divadlo
festival

Noc divadiel 2021

Tešíte sa na tretiu novembrovú sobotu? Netradičné (divadelné) zážitky počas noci divadiel zažije opäť aj Bratislava.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Po Noci múzeí a galérií, Noci výskumníkov či Noci literatúry sú tu aj divadlá, ktoré sa spojili a ponúkajú netradičný nočný program zo svojho repertoára aj zákulisia. Tretiu novembrovú sobotu (20. novembra) odštartuje v 24 mestách a 57 divadlách na celom Slovensku 12. ročník Noci divadiel pod mottom Cesta dlhých dní do Noci divadiel.

Noc divadiel je podujatie, ktoré charakterizujú otvorenosť (ako potreba zo strany divadiel), interakcia (ako prvok hry a akcie zo strany publika) a prepájanie (ako schopnosť vytvárať siete medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami). Iniciátorom projektu Noc divadiel je chorvátska Noć kazališta. Stovky európskych divadiel sa počas jednej noci spoja a ponúknu divákom netradičné divadelné zážitky v netradičnom časovom rozpätí.

„O 19.00 hod. sa pomyselne spoja všetky naše divadlá, aby spoločným potleskom odštartovali Noc divadiel, podujatie, ktoré nás spája a prináša do nášho každodenného života nevšedné zážitky,“ hovorí Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu.

Zapojené divadlá lákajú divákov na voľné či špeciálne vstupné, ale hlavne na netradičné (divadelné) zážitky. Počas Noci divadiel si užijete divadlo vo všetkých jeho formách a podobách. 

Vybrať si môžete z:
rozprávok, nočného sprievodu, môžete si zahrať spoločenskú hru, nahliadnuť do zákulisia prípravy hry či muzikálového predstavenia, pozrieť si divadlo vo virtuálnej realite, diskutovať.

Program: 

Biele divadlo

17:00 - 18:30

Herecký workshop so zameraním na autorské divadlo
- čo je materiálom pre výpoveď herca na javisku?
- ako dokáže komunikovať pálčivé otázky?
- potrebuje k tomu divadlo? potrebuje diváka?
Príďte sa s nami zaHRAť na hercov. Možno spolu nájdeme odpovede na tieto otázky.
Workshop vedú lektori hereckých kurzov Bieleho divadla: dramaturgička Barbora Mináriková a režisér Michal Paulovský.

Účastníci workshopu získavajú bezplatný lístok na následné divadelné predstavenie Diskutéri, ktoré vzniklo práve formou spoločnej autorskej tvorby.

 prihlasovanie na webe/FB/IG Bieleho divadla, alebo bd.predstavenia@gmail.com

19:00 - 20:00
Diskutéri - odvrátená strana klávesnice
Online svet sa stal neoddeliteľnou súčasťou dnešných dní. Priniesol viaceré fenomény, okrem iného aj samozvaných “Diskutérov”, odborníkov na život. Poznáme ich názory, štylistiku, gramatiku. Čo nepoznáme sú ich životy. Koláž diskutérskych archetypov, aktuálnych spoločenských tém, ale aj (ne)obyčajných ľudských osudov.

Réžia: Michal Paulovský
Účinkujú: Mária Gurská, Natália Kimličková, Kristína Valovičová, Dominika Svetlíková, Martin Cinger, Roman Gažo, Peter Král

Inscenácia získala 1. miesto na krajskej prehliadke neprofesionálneho divadla Divadelné konfrontácie 2021.

lístky na webe/FB/IG Bieleho divadla, alebo bd.predstavenia@gmail.com

Bratislavské bábkové divadlo
Rezervácia vstupeniek: prevadzka@babkovedivadlo.sk

18.00 Chronoškriatkovia
Dobrodružný príbeh o výprave za Zubom času prerozprávaný formou puppet cinema.
Adaptácia, réžia: Jakub Maksymov
Hrajú: Michal Adam, Miriam Kalinková, Róbert Laurinec, Ľubomír Piktor

5+, 50 minút

24-hodinový online stream inscenácií: INÝ a Rozprávky o Malej tučnej víle
Živá online diskusia k predstaveniu Rozprávky o Malej tučnej víleCirkevné konzervatórium v Bratislave – Divadelné štúdio 113
Program zatiaľ nie je známy

Činohra Slovenského národného divadla
Rezervácia vstupeniek: 02 204 72 289, rezervácie@snd.sk, snd.sk, facebook.com/sndcinohra

19.30 Spoločenská hra v iks dejstvách / Modrý salón SND

Vedeli ste, že Vášáryové sú dve? Že Dočolomanský bol pôvodne vyučený automechanik? Alebo že na divadlo v Nitre padla bomba? 1. marca 2020 sme si pripomenuli 100. výročie vzniku SND, a teda oslavujeme 100 rokov profesionálneho divadla na Slovensku. V Spoločenskej hre v iks dejstvách sa nachádza 1 200 otázok o najvýznamnejších osobnostiach, udalostiach a inscenáciách naprieč celým Slovenskom a všetkými žánrami.

Počas Noci divadiel v SND budete mať možnosť nahliadnuť do zákulisia prípravy Spoločenskej hry v iks dejstvách, poobzerať materiály, obchytať figúrky a zároveň si s nami zahrať divadelný kvíz, ktorý bude zostavený z otázok, ktoré nájdete v hre. Zapojte sa do hry o vecné ceny, možno sa k vám pridá aj váš obľúbený herec či herečka.

Koncept hry: Maximilián Sobek

21.00 Nočná prehliadka / foyer činohry, nová budova SND

Divadlo Astorka Korzo´90
19.00 - Červený balón
Vinum versus theatrum

Hostiteľkami večera budú Anna Šišková a Ľubica Čekovská. Čítať sa bude z knihy Rupi Kaur Moje telo, môj domov (Lindeni, 2021), ktorú prebásnila Mirka Ábelová.

Divadelný súbor GONG
Rezervácia vstupeniek: 0903 804 044,  danielapapayova@gmail.com

15.00 a 17.00 Popoluška - obnovená premiéra

Obnovená premiéra bábkovej verzie známej rozprávky na motívy bratov Grimmovcov podaná z pohľadu dnešných násťročných, teda s patričným nadhľadom a sviežim humorom.

Dĺžka predstavenia 30 min.
Pre deti od 7 rokov.

Réžia: Peter Varga
Účinkujú: členovia Divadel

Divadlo Lab
Program zatiaľ nie je známy

Divadlo Nová scéna
Divadlo Nová scéna 75 s podtitulom – galakoncert k 75. výročiu vzniku divadla

20. 11. 2021 o 15.00 hod. a 19.00 hod.
21.11. o 17.00 hod.

Za 75 rokov svojej existencie Divadlo Nová scéna prinieslo stovky slávnych operetných, muzikálových a činoherných inscenácií v podaní nezabudnuteľných hereckých a speváckych hviezd. Divadelné príbehy sa dotkli sŕdc a myslí státisícov divákov, potešili ich, rozosmiali, dojali...

Divadlo P. O. Hviezdoslava 
Rezervácia vstupeniek / Kapacita na obe predstavenia je 70 miest

22.00 Johanes Faust / CO kryt DPOH

Johanes Faust je nielen najznámejšou, ale aj najobľúbenejšou hrou, ktorú po niekoľko storočí hrávali temer všetci putujúci európski bábkari od 17. do 19. storočia. Vtipne podaná hra o hraniciach ľudského poznania s jadrným humorom sluhu Gašparka vyniká atraktívnosťou bábkového predvedenia – kúzlami a strašidelnou zábavou čertov, ktorí Fausta odnesú do pekla. 

24.00 Vytrvalý dážď / Co kryt DPOH

Denny a Joey sú celoživotní priatelia. Živelný a trochu vulgárny Denny má všetko to, čo jeho introvertnému priateľovi chýba. Ženu, deti, dom, chuť žiť. Joey je naopak sám, má problémy s pitím a nad vodou ho drží hlavne priateľ Denny s rodinou. Okrem toho ich spája aj nezvyčajná práca, služba v chicagskej polícii.  

everydayACTOR
Program zatiaľ nie je známy

Konzervatórium
Program zatiaľ nie je známy 

Muzikálové divadlo ALKANA
Rezervácia vstupeniek: 0905 565 220, alkana@alkana.sk  

17.00 Sweet Ladies Band

Muzikálové predstavenie na motívy divadelnej hry Jeana Anouilha Orchester je príbehom o láske, zrade, priateľstve. Skupina ľudí, ktorá vytvára večerný program pre hostí v kúpeľoch, odkrýva postupne svoje mikropríbehy a prepája ich do hudobnej a tanečnej podoby. V predstavení zaznejú aj známe hity z rôznych muzikálov, ako napríklad pieseň Lady Marmelade z filmového muzikálu Moulin Rouge, Maybe This Time a pieseň Cabaret z rovnomenného muzikálu z dielne Johna Kandera a Freda Ebba,  či pieseň Mámenie z anglického muzikálu Pokrvní bratia.

Okrem muzikálových piesní zaznejú aj tzv. hollywoodske evergreeny  ako L.O.V.E. Franka Sinatru či Diamonds Are The Girls Best Friends a Two Little Girls From Little Rock z filmu Gentlemen Prefer Blondes. Študenti muzikálového konzervatória Alkana sa prezentujú spevom, slovom a tancom v jedinečnej show – Sweet Ladies Band.

Úprava, naštudovanie a réžia: Petra Gažíková-Langová
Účinkujú: študenti štvrtého až šiesteho ročníka muzikálového konzervatória Alkana

19.00 Sila ženy v štyroch podobách - autorský projekt študentiek

Činoherné predstavenie skrýva v sebe monodrámy štyroch výnimočných žien. George Sand, Coco Chanel, Marilyn Monroe, Eleanor Roosvelt. Ide o autorský projekt študentiek  5. a 6. ročníka konzervatória. Ich inšpiráciou boli životné príbehy a osudy hrdiniek zachytené v dokumentárnej a literárnej podobe. Každá z nich zaujala  iným spôsobom. Všetky štyri boli výnimočné, zasiahli spoločenské dianie. Nápad na inscenovanie monodrám vznikol počas hereckej tvorby v online podobe počas druhej vlny pandémie. Priestor na hlbšie individuálne uchopenie postavy podnietil študentky k autorskej tvorbe.

Pedagogické a režijné vedenie: Petra Gažíková-Langová

Osoby a obsadenie: Goerge Sand – Lucia Farkašová, Coco Chanel – Emma Furimská, Marilyn Monroe – Laura Stráňavová, Eleanor Roosvelt – Veronika Winklerová

Red Cat Cabaret 

Rezervácia vstupeniek: 0905 531 408, club@redcatcabaret.comredcatcabaret.com

20.00 Studio 43 - Party show
Naša vychytená a uletená boogie woogie party show sa nesie v štýle 70´s. Originálny a plnokrvný živý jukebox spevákov a tanečníkov Red Cat Cabaret vám zahrá, zaspieva a zatancuje, čo si poviete. Náš playlist obsahuje 34 songov legendárnych diskohitov z čias slávneho STUDIA 54 v NYC.  Your choice –  your show!

Dress code: elegant/stylish/70´s/Disco

Koncept a réžia: Vašo Púčik
Účinkujú: Lucia Siposová, Vašo Púčik, Helga Koválovská, Lenka Považanová, Jakub Lorencovič

Slovenské centrum AICT
Program zatiaľ nie je známy

Slovenský ľudový umelecký kolektív / SĽUK
Program zatiaľ nie je známy

Štúdio 12
Rezervácia vstupeniek: studio12@theatre.sk, anna.soltysova@theatre.sk

13.00 – 20.00 Brejlando - Divadlo vo virtuálnej realite

Netradičný formát divadelného zážitku po prvýkrát na Slovensku!
Preneste sa vďaka virtuálnej realite priamo na javisko a zažite divadlo úplne inak – z ohromujúcej blízkosti.

Predstavenia

Spoločenstvo vlastníkov / Divadlo Vosto5

Možno vám jedna z postáv nápadne pripomína vášho suseda...

Začína to ako bežná schôdza spoločenstva vlastníkov bytov. Každý rok sa takých konajú tisíce. Táto schôdza sa ale zvrtne v neľútostný boj ega o pozíciu a dominanciu.
Staňte sa súčasťou spoločenstva vlastníkov vo virtuálnej realite aj vy.
Zažite strhujúci príbeh o tom, ako niekoľko metrov štvorcových v osobnom vlastníctve dokáže poskytnúť jednotnú veličinu – moc.

Dĺžka predstavenia: 80 min.

----

Hamleti / Divadlo Na zábradlí

Herecký život pod drobnohľadom.

Koľko postáv dokážu herci zahrať a aký to má na nich vplyv? Je herectvo skutočne vysneným povolaním? Má režisér vždy pravdu? Čo všetko sa na javisku nesmie? Odpoveď na tieto a mnohé ďalšie otázky sanastoľujú z úplne nového uhlapohľadu vďaka kamere umiestnenej priamo na javisku. Tá diváka posunie doslova do stredu diania a ponúkne unikátny virtuálny zážitok.

Dĺžka predstavenia: 60 min.

Ucho / Divadlo na Vinohradech

Nikdy neviete, kto vás počúva.

Vráťte savďaka virtuálnej realite do 60. rokov minulého storočia, kedy ľudské osudy riadili manipulátori, ktorí pomocou strachu a všadeprítomného “ucha” ovládali osudy celej spoločnosti.
Ambiciózny manželský pár savďaka stranedostal medzi elitu štátu. Veľká moc so sebou ale nesie ajťažobu tiesnivého strachu. Podarí sa im utajiťpravdu pred všadeprítomným eštebáckym odpočúvacím „uchom“? Alebo na povrch vyplávajú úplne iné pravdy?

Dĺžka predstavenia: 60 min.

Pusťte Donnu k maturite / Divadlo pod Palmovkou

Láska, sex a nežnosti na 90210 spôsobov.
„Deväťdesiatky“ boli jednoducho najlepšie! Kto ich zažil, chce sa vrátiť. A vrátiť sav čase teraz môžete aj vy. Nie, nepotrebujete stroj času– bohato postačia okuliare pre virtuálnu realitu.

Dĺžka predstavenia: 60 min.

----

**Podujatie prebieha v 4 časových blokoch**

Blok 13.00 – 14.30
Blok 14.30 -16.00
Blok 16.45 – 18.15
Blok 18.15 – 19.45
*Počet kusov virtuálnych okuliarov je obmedzený. Pri rezervácií podujatia je nutné uviesť do správy presný čas/blok a inscenáciu, ktorú chcete vidieť. Napíšte nám na studio12@theatre.sk, anna.soltysova@theatre.sk.

21.00 Amor Vacui - Audiovizuálna inštalácia

Zažite priestor Štúdia 12 v nezvyčajnej hudobno-vizuálnej atmosfére!

Výtvarné spracovanie a animácie:David Javorský
Hudba: Jakub Mudrák, David Javorský
Svetelný a zvukový dizajn: Lukáš Kubičina

Príďte do Štúdia 12, pohodlne sa usaďte a poddajte sa neopakovateľnej atmosfére, ktorú môžete zažiť len raz v roku – počas Noci divadiel.

Vstup na celé podujatie: 3 euráTeatro Colorato
Program zatiaľ nie je známy

Ticho a spol.
Program zatiaľ nie je známy

Odporúčame

koncert

Mikrozvuk #26: Ursula Sereghy / Thistle / Polina Khatsenka (mʊdʌki)

St 29.6.2022 / LOM, Mlynarovičova 5
odporúčame!
výstava

Do Nothing, Feel Everything

29.6.2022 - 15.8.2022 / Kunsthalle Bratislava
odporúčame!
film

Muréna

Št 21.7.2022 / Kino Nostalgia
odporúčame!
letný festival

Mikulášsky jazzový festival

29.7.2022 - 31.7.2022 / Dom kultúry, Liptovský Mikuláš
odporúčame!