festival
iná akcia

Vianočná Bratislava 2018

Vianočná Bratislava po roku opäť otvorí svoje brány, a to slávnostným rozžiarením vianočného stromčeka, ako aj bohatým kultúrnym programom. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Bratislavské kultúrne a informačné stredisko vám po roku opäť prináša program Vianočnej Bratislavy, ktorý sa ani zďaleka nebude týkať iba Hlavného námestia. Pripravenú sú pre vás aj viaceré sprievodné aktivity v priľahlých častiach Starého mesta, každoročné návštevy domovov dôchodcov, svoju zimnú verziu bude mať aj  obľúbený Dobrý trh a premierovo sa tento rok vyberiete aj s  pojazdným kamiónom do vybraných mestských častí nášho hlavného mesta, aby ste tam priniesli kúsok vianočnej nálady z dielne BKIS. 

Až do Vianoc čakajú návštevníkov Hlavného námestia  hudobné vystúpenia súborov nielen z rôznych miest Slovenska, ale aj zo zahraničia. 8.12. v rámci podujatia Vianočné mosty medzi mestami vystúpia mládežnícke a detské súbory z Krakowa, ale tiež Detský folklórny súbor Dolina z Bratislavy. O štyri dni neskôr - 20.12. o 18.00 si zase môžete vypočuť vystúpenie speváckeho zboru Apollo pod vedením dirigenta Milana Kolenu. Folklórne vystúpenia či ukážky ľudových zvykov sú pripravené aj na Námestí M. R. Štefánika v OC Eurovea.
Od 29.11. do 15.12. sa Nádvorie sv. Jána Nepomuckého v Primaciálnom paláci zmení na Vianočný les, kde budú súťažiť vianočné stromčeky vyzdobené deťmi z bratislavských základných a umeleckých škôl. Najkrajšie vyzdobený vianočný stromček bude odmenený lákavou cenou – vstupenkami pre celú triedu na rozprávku Mestského divadla P. O. Hviezdoslava Tri prasiatka. Navyše v čase  od 17.00 do 22.00 bude navyše spustená svetelná videoprojekcia, ktorá vytvorí dojem zasneženej zimnej krajiny. „Z námestia poputujú tieto stromčeky po prvý krát tento rok do domovov, kde ľudia nemajú svoj stromček. Ak poznáte niekoho, komu strom prinesie radosť, napíšte nám a my mu strom 17. decembra donesieme vyzdobený. K svetielkam mestského stromčeka tak pripájame aj stromčeky detí zo škôl, ktoré prinesú radosť a spolucítenie Vianoc. Aj pre to sme tohtoročnú tému Vianoc nasmerovali k Bratislave - mestu vnímavých ľudí a chceme posolstvo Vianoc priniesť všade, kde ho je v našom meste málo. Poputuje s nami do menších mestských častí, domovom dôchodcov, do združení ľudí bez domova...“ hovorí riaditeľ BKIS Vladimí Grežo.

Ani tento rok sme nezabudli na seniorov. Od 11.12. do 19.12. navštívime 9 zariadení pre seniorov a prinesieme im zaujímavý vianočný program.

Pre obyvateľov mestských častí, ale aj pre tých, ktorí sa každoročne vyhýbajú rušnému centru mesta je pripravená novinka - Vianočná jazda mestskými časťami. Špeciálne vianočné auto privezie priamo do mestských častí vianočný kultúrny program.

Kto by sa bál, že by mu mohlo niečo podstatné z programu Vianočnej Bratislavy uniknúť, tak bude súčasťou Hlavného námestia už druhý rok aj tzv. Vianočná televízia, ktorá bude na veľkej LED obrazovke vo vybraných 2-hodinových blokoch vysielať rôzny tematicky obsah, a to po celú dobu trvania Vianočnej Bratislavy (23.11. - 22.12.).

Program 12.12.-16.12. 
Vianočná Bratislava - vianočné kultúrne programy v hlavnom meste, ktoré pripravuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, sú v plnom prúde. Tento týždeň si môžete vypočuť koledy z balkóna, adventnú svätú omšu v Dóme sv. Martina, nebude chýbať obľúbené podujatie Dobrý trh, do ktorého sa zapojilo aj BKIS a predstavia sa aj jednotlivé charitatívne organizácie. 

Ako a komu pomáhať sa môžete rozhodnúť 12. decembra, kedy sa  v rámci projektu Bratislava vnímavých ľudí na Hlavnom námestí predstaví hneď niekoľko dobročinných organizácii pôsobiacich na území hlavného mesta. Svoju prácu, posolstvo i konkrétne príbehy predstavia na pódiu o 17:00 h združenia: Nota bene, Pontis, Ľudia ľuďom, Bazár chalaňov, Organizácia De paul, Úsmev ako dar, Slovenská katolícka charita, OZ Vagus, Detský fond Slovenskej republiky, Liga za ľudské práva, Červený nos Clowndoctors, Centrum Memory, n.o. a ďalšie. Hudobný sprievod týmto obdivuhodným iniciatívam poskytne mužské spevácke okteto -  Danubius Octet Singers. To sa následne o 18:00 presunie na Primaciálne námestie, kde je pripravení Spievajúci balkón - koncert na netradičnom mieste. Pod vedením dirigenta Daniela Simandla zaznejú slovenské koledy v úprave Františka Prášila, ale aj svetové vianočné evergreeny.     
Vzájomné porozumenie, milosť a vieru do každodenného života chce v tretiu adventnú nedeľu pripomenúť aj slávnostná Adventná svätá omša pre Bratislavčanov. Bude sa konať v rámci osláv 10. výročia zriadenia Bratislavskej arcidiecézy, 16. decembra o 17.00 h v Dóme svätého Martina. Celebrovať bude arcibiskup Stanislav Zvolenský a zaspieva Katedrálny zbor svätého Martina.
Zároveň bude v nedeľu po celý deň prebiehať na námestí SNP vianočná edícia obľúbeného podujatia - Dobrý trh. Nájdete na ňom viac ako 150 stánkov s najkvalitnejšími potravinami a darčekmi, lokálnych predajcov originálneho dizajnu aj neziskové organizácie a pestrý sprievodný a kultúrny program. Bratislavské kultúrne a informačné stredisko pripraví pred Starou tržnicou Detský vianočný les, ktorého súčasťou bude bohatý rozprávkový program pre deti. Teatro Neline predvedie vianočnú hru inšpirovanú ľudovými tradíciami, koledami a folklórom -  Nesiem Vám novinu... Dobrý trh ponúkne interaktívne predstavenie Čokopríbeh o chlapcovi, ktorý hľadal vôňu čokolády, odohrá divadielko Blázninec. Divadlo SpozaVoza predvedie bláznivú činoherno-bábkovú jednohubku - Vianočný zázrak a koncertným vystúpením deti roztancuje Pánko.    
WhatCity? a BKIS pripravili zaujímavé diskusie v priestoroch historickej električky, kde odborníci rozoberú niekoľko pálčivých tém týkajúcich sa kultúry a života hlavného mesta. O  16:00 sa bude napríklad diskutovať na tému - Verejný priestor ako bezpečný a otvorený priestor pre kultúru a umenie. Hostia: Illah van Oijen (Dobrý trh), Slavomíra Salajová (Creative Industry Forum), Pavol Murín (Stará Tržnica, Bratislavský majáles) a Vladimír Grežo (Kultúrne leto a hradné slávnosti Bratislava, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava) budú diskutovať o tom, či je verejný priestor naozaj dostupný pre verejnosť a tvorcov a komu skutočne „patrí“. Objasnia tiež, aké sú zákonné nástroje samosprávy, za čo všetko nesú zodpovednosť organizátori a ako vieme podporiť ich efektívnu vzájomnú spoluprácu. 
 

Miesta konania:
Hlavné námestie
Staré mesto
Vianočná jazda mestskými časťami
Vianočný les
Vianoce seniorov
Vianoce v Eurovea
DPOH na Dobrom trhu
Korunovačná história Bratislavy
Petržalka
Vajnory
Záhorská Bystrica
Dúbravka

Program
Hlavné Námestie
14.12.2018 17:00 Šťastia, zdravia, vinšujeme. Spev, tanec a koledy v podaní folklórneho súboru Studienka 
15.12.2018 18:00 
Rusínske Vianoce. Folklórny súbor Ruthenia
16.12.2018 16:00 Vianočný koncert. Spevácky zbor mesta Bratislavadirigent: Prof. Ladislav Holásek
17.12.2018 18:00 Viva Cantare. Vystúpenie zboru z Juhoafrickej republikydirigent: Xander Kritzinger
20.12.2018 18:00 Spevácky zbor Apollo Koncert, dirigent: Mgr. art. Milan Kolena

Staré mesto

Vianočná jazda mestskými časťami
Vianočná Bratislava tour prinesie vianočný kultúrny program aj do mestských častí.
13.12. 17:00 Rača, Pekná cesta v Krasňanoch
Teátro Neline – Nesiem vám novinu, posedenie pri reprodukovanej hudbe, varenom víne a čaji
14.12. 17:00 Podunajské Biskupice, Uzbecká ulica
Koledníci idú, vystúpenie detí z miestnej ZUŠ
15.12. 10:00 Karlová Ves (Karloveské Vianoce), Školské námestie
Kuštárovci, Folklór s láskou,
ZUŠ Prokofievova, DFS Čečinka, Zuzana Suchánková a hosť Peter Luha.
17.12. 17:00 Dúbravka, Park Družby
Kuštárovci

Vianočný les
Nádvorie sv. Jána Nepomuckého v Primaciálnom paláci
Slávnostné rozsvietenie vyzdobených vianočných stromčekov.
Ozdoby vytvoria a stromčeky vyzdobia bratislavské materské, základné a umelecké školy. Najkrajšie vyzdobený stromček bude odmenený.

Vianoce seniorov
Tradičná predvianočná návšteva v zariadeniach určeným seniorom.
13.12. 10:00 Dom sociálnych služieb a zariadenia Rača
13.12. 14:00 Dom seniorov Lamač
13.12. 17:00 Centrum Gerion
14.12. 10:00 Zariadenie soc. Služieb Gerion Podunajské Biskupice
18.12. 10:00 Domov jesene života
18.12. 13:00 Ružinovský domov seniorov
19.12. 16:00 Dom tretieho veku

Vianoce v Eurovea
Námestie M.R.Štefánika v areáli OC Eurovea
14.12. 16:00 Kuštárovci. Koncert
15.12. 16:00 Šťastia, zdravia, vinšujeme. Spev, tanec a koledy v podaní folklórneho súboru Studienka
21.12. 17:00 Koledníci idú.
Pásmo najkrajších vianočných kolied a hovoreného slova s vianočnými zvykmi a vinšami v podaní súboru Koledníci.

DPOH na Dobrom trhu
16.12. Námestie SNP
Vyzdobené vianočné stromčeky vytvoria rozprávkový les, v ktorom na rodiny s deťmi čaká rozprávkový príbeh so šťastným koncom.

Korunovačná história Bratislavy
30.11., 7.12, 14.12., 18:00 Vystúpenie skupiny Tostabur Michalská brána
Korunovačný foto–video point
Preneste sa do obdobia Korunovácií a „Staňte sa kráľom“ v Korunovačnom foto-video pointe na poschodí Michalskej veže. Michalská brána bola súčasťou cesty kráľov a historicky neoddeliteľnou súčasťou korunovačnej cesty všetkých, v Prešporku korunovaných kráľov. V Korunovačnom foto-video pointe nájdete dobovo zariadené priestory, autentický 3D model historického mesta s vyznačenou trasou korunovačného sprievodu. Môžete sa odfotiť a nahrať video v dobovom kostýme s korunovačnými insígniami a stať sa súčasťou historického výjavu. Fotografiu alebo video s obsahom zobrazujúcim procesiu a výjav korunovácie si môžete zaznamenať, fotku vytlačiť a fotografiu aj s videom zdieľať mailom so svojimi priateľmi.
Korunovačný foto-video point bude otvorený 23. 11. – 22. 12. 2018
utorok – piatok 10.00 – 17.00
sobota- nedeľa 11.00- 18:00

Petržalka
14.12. 17:00 Čas vianočný La musica Maroš Bango
15.12. 17:00 Vianočné koledy. Cirkevný evanjelický zbor Petržalka Spevácky zbor Canens
16.12. 17:00 Rockové Vianoce O.B.D. Unplugged vstup voľný zmena programu vyhradená
Stánky s občerstvením a vianočným tovarom otvorené:
Po-Pia 11:00 – 21:00 So-Ne 9:00 – 21:00 h
Vianočná Petržalka
12.12. 14:00 – 19:00 Vianočný bazárik. Originálne vianočné darčeky (info: 0917 711 090), CC Centrum, Vstup: voľný, predávajúci 2,50 €
14.12. 19:00 Folkórne zrkadlenie – Šťastné a Ekonomácke. vystúpenie FS Ekonóm a Gymnik, DK Zrkadlový háj Vstup: 10 €
16.12.17:00 Momentum Musicum – cyklus komorných koncertov Vianoce mladých umelcov účinkujú: študenti Štátneho konzervatória v Bratislave CC Centrum. Vstup: 2 € ZŤP, študenti, seniori / 3 €
17.12. 19:00 Niekto príde. MMkabaret -Milan Markoviča Pánibratia pozývajú na návštevu Róberta Bezáka
DK Zrkadlový háj Vstup: 15 €
19.12. 13:00 – 15:00 Vianoce pre všetkých. Parkovisko Tesco Petržalka

Vajnory

30.12. 18:00 Silvestrovská Talk show Igora Roya DK Vajnory
31.12. 23:00 – 1:30 Vítanie nového roka 2019 pred MÚ BA-Vajnory

Záhorská Bystrica
15.12. 15:00 Vánoce pod Krispánkem Námestie sv. Floriána
16.12. 15:00 Vianoce v klube dôchodcov Spoločenský dom Organizuje OZ Klub dôchodcov
18.12. 19:00 Čaro Vianoc
Vystúpia: Jana Bernátová, Ján Babjak, Miroslav Dvorský, Orchester ľudo- vých nástrojov Miroslava Dudíka, Ľudová hudba Dudíci
Spoločenský dom Organizuje MČ BA ZB a M. Dudík
31.12. 19:00 Silvester v Klube dôchodcov Spoločenský dom Organizuje OZ Klub dôchodcov

Dúbravka
Vianočné trhy Dúbravka 2018 pred DK Dúbravka. Moderátor: Juraj Vodila
14.12. 16:00 Adventný čas so ZUŠ Eugena Suchoňa
14.12. 16:55 Príhovor starostu RNDr. Martina Zaťoviča
            17:00 Tribute band to Frank Sinatra
            18:00 Taste of Brass
15.12. 15:00 Crazzy Chichi detské predstavenie
            16:15 Matica Slovenská
            17:00 Matej Bartko
            18:00 Massriot

Zmena programu vyhradená.
Zdroj: BKIS

Odporúčame

film

Umenie jesť a milovať

Film, ktorý je pastvou pre oči a poctou francúzskej gastronómii, rozpráva príbeh gurmána Dodina a jeho šéfkuchárky Eugénie, ktorí...Viac
So 15.6.2024 / Kino Mladosť
odporúčame!
vážna hudba

Hollywood Classic Music

Symfonický koncert plný najznámejších hitov nesmrteľnej filmovej klasiky v podaní Martina Gyimesiho, symfonického orchestra,...Viac
Št 5.9.2024 / Námestie pred Pradiarňou 1900, Páričkova ulica
odporúčame!
film

Motorkári

Tom Hardy a Austin Butler v krimidráme o vzostupe a páde slávneho chicagského motorkárskeho gangu v 60. rokoch inšpirovanej...Viac
Kino Nostalgia / Kino Mladosť / Kino Lúky / Amfiteáter Pezinok
odporúčame!
letný festival

Pop Messe 2024

25.7.2024 - 27.7.2024 / Areál Velodrom, výstaviště BVV, Brno
odporúčame!