divadlo
festival

Festival Astorka 2024

Očakávanou udalosťou sezóny 2023/2024 je Festival Astorka 2024 so skutočne bohatým programom.

Táto akcia sa konala v minulosti

Festival Astorka sa už istý čas odohráva v jarnom termíne, ako súčasť osláv založenia divadla (1. 4. 1990).

Program

Info o festivale

Je to už neuveriteľných takmer 15  rokov, čo sme na Festivale Astorka privítali prvýkrát Dejvické divadloOblomovom a odvtedy je každé ich hosťovanie obrovským sviatkom pre nás i pre našich divákov. Tentokrát sa tešíme na novú inscenáciu hry Luigiho Pirandella Každý má svoju pravdu v réžii Michala Vajdičku a s plejádou skvelých hercov, z ktorých spomeňme aspoň niektorých: Klára Melíšková, Martin Myšička, Hynek Čermák či Ivan Trojan.

Častým hosťom na festivale je aj Činoherní klub. Legendárne pražské divadlo bolo už v 60. rokoch v umeleckom kontakte s naším ideovým predchodcom Divadlom na korze a tento rok u nás uvedie grotesku Večer na psích dostizích. V jednej z úloh uvidíme aj súčasného umeleckého šéfa divadla, Martina Fingera, ktorého naše publikum pozná napríklad z dramatického seriálu Českej televízie Bohéma o osudoch barrandovských filmárov či z filmu Slovo, za ktorého získal Českého leva 2022 a z mnohých ďalších českých snímok.

Nasledovníka Bolka Polívku, mladého klauna, skvelého umelca Pavla Seriša sme už u nás uviedli s obrovskou diváckou odozvou a teraz sa predstaví v DADA revue. Tento titul Divadla Bolka Polívky nás zavedie do sveta radostného, pozitívneho a nápaditého divadelného umenia.

Švandovo divadlo na Smíchově účinkuje na festivale každý rok. Tentokrát privítame autorskú inscenáciu Happy end pod vedením režiséra Daniela Hrbeka o partnerskom spolunažívaní v pokročilejšom veku. V inscenácii dominujú vynikajúci Bohdana Pavlíková a Luboš Veselý, ktorého slovenskí diváci môžu takisto poznať aj z obrovského množstva výnimočných českých filmov, (Skalpel, prosím, Bába z ledu, Cena medu, Antonyho šance, Kryštof...) a z úspešných dramatických seriálov napríklad Kukačky Českej televízie či První republika, České století, Zdivočelá země, Herec a desiatkach ďalších. 

Festival zakončí Vígszínház, jedno z najvýznamnejších maďarských divadiel s adaptáciou próz Sándora Máraia v bravúrnom podaní slávneho maďarského herca : Gézu D. Hegedűsa.

Inováciou posledných ročníkov bolo tematizovanie festivalu: vďaka uvádzaniu odvážnych súčasných hier českých, maďarských či poľských  sa Festival Astorka už viac ako 10 rokov adresne a kriticky vyjadruje k súčasnému dianiu v Európe (korupcia, obava z možnej vojny, imigrantská kríza). Témy ročníkov od roku 2018 vyplývali aj z výročí historických udalostí našich krajín so spoločnými historickými východiskami (Československo, Rakúsko- Uhorsko) alebo s vývojom v podobných súvislostiach (problémy krajín tzv. východného bloku).

Vďaka mnohým titulom sme mohli spoznať súčasný stav danej krajiny, prostredníctvom diel významných autorov a mnohokrát s presahom na minulosť. Nadčasové témy a ľudské príbehy, ktorými divadlá pomenovávali problémy boli všeobecne platné a zároveň aktuálne aj v našich pomeroch.

Posledné roky sa situácia vo svete radikálne zmenila. Umenie vždy reaguje na aktuálne podnety i na to, čo visí vo vzduchu. Je odrazom reality a vie svoje výpovede varírovať na mnoho spôsobov. Jedným z nich je aj nadhľad a schopnosť vnímať problémy z odstupu či hyperbolizovaním.

Nášmu svetu svedčí už len groteska, parafrázujeme slová Friedricha Dürrenmatta, zakladateľa grotesky v divadle – tohto žánru komédie a veríme, že pozvanými predstaveniami zdvihneme náladu našim divákom, napriek závažnosti tém.

Program:

Štvrtok 4. 4. 2024 19.00 hod.
Dejvické divadlo Praha 
Luigi Pirandello: Každý má svou pravdu
2 hodiny 25 minút vrátane prestávky
Preklad Zdeněk Bartoš. Dramaturgia Daniel Majling, Eva Suková. Hudba Michal Novinski.  Scéna Pavol Andraško. Kostýmy Katarína Hollá.
Réžia Michal Vajdička.
Učinkujú: Klára Melíšková, Martin Myšička, Veronika Khek Kubařová / Antonie Formanová, Lenka Krobotová, Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Antonie Formanová / Marie Anna Myšičková, Jaroslav Plesl, Zdeňka Žádníková, Ivan Trojan, Denis Šafařík, Jana Holcová, Eva Suková a další.

Pravda môže byť rôzna. Absolútna, relatívna, čiastočná, úplná, krutá, úplná, veľká… A každý má tú svoju.
Komédia o tom, že sa často stratíme hľadaním vlastnej, často nepodstatnej pravdy, zatiaľ čo nám uniká niečo oveľa podstatnejšie. A pritom stále platí, že E = mc².

Hra Luigiho Pirandella, jedného z najväčších talianskych dramatikov a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, je súčasťou tzv. trilógie „divadlo v divadle“ (neskôr k nej pribudli ešte tituly Šesť postáv hľadá autora a Dnes večer improvizujeme).

Upozorňujeme divákov, že vzhľadom na režijnú koncepciu inscenácie sa počas predstavenia na javisku fajčí.

Sobota 6. 4. 2024 19.00 hod
Činoherní klub Praha
Matt Charman: Večer na psích dostizích
2 hodiny 25 minút vrátane prestávky
Preklad: Pavel Dominik. Dramaturgia: Markéta Kočí Machačíková, Kateřina Popiolková.
Hudba: Ondřej Švandrlík. Scéna: Jan Štěpánek. Kostýmy: Juliána Kvíčalová.
Réžia David Šiktanc.
Účinkujú: Vasil Fridrich, Šimon Krupa, Ondřej Malý, Jan Holík a Martin Finger.

O veľkej túžbe aspoň niekedy niečo v živote vyhrať.

Mal to byť veľký večer. Po večer s bratom pozval Carl kamošov z autodielne a založili štvorčlenný syndikát. Zložili sa na dostihového psa - každý na jednu nohu. „Ich dievča“ čakajú prvé preteky a môže len milo prekvapiť. Vysnívaný večer sa však s nevítaným návštevníkom nečakane zvrtne.

Čo môžeme ovplyvniť a s čím nenarobíme nič?
Máme právo vziať spravodlivosť do svojich rúk, keď sa svet netočí podľa našich predstáv?
Kam až ustúpiť a kedy je správne nemlčať - a ozvať sa? Kedy treba riskovať a konať?
A ako rozlíšiť, čo je dôležité, čo všetko je v stávke a kedy ide možno o život?

V inscenácii sa v súlade s umeleckým zámerom na javisku fajčí.
Len pre dospelých. Prosíme rodičov, aby vzhľadom na tému hry zvážili návštevu svojich neplnoletých detí.

Pondelok 8. 4. 2024 19.00 hod.         
Divadlo Bolka Polívky Brno
Pavol Seriš: Dada Revue
1 hodina 30 minút bez prestávky
Autor: Pavol Seriš. Supervízia: Bolek Polívka. Dramaturgia: Matej Randár. Scenografia: Bernadett Királyová. Svetlá: Michal Fridrich. Zvukový dizajn: Jan Kučera.
Réžia: Dalibor Buš.
Účinkuje: Pavol Seriš.

Inscenácia na pomedzí divadla a stand-up comedy.
DADA Revue je hravou komediálnou kolážou autora a performera Pavla Seriša.
Dynamický a bezprostredný one-man show špecialista kombinuje divadlo, stand-up, pantomímu a tanec. Najčastejšie sa inšpiruje situáciami každodenného života, ktoré servíruje s ľahkosťou a v šialenom tempe. Všetko dokáže až s dadaistickou hravosťou pretvoriť na kreatívny koktail skečov a improvizácie, ktorý väčšinou končí očistným smiechom.

Vhodné pre divákov od 12 rokov.

Utorok 9. 4. 2024 19.00 hod.
Švandovo divadlo na Smíchově Praha 
Daniel Hrbek a kol.: Happy End
1 hodina 20 minút bez prestávky
Dramaturgia: David Košťák. Výprava: Martin Šimek.
Réžia: Daniel Hrbek.
Účinkujú: Bohdana Pavlíková, Luboš Veselý, Albert Hrubý

60 rokov spolu! Poetická komédia, v ktorej najväčšie prekážky kladie človek sám sebe.
Jeden deň a rad malicherných konfliktov, nenápadných prejavov lásky a vnárania sa do bohatého vnútorného sveta, v ktorom ožívajú spomienky a miešajú sa s realitou všedného dňa.
Muž a žena, ktorým sa svet v priebehu rokov vtesnal do jediného bytu.
Dvaja stroskotanci na dôchodkovom ostrove, ktorí sú jeden druhému majákom.
Autorská inscenácia, ktorej hrdinovia musia čeliť, nie dramatickému osud, ale prekážkam obyčajného života ako je vyzliekanie sa z pyžama, správne rozdelenie liekov, či zachovanie si zdravej mysle.

Inscenačný tím pod vedením režiséra Daniela Hrbka vás prevedie labyrintom dlhoročného partnerského spolužitia, so všetkými jeho radosťami i strasťami, otázkami existenciálnymi i komickými vo svojom každodennom stereotype, tichými rituálmi i obrannými výkrikmi. To podstatné sa odohráva bez slov.

Upozorňujeme divákov, že sa pri predstavení na javisku fajčí – cigarety sú v tomto prípade považované za rekvizity.

Streda 10. 4. 2024 19.00 hod.
Vígszínház Budapešť 
Sándor Márai: Hallgatni Akartam
1 hodina 30 minút bez prestávky
Dramatizácia:: Fruzsina B. Török. Dramaturgia: Zsuzsa Radnóti. Hudba: Zsófia Tallér. 
Réžia: László Marton
Účinkuje: Géza D. Hegedűs

V predstavení zaznejú úryvky z diel Sándora Máraia Beszéljünk másról?,
Teljes Napló, Halotti beszéd című művéből.
Príbeh sa začína anšlusom Rakúska v roku 1938, ktorý Márai označil ako koniec starej klasickej Európy. Hra je výpoveďou o období, ktoré stratilo svoje hodnoty. Zároveň je obrazom súčasnej Európy a Maďarska v dojímavom podaní Gézu D. Hegedűsa.

Odporúčame

koncert

Tolstoys: krst albumu + Young Aesthete a Bali G

Berlínsko - slovenskí Tolstoys pokrstia nový album v bratislavskom Kácečku. Čaká vás kombinácia čarodejníckeho trip-hopu s...Viac
Ut 7.5.2024 / Kácečko (KC Dunaj)
odporúčame!
výstava

Z depozitára: Šach Vladimíra Clementisa

1.4.2024 - 31.5.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)
odporúčame!
koncert

Flamengo Reunion Session (CZ)

Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“ do Bratislavy legendárnu československú kapelu Flamengo, dnes...Viac
Pi 19.4.2024 / Rock v múzeu - Múzeum obchodu
odporúčame!
koncert

Spiritual Front (ITA)

Spiritual Front je talianska neofolková hudobná skupina, ktorá vznikla v Ríme v roku 1999. Ich hudba v mnohom pripomína tvorbu...Viac
Št 13.6.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
od vás odporúčame!