výstava

Bienále ilustrácií Bratislava 2023

Jesenná Bratislava opäť ožije ilustráciami detských kníh a po 29. raz  bude unikátnou prehliadkou toho najlepšieho, čo za posledné 2 roky v detskej ilustrácii vo svete vzniklo.

odporúčame!
04.10.2023, St - 03.12.2023, Ne

Tohtoročné BIB sa uskutoční v dňoch 4. októbra až 3. decembra 2023 a zaplní ilustráciami bratislavské Staré Mesto. Súťažná časť sa uskutoční v priestoroch Bibiany, medzinárodného domu umenia pre deti. Na Západnej terase Bratislavského hradu bude inštalovaná výstava prác držiteliek 3 neštatutárnych cien BIB 2021 s názvom Tri (Jana Kiselová-Siteková – Cena Poštovej banky, Zuzana Bočkayová Bruncková – Cena primátora, Fabienne Delacroix, Francúzsko – Cena detskej poroty). Dvorana a výstavná sála Ministerstva kultúry SR predstaví držiteľku Grand Prix BIB 2021 Elenu Odriozolu a víťazky cien H. Ch. Andersena za rok 2022 – Suzy Lee za ilustrácie a Marie-Aude Murail za literatúru. V Galérii mesta Bratislavy budú vystavení držitelia Ceny detskej poroty a zároveň tu budú prebiehať sprievodné programy.

29. ročník BIB je venovaný významnému slovenskému ilustrátorovi Miroslavovi Cipárovi, ktorý stál pri vzniku BIB, vytvoril jeho nadčasové ikonické logo a bol aj ako súťažiaci niekoľkonásobne ocenený medzinárodnou porotou. Výber z jeho detskej ilustračnej knižnej tvorby bude prezentovaný na samostatnej výstave v Univerzitnej knižnici.

Súčasťou BIB 2023 bude Workshop Albína Brunovského pre mladých ilustrátorov v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave, ktorý bude viesť Ľuboslav Paľo a medzinárodné sympózium s účasťou mnohých zaujímavých zahraničných hostí na tému Rozprávkové knihy (národná identita ilustrácie a jej komunikácia v medzinárodnom kontexte).

Každá krajina dostala možnosť prihlásiť na BIB 2023 desať ilustrátorov či ilustrátoriek, ktorí ich budú reprezentovať. V tomto roku sa za Slovensko prihlásilo 43 ilustrátorov so 61 knihami. Jednotlivé ilustrácie hodnotila odborná porota, ktorej predsedom bol pedagóg, grafik a vizuálny umelec Tomáš Klepoch.

Základnými kritériami hodnotenia ilustrácií boli inovácia, kreatívnosť, výtvarné spracovanie a vhodnosť ilustrácií pre detské publikum. Na základe toho porota vybrala desať ilustrátorov, ktorí budú reprezentovať Slovensko na BIB 2023. Sú to: Barbara Idesová, Dušan Kállay, Barbora Kmecová/Bessa, Marta Matus, Matúš Maťátko, Eva Ondová, Martin Smatana, Simona Smatana, David Soboň a Lucia Žatkuliaková.

Cesta okolo sveta s ilustráciou

Interaktívny sprievod súťažnou výstavou BIB 2023. Vezmi si mapu a vydaj sa na dobrodružnú cestu výstavou. Spoznávať budeš krajiny cez ilustrátorov a ilustrácie z detských kníh z celého sveta.
Vstup pre individuálnych návštevníkov od 4. 10. od 10:00 každých 30 min.

Odporúčame

divadlo

Studio 34 - Party Show

Vychytená a uletená boogie woogie party show sa nesie v štýle 70´s. Originálny a plnokrvný živý jukebox spevákov a tanečníkov Red...Viac
Pi 20.10.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
koncert

BJD 2023: Reuben James (UK)

Pi 20.10.2023 / A4 Studio, Trnavská cesta 39
odporúčame!
koncert

Zrní (CZ)

Jedna z najvýraznejších kapiel na českej alternatívnej scéne - kapela Zrní príde predstaviť svoj posledný album Široko ďaleko.Viac
So 7.10.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!
iná akcia

[fjúžn] Anna Siedykh x Olha Bekenstein: Cudzinečnosť

Večer plný poézie a hudby. Svoje slovensko-ukrajinské básne prečíta poetka Anna Siedykh. Anna pracuje s témami identity a domova...Viac
Ne 24.9.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!