divadlo
festival

Festival českého divadla 2019

Festival Českého divadla 2019 v Štúdiu L+S odštartuje začiatkom novembra. Bude mať česko-slovenskú príchuť.
Táto akcia sa konala v minulosti

Sedem večerov s kvalitnými českými komédiami ponúkne tradičný Festival českého divadla v Štúdiu L+S, ktorého 26.ročník sa začne 4. novembra. Dá sa o ňom povedať, že bude česko-slovenský. Tento ročník je totiž zaujímavý aj tým, že pod štyri predstavenia zo susedných Čiech sa podpísali slovenskí režiséri. 

Stalo sa už pravidlom, že prvý a druhý deň festivalu patrí Divadlu Járy Cimrmana. Tento rok príde s hrou Posel z Liptákova a diváci sa na populárny divadelný súbor na čele so Zdeňkom Svěrákom môžu tešiť hneď dva krát. Túto expedíciu do kraja Cimrmanovej staroby a novoobjavených hier  uvidia diváci 4. i  5. novembra.

S komornou adaptáciou operety Mamzelle Nitouche, ktorú preložil známy slovenský básnik a dramatik Ľubomír Feldek,  príde do Bratislavy 6.novembra Studio Ypsilon. Inscenácia s názvom Utíkejte, slečno Nituš sa nesie v duchu hravosti, zábavy a samozrejme skvelej hudby. Divák sa môže tešiť na veľmi vtipný príbeh o hľadaní ľudskej identity a ambivalentnosti každého z nás. Inscenáciu naštudoval slovenský režisér Peter Oravec a divák sa môže tešiť napríklad na českú herečku Jaroslavu Kretschmerovú.

Pod taktovkou ďalšieho slovenského režiséra - Jakuba Nvotu zavítajú na Festival českého divadla dve české produkcie. Komediálny príbeh o dvoch priateľoch, ktorí zdieľajú spoločnú izbu v psychiatrickej liečebni a stoja pred veľkou výzvou začať spoločný život mimo stien ústavu uvedie 8.novembra Pantheon Production. Hra, ktorú rozohrajú českí herci Martin Hofman, Filip Blažek, má názov Elling a Kjell Bjarne aneb Chvála bláznovství.

Ďalšou hrou v Nvotovej réžii bude titul Čas pod psa, s ktorou sa 11.novembra chystá do Bratislavy Divadlo v Rytířské s českou herečkou Terezou Kostkovou na čele.  Búrka, do ktorej by ani psa nevyhnal, zaženie tri ženy do zadnej miestnosti bistra. Vôbec sa nepoznajú, každá je celkom iná, omylom zostanú v podniku zamknuté. Čaká ich spoločná noc, vtipné situácie striedajú dramatické zvraty, vonkajší svet k nim preniká iba cez mobil a SMS...

V réžii slovenského režiséra Vladimíra Strniska vznikla pod hlavičkou Agentury Harlekýn slávna anglická komédia Co takhle ke zpovědi..., v hlavnej úlohe so stále energiou a humorom sršiacim Petrom Nárožným. Pri riešení problémov na preslávenej adrese Downing Street 10 nebude chýbať anglický humor a diváci hru v Štúdiu L+S uvidia 12.novembra.

Festival českého divadla uzavrie 14.novembra Divadlo Ungelt s tragikomédiou Pardál. V réžii legendárneho Ladislava Smočka uvidia diváci napínanú tragikomédiu o staršej pani, ktorá autom zrazí muža s poruchou pamäte. Ten sa výrazne podobá na jej zosnulého manžela a práve nemá kde bývať. A tým sa to celé len začne. Je už dotyčná dáma naozaj nesvojprávna, ako tvrdí jej synovec? Alebo je všetko inak.  Nechýba humor, napätie, ale aj dojemné chvíľky plné lásky.  V hlavných úlohách účinkujú Carmen Mayerová a František Němec.

Súčasťou Festivalu českého divadla bude aj výstava „1989 Nežná revolúcia. Koniec totalitného režimu v Československu“, ktorej vernisáž sa uskutoční 4.novembra. Ikonické snímky 15 popredných českých fotografov zachytávajú prelomové okamihy československých novodobých dejín, kedy po 40 rokoch skončila komunistická diktatúra. Mnohé z týchto vynikajúcich snímok sa stali legendárne a vďaka ich dokumentárnej a výtvarnej hodnote doslova vracajú spať do nadšenej emocionálnej atmosféry, ktorá vtedy zavládla  v celej spoločnosti. Výstava vzniká v spolupráci s Českým centrom v Bratislave.

Program
4.11.2019 o 19.00 Posel z Liptákova
Expedícia do kraja Cimrmanovej staroby a novoobjavených hier „Posel světla“ a Vizionář“.

4.11.2019 o 16.30 Vernisáž výstavy 1989 Nežná revolúcia
Českú centrum a Štúdio L+S pozývajú na výstavu 1989 Nežná revolúcia - Koniec totalitného režimu v Československu. 

5.11.2019 o 19.00 Posel z Liptákova
Expedícia do kraja Cimrmanovej staroby a novoobjavených hier „Posel světla“ a Vizionář“.

6.11.2019 o 19.00 Utíkejte, slečno Nituš
Slávna adaptácia ešte slávnejšej operety Mamzelle Nitouche, ktorú jedinečná poetika Ypsilonky rozohrá všetkými farbami.

8.11.2019 o 19.00 Elling a Kjell Bjarne aneb Chvála bláznovství
Komediálny príbeh o dvoch priateľoch, ktorí zdieľajú spoločnú izbu v psychiatrickej liečebni a stoja pred veľkou výzvou začať spoločný život mimo stien ústavu.

11.11.2019 o 19.00 Čas pod psa
Búrka, do ktorej by ani psa nevyhnal, zaženie tri ženy do zadnej miestnosti bistra. Vôbec sa nepoznajú, každá je celkom iná, omylom zostanú v podniku zamknuté. Čaká ich spoločná noc, vtipné situácie striedajú dramatické zvraty, vonkajší svet k nim preniká iba cez mobil a SMS...

12.11.2019 o 19.00 Co takhle ke zpovědi...
Sídlo premiéra na Downing Street 10 zasiahne rodinný výbuch... Petr Nárožný v hlavnej úlohe slávnej anglickej komédie.

14.11.2019 o 19.00 Pardál
Stará žena autom zrazí muža s poruchami pamäte, ktorý sa tak podobá jej zosnulému manželovi... Je naozaj nesvojprávna, ako tvrdí jej synovec? Napínavá tragikomédia o nesmrteľnosti lásky.

 

--------

Vstupy sa líšia podľa predstavenia. Info. nájdete v jednotlivých udalostiach.

Odporúčame

prednáška / diskusia

Metódy vypočúvania a získavania informácií

Po 28.9.2020 / Artkino Za zrkadlom
odporúčame!
výstava

LV100. Ladislav Vychodil a scéna 20. storočia

V roku 2020 si slovenské profesionálne divadlo pripomína 100 rokov od svojho vzniku. Slovenská národná galéria pripravila pri...Viac
28.2.2020 - 16.8.2020 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
cestovanie

Cestovateľské kino: Portugalsko

Ut 8.12.2020 / Dunaj˜
odporúčame!
festival

Comics Salón 2020

18.9.2020 - 20.9.2020 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!