ladu a skladu, Neuropa, VBPS), klávesistku Luciu Chuťkovú – Ďzubákovú (Hvozd), gitaristu Mareka Buranovského (Vojdi, Raptor Koch, God and Eve), basgitaristu Mártona Csernovszkého (The Best Bad Trip) a experimentálneho bubeníka Jozefa Krupu (Ankramu).

Spoločne tvoria svojský rukopis oscilujúci medzi viacerými žánrami od punku po free jazz.

Prvý album Puntičkár je zhudobnením rozhovoru bývalého šéfa ŠtB generála Alojza Lorenca. O štylizáciu textov sa postaral Marek Kundlák. Album kapela venovala obetiam perzekúcii, represií a vrážd komunistického režimu. Drť za album získala nomináciu na Radio Head Awards.

Druhý album kapely Minister vyšiel v máji 2022 a jeho predlohou sa stala „tajná“ nahrávka rozhovoru medzi bývalým ministrom financií Jánom Počiatkom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ktorú nahral Marián Kočner. Práve zhudobnenie dnes verejnej nahrávky odkrýva pravú tvár, skutočný pohľad a názor a mnohým už bez hudby znie ako niečo hraničné a pomerne "hardcorové". Tóth a textár Kundlák hudobne a textovo spracovávajú kontroverzné a problematické výroky ľudí spravujúcich štát, ktoré sa stali kľúčovými pre kultúrne aj spoločenské prostredie.

Odporúčame

koncert

Nina Kohout

So 17.12.2022 / Pink Whale
odporúčame!
prednáška / diskusia

Debata A4: Neviditeľná klimatická kríza a aktivistické perspektívy

St 14.12.2022 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
film

Pán Jones

Pi 9.12.2022 / Kino Klap
odporúčame!