festival
vážna hudba

Melos-Étos 2022: festival súčasnej hudby

16. ročník medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos bol kvôli pandémií presunutý z roku 2021 na (netradičný) párny rok. Prebiehať bude od 8. do 17. novembra prevažne v Moyzesovej sieni, koncerty budú aj v Slovenskom rozhlase, v Slovenskej filharmónií a v A4, priestore súčasnej kultúry v budove YMCA.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na 9 výnimočných koncertov, ktoré sa budú niesť v znamení niekoľkých významných premiér nielen slovenských, ale aj zahraničných súčasných skladateľov, niektorí navštívia festival aj osobne.

Program:

8. novembra, Veľká sála Slovenského rozhlasu: Otvárací koncert (SOSR) viac info

9. novembra, Moyzesova sieň: Koncert Quasars Ensemble viac info

10. novembra, Moyzesova sieň: Koncert SOZA (Mucha Quartet) viac info

11. novembra, Moyzesova sieň: Koncert Veni Academy viac info

12. novembra, Moyzesova sieň: Koncert Agon Orchestra viac info

13. novembra, GMB - Mirbachov palác: Nedeľné matiné o 10:30 (Karol Samuelčík) viac info

13. novembra, Moyzesova sieň: Koncert Trio Estatico viac info

14. novembra, A4: Koncert Ensemble Spectrum viac info

17. novembra, Slovenská filharmónia: Záverečný koncert (Slovenská filharmónia) viac info

Pandemická situácia prerušila dvojročný cyklus festivalu Melos-Étos, ale o to v silnejšej forme sa festival vracia s podtitulom Hommage. Prináša unikátne koncertné vystúpenia špičkových umelcov a telies. Počas ôsmich dní sa na festivale predstaví viac ako 150 interpretov zo Slovenska, Českej republiky, Švajčiarska, Belgicka, Japonska, Veľkej Británie, či Spojených štátov amerických.

V časti programu festival vzdá hold jeho zakladajúcim osobnostiam ale aj významným postavám svetovej hudby 20. a 21. storočia, ktoré Bratislavu aj osobne navštívili (György Ligeti, Zygmunt Krauze, Steve Reich...).

V porovnateľnej miere predstaví súčasnú domácu a svetovú tvorbu. Počas svojej bohatej histórie sa festival neusiluje iba o predstavenie najnovších trendov "hudobného designu", ale zdôrazňuje etické a humanistické poslanie umenia, duchovno v materiálnom obkľúčení.

Tento ročník neobíde ani tému vojnového konfliktu v susednej Ukrajine, na záverečnom koncerte festivalu zaznie dielo Null, ktoré skomponovala ukrajinská skladateľka Victoria Poleva.

Festival otvorí Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou švajčiarskeho dirigenta Larsa Mlekuscha. Belgický klavirista Daan Vandewalle obohatí koncert svojim majstrovstvom tak ako aj britská sopranistka Juliet Fraser (8.11.). Český Agon Orchestra s dirigentom Pavlom Šnajdrom a hercom Národného divadla Praha, Filipom Kaňkovským, odkážu programom na spisovateľa Egona Bondyho (12.11.).

Medzinárodné violové trio, Trio Estatico (13.11.) na Slovensku odpremiéruje tvorbu mladých skladateľov z rôznych kútov sveta.

Z domácej scény sa na festivale predstavia súbory ako Quasars Ensemble pod taktovkou Ivana Buffu spolu so sopranistkou Evou Šuškovou a violončelistom Jánom Bogdanom (9.11.), Mucha Quartet s klaviristkou Magdalénou Bajuszovou a klarinetistom Ronaldom Šebestom (10.11.), Veni Academy, ktoré sa venuje vzdelávaniu ďalších hudobných generácií pod vedením Daniela Mateja (11.11.), gitarový recitál bude patriť Karolovi Samuelčíkovi (13.11.) a v neposlednom rade multimediálny projekt súboru EnsembleSpectrum s umeleckým vedúcim, skladateľom Matejom Slobodom spoločne s basklarinetistom Garethom Davisom (14.11.).

Medzi slovenských interpretov, ktorí na festivale vystúpia, patrí aj huslista Milan Paľa, ktorý uzavrie festival spolu so Slovenskou filharmóniou pod vedením Mariána Lejavu (17.11.).

Otvárací koncert odznie vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, festivalové dianie sa následne presunie do Moyzesovej siene, Mirbachovho paláca a A4 - priestor pre súčasnú kultúru. Záverečný koncert si poslucháči budú môcť vypočuť v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Festival Melos-Étos je v dvojročných cykloch od roku 1991 najväčšou slovenskou prehliadkou domácej a zahraničnej súčasnej tvorby. Jeho zrod bezprostredne súvisí s udalosťami novembra 1989, ktorý uvoľnil reštrikcie v oblasti hudobných dramaturgií, poetík a ideových okruhov vtedajšej tvorby a hudobných podujatí.

Hlavným organizátorom festivalu je Hudobné centrum – štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR v spolupráci so Slovenskou filharmóniou a Rozhlasom a televíziou Slovenska.

Vstupenky na jednotlivé koncerty sú dostupné online na Ticketportal, alebo hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.

V ponuke je aj permanentka platná na všetky koncerty festivalu za výhodných 49 Eur v limitovanom počte 30 ks v predaji len cez Ticketportal do 8. novembra 2022.

Odporúčame

divadlo

Generácia Z: Krása nevídaná

4.3.2024 - 15.4.2024 / DPOH
odporúčame!
iná akcia

Poradenstvo pri rozvode

11.3.2024 - 10.6.2024 / Staromestská knižnica - pobočka Panenská
odporúčame!
koncert

Dominik Prok + Charms Kids + Jáchym (CZ)

Nemusí byť každý koncert len rachot a extáza z kakofónie. Niekedy si to treba aj precítiť.Viac
Pi 12.4.2024 / Pink Whale
odporúčame!
festival

Urban Market 2024 (Spring Edition)

31.5.2024 - 2.6.2024 / Fakulta architektúry a dizajnu STU
odporúčame!