koncert

Drť

Drť sú nevyjasnené otázky doby. Texty Mareka Kundláka spolu s intenzívnym zvukom, za hranicou štandardných žánrov, testujú svedomie doby pred revolučným rokom 1989 a dnes. Na Pink Whale predstavia nový album Drôtenky so speváčkou Zuzanou Husárovou.

17.07.2024, St
Pink Whale
19:00

Reflexia aktuálneho spoločenského diania a snaha odzrkadliť vo svojej tvorbe širšie súvislosti stáli aj za vznikom kapely Drť.

Angažovanú kapelu tvorí zmes hudobníkov zo Slovenska a Maďarska. Autorom projektu je hudobný skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth (Shibuya Motors, Black Angels Songs, Srnka, Predskokan otrok), ktorý je známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartet. Kapelu založil v roku 2019.

Do zoskupenia prizval speváka Michala Kaščáka (Bez ladu a skladu, Neuropa, VBPS), klávesistku Luciu Chuťkovú – Ďzubákovú (Hvozd), gitaristu Mareka Buranovského (Vojdi, Raptor Koch, God and Eve), basgitaristu Mártona Csernovszkého (The Best Bad Trip) a experimentálneho bubeníka Jozefa Krupu (Ankramu).

Spoločne tvoria svojský rukopis oscilujúci medzi viacerými žánrami od punku po free jazz.

Prvý album Puntičkár je zhudobnením rozhovoru bývalého šéfa ŠtB generála Alojza Lorenca. O štylizáciu textov sa postaral Marek Kundlák. Album kapela venovala obetiam perzekúcii, represií a vrážd komunistického režimu. Drť za album získala nomináciu na Radio Head Awards.

Druhý album kapely Minister vyšiel v máji 2022 a jeho predlohou sa stala „tajná“ nahrávka rozhovoru medzi bývalým ministrom financií Jánom Počiatkom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ktorú nahral Marián Kočner. Práve zhudobnenie dnes verejnej nahrávky odkrýva pravú tvár, skutočný pohľad a názor a mnohým už bez hudby znie ako niečo hraničné a pomerne "hardcorové". Tóth a textár Kundlák hudobne a textovo spracovávajú kontroverzné a problematické výroky ľudí spravujúcich štát, ktoré sa stali kľúčovými pre kultúrne aj spoločenské prostredie.

Vlani Drť vydala ďalšie dva albumy, na ktorých sa za mikrofónom objavil slovenský spisovateľ a filozof Fedor Gál. V roku 2024 získali Cenu Dominika Tatarku za album Kruh alebo špirála s Fedorom Gálom.

Odporúčame

film

Ťažký rok

Overené režisérske duo Olivier Nakache a Eric Toledano (Nedotknuteľní) natočilo nekorektnú francúzsku komédiu.Viac
Kino Lumière / Kino Film Europe
odporúčame!
festival

Dračie dni 2024

Bratislavský hrad / Smolenický zámok a okolie
odporúčame!
divadlo

FolkLab uvádza: PATRÓN

Umelecko-vzdelávacia platforma FolkLab (Folkórne laboratórium) pozýva na premiéru novej hudobno-pohybovej inscenácie PATRÓN.Viac
Ut 18.6.2024 / Tanečné divadlo Ifjú Szivek, Mostová 8
odporúčame!
koncert

Viva Fallgrapp! & Spectrum Orchestra

Kapela Fallgrapp na čele s hudobníkom a producentom Jurešom Líškom v sebe spája podmanivú elektroniku s akustickými nástrojmi,...Viac
Št 4.7.2024 / Stará tržnica
od vás odporúčame!