film
festival

Bienále Animácie Bratislava (online + STV)

15. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Bienále animácie Bratislava (BAB), ktoré sa uskutoční od 5. do 10. októbra 2020. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Uvedené aktivity budú realizované len v prípade, ak nepríde k obmedzeniam z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Projekcie filmov:
34 animovaných filmov v štyroch blokoch, ktoré RTVS zaradí do svojho vysielania v termíne od 5. 10. do 8. 10. 2020 v čase od 14.30 hod. na Dvojke.

Online premietanie
 

Hlavným magnetom podujatia ostatnú aj tento rok kvalitné filmy pre deti.  Z 1824 prihlásených filmov z celého sveta sa do súťaže dostalo 91. V 4 kategóriách S až XL, rozdelených podľa veku, sú mnohé novinky aj divácky úspešné tituly. Najmenší sa môžu tešiť napríklad na rozprávku Drobci (epizóda Raketa) režisérky Vandy Raýmanovej, či ďalší príbeh populárnej pavúčej rodinky Websterovcov Kataríny Kerekešovej. V súťaži nájdu aj animovaný film Šarkan / The Kite režiséra Martina Smatanu, ktorý cez príbeh malého chlapca a jeho dedka citlivo nastoľuje otázku smrti. Z Veľkej Británie prichádza epizóda z úspešnej filmovej série určenej predškolákom: Little Princess – Cowgirl talentovanej režisérky Sue Tong. Maďarsko bude reprezentovať film Matches režiséra Gézu Tótha, ktorého predchádzajúci film Maestro bol nominovaný na Oscara. Pôvabný a citlivý príbeh o sile pravého priateľstva prináša Tobi and the Turbobus nemeckej režisérky Vereny Fels. Celosvetovo úspešnú kreslenú dvojicu ruského režiséra Vladislava Bairamgulova o zvedavom dievčatku Máši a jej priateľovi medveďovi osobitne predstavovať netreba.

Na festivale sa objavia aj náročnejšie filmy pre starších divákov, medzi nimi napríklad Daughter/Dcéra – bábkový film režisérky Darije Kashcheevovej, ktorý rozpráva o komplikovanom vzťahu otca a dcéry. Pozornému publiku neujde nezvyčajne dynamická kamera, či detailné zábery na tváre bábok, ktorých výrazy pôsobia výnimočne živým dojmom. Film bol dokonca nominovaný na Oscara za najlepší krátky animovaný film a v našej súťaži ho nájdete v kategórii filmov XL. 

Okrem 8 súťažných pásiem pre divákov každého veku nájdete v online vysielaní aj nesúťažné pásma.

Medzi nimi sú animované filmy výnimočného ruského režiséra Konstantina Bronzita.  Počas festivalu nájdete na webe aj pásmo zvláštnych filmov vybraných porotcom festivalu, režisérom a animátorom Andrejom Kolenčíkom. Určené je pre starších divákov a je nazvané Black Flag (Čierna vlajka).

O víťazoch 8 cien udeľovaných na festivale rozhodne medzinárodná porota v zložení: Carlos Loscano (Argentína), Rebecca Akoun (FR), Andrej Kolenčík (SK), Halka Marčeková (SK) a dvaja zástupcovia organizácie ECFA (Európska asociácia filmov pre deti). Súťažný rozmer podujatia teda zostane zachovaný, hoci dospelí i detskí porotcovia budú pracovať trochu netradične, z domu. 

Kto získa Hlavnú cenu festivalu - Cenu Viktora Kubala za najlepší film, Cenu Prix Glinsor, Cenu detského diváka a ďalšie ocenenia sa diváci dozvedia v piatok 9. októbra na slávnostnom vyhlásení, ktoré sa uskutoční tiež online.

Súčasťou festivalu je každý rok bohatý sprievodný program. Hoci tento rok jeho rozsah podmienila aktuálna situácia, filmoví „fajnšmekri“ sa môžu vo festivalovom týždni tešiť napríklad na výnimočnú výstavu tvorby maďarského režiséra Gézu Tótha v Maďarskom inštitúte alebo na výstavu poľskej knižnej ilustrácie, doplnenej animáciami, nazvanej Peekaboo, ktorú si možno pozrieť v Poľskom inštitúte v Bratislave.

Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava (BAB) sa koná v týždni od 5.10 do 10.10. 2020. 

Odporúčame

divadlo

Účet

Po 20.12.2021 / Štúdio L+S
odporúčame!
film

Krajina nomádov

Št 9.12.2021 / Kino Nostalgia
odporúčame!
výstava

Latentné revolúcie

5.11.2021 - 30.1.2022 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!
party

Hochspannung! w/ Salome (Herrensauna/Berlin) - odložené

Pi 10.12.2021 / Fuga
odporúčame!