koncert
divadlo
festival
kurz / workshop

Noc divadiel 2020 - online

Jedenásty ročník medzinárodného podujatia Noc divadiel sa bude konať v obmedzenej forme. Divadlá neotvoria brány fyzicky, pripravili si však online program. To všetko už 21. novembra 2020.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Noc divadiel je pravidelným divadelným podujatím a už štandardne jej patrí tretia novembrová sobota. Program, ktorý pre svojich návštevníkov pripravia divadlá, vždy na celom Slovensku plynie až do neskorej noci. Aj keď pre pandémiu koronavírusu ostanú po prvýkrát historicky divadlá fyzicky zatvorené, neznamená to, že si pre svojich divákov nepripravili žiadny program. „Aj keď si pre nás rok 2020 pripravil nespočetné množstvo výziev, nechceme tento ročník Noci divadiel vynechať. Divadlá pracujú na tom, aby mohli svojim divákom priniesť záznamy inscenácií, prehliadky zákulisia, livestreamy a iný lákavý program vo virtuálnej podobe,“ hovorí riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Viac ako 16 miest, ponuka nezávislá od lokality

Do programu Noci divadiel sa počas tohto roka zapojilo štyridsať subjektov (divadiel, kultúrnych centier, umeleckých škôl a kultúrnych priestorov) v šestnástich slovenských mestách. Tento projekt je výnimočným aj v tom, že pomyselne prepája profesionálnych umelcov a ochotnícke súbory a na jednu noc sa tak všetci účastníci stanú veľkou divadelnou rodinou.

Rok 2020 so sebou síce priniesol množstvo negatív, Noc divadiel však poznačilo jedno významné pozitívum. „Online ponuka tohto projektu dostane divadelné podujatia bližšie aj k takým divákom, ktorí by sa k nim za bežných okolností nedostali. Záujemcovia o divadlo naprieč celým Slovenskom si tak budú môcť pozrieť všetko to, čo divadlá pripravili pod aktuálnym heslom Stále sme tu!“ – dopĺňa Vladislava Fekete.

Aj tento program bude súčasťou 11. Noci divadiel

V rámci tohtoročnej Noci divadiel prinesie Slovenské komorné divadlo Martin vo forme livestreamu divadelný kvíz, Slovenské národné divadlo pripravilo pre svojich divákov napríklad diskusiu o projekte Anna Franková a Štátne divadlo Košice pripravuje dokument zo zákulisia novej inscenácie.

Štúdio 12 a Divadlo ASTORKA Korzo ’90 sa spojili a ich spoločným výsledkom bude online diskusia a scénické čítanie hry bieloruského dramatika Andreja KurejčikaUrazení. Bielo(r)usko. Klik pre viac info.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre prezentuje online formou publikáciu a divadelnú knižnicu, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského zosumarizuje, čo všetko sa udialo a neudialo počas uplynulej divadelnej sezóny.

Divadlá nemyslia len na dospelých a pripravujú program aj pre najmenších. V podaní Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici, Bábkového divadla v Košiciach, Bábkového divadla Žilina či Bratislavského bábkového divadla sa deti môžu tešiť na scénické čítanie, zostrihy inscenácií a ďalší program.

Ochotnícke súbory neostanú nič dlžné svojej skvelej povesti počas tohto podujatia a okrem záznamov a zostrihov inscenácií bude pre divákov k dispozícii napríklad film o vzniku Divadla KĽUD.

Vyššie uvedený program je len ochutnávkou z toho, čo slovenské divadlá pripravujú pre svojich fanúšikov. Množstvo zapojených divadelných a umeleckých subjektov sľubuje rôznorodé a kvalitné podujatia, ktoré nenechajú vlažným žiadneho diváka a diváčku. „Pozývame k obrazovkám každého jedného z vás. Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť a nahliadnite do zákulisia nielen vášho obľúbeného divadla, ale aj subjektu na opačnej strane republiky. Zvyčajne takúto možnosť nemáte. Teraz sa vám naskytla a bola by veľká škoda ju nevyužiť,“ uzatvára Vladislava Fekete.

Pre viac informácií sledujte webovú stránku Noci divadiel alebo Facebook Noci divadiel.

Odporúčame

koncert

Brahms / Bruch / Konvergencie 2021

Záverečný koncert Konvergencií ponúkne dve veľké romantické diela, Sláčikové sexteto B dur Johannesa Brahmsa a neskoré Sláčikové...Viac
Ne 26.9.2021 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
koncert

Polish Jazz: Bɫoto (PL)

Št 30.9.2021 / Nová Cvernovka
odporúčame!
film

Annette

Adam Driver a Marion Cotillard v dlho očakávanom muzikáli vizionárskeho režiséra Leosa Caraxa s hudbou kapely Sparks, ktorý je...Viac
23.9.2021 - 27.9.2021 / Kino Lumière
odporúčame!