divadlo

Muž bez vlastností

Jozef Vlk a Stanislava Vlčeková, svojim už typickým divadelno-pohybovým jazykom, vytvorili pestrý kaleidoskop postáv a charakterov, inšpirovaný románom rakúskeho spisovateľa Roberta Musila, ktorý je akousi ironicko-deziluzívnou panorámou modernej spoločnosti. 

Táto akcia sa konala v minulosti

Inscenácia je inšpirovaná rovnomenným románom rakúskeho spisovateľa Roberta Musila, ktorý je považovaný za jedno z najkľúčovejších literárnych diel minulého storočia. Pre román je charakteristická irónia a sarkazmus, mieša sa v ňom pohŕdanie s obdivom a nostalgiou po niečom, čo sa končí, keď nové začína. Napriek tomu, že Robert Musil tento román nedokončil, panoptikum myšlienkových pochodov charakterov v tomto predstavení a ich vzájomné vzťahy sú predobrazom odchádzajúceho starého a prichádzajúceho nového – pre tvorcov je to výzvou k aktualizovanému spracovaniu.

Námet románu súvisí pôvodne s rozpadom rakúsko-uhorskej monarchie („ironicky“ slovami Musila akejsi Kakánie), v našom prípade ide ale o fiktívny, aktualizovaný rozpad o necelé storočie neskôr, v úplne inej dejinnej nekonkretizovanej súvislosti.

Hlavná vec v románe nie je to, čo bolo povedané, ale o čom sa mlčí.

Svet, v ktorom sa v inscenácii jednotlivé postavy pohybujú, je pestrým kaleidoskopom, ktorý v nie- čom pripomína žraločí žalúdok, v ktorom sa odohráva trávenie postáv najrôznejšieho typu. Postavy nevedia udržať svoju identitu a nedokončujú svoje akcie – fragment prevláda nad celkom.

Literárny dej v podstate absentuje, protagonisti viac jednajú než myslia (v románe to je naopak, ale znamená to to isté). Protagonisti majú akúsi fiktívnu podobu, pohybujú sa akoby za nejakou temnou doskou, vynárajú sa skôr než začnú jednať, a miznú v okamžiku, keď na nich zabudneme.

Divadlo v Banskej Bystrici zahájilo svoje pôsobenie pod vedením Mgr. Zuzany Ďuricovej Hájkovej v roku 1998. Za celú dobu existencie ponúka divákom odvahu, autenticitu, aktuálnosť a profesionalitu, čo je preň primárnym cieľom. Vo svojom umeleckom zameraní je striktné a vytrvalo razí cestu autorskej tvorby, s maximálnou podporou umelcov, ich tvorivého vyjadrenia a názoru. V tomto ponímaní je naozaj jedinečnou inštitúciou na Slovensku.

Divadlo Štúdio tanca za 22 rokov uviedlo 1400 predstavení, z toho 350 na hosťujúcich domácich a zahraničných scénach a svoju tvorbu prezentovalo pred vyše 120 000 divákmi. Svoje produkcie pravidelne uvádza na viacerých slovenských divadelných scénach a Slovensko reprezentovalo na prestížnych medzinárodných festivaloch v Česku, Poľsku, Maďarsku, Bosne a Hercegovine, Rusku, Nemecku, Taliansku, Belgicku, Francúzsku, Švajčiarsku, Egypte, Japonsku a Indii, Paname a Dominikánskej Republike.

Charakteristické umelecké atribúty mu priniesli množstvo ocenení, okrem iného je držiteľom Ceny primátora Mesta Banská Bystrica a Ceny Ministra kultúry SR. Najčerstvejším ocenením sú Dosky 2019 za mimoriadny počin v tanečnom divadlepre tvorcov a inscenáciu 3×20 Ženy. V aktuálnej Sezóne rozkvetu združuje umelecký súbor divadla silný tím tanečníkov a tanečníc z troch kontinentov.

Réžia: Jozef Vlk
Účinkujú/Umelecký súbor DŠT: Ulrich / BartoszPrzybylski (Poľsko) Klarissa / Laura Carolina, Garcia (Čile) Walter / Tibor Trulik (Slovensko) Bonadea / Michaela Mirtová (Slovensko) Arnheim / JasonYap (Malajzia) Diotima / Julie Charalambidou (Cyprus)

Program festivalu Bratislava v pohybe

---------

Vstup: 12€

Odporúčame

divadlo

Divadlo Bolka Polívky: Sága aneb Vizovský zázrak

Pi 23.5.2025 / Pállfyovský kaštieľ
odporúčame!
divadlo

Le Mur de la Mort: Mortel Jus de Mortel

Kolektív Le Mur de la Mort (Stena smrti) nadväzuje na slávnu púťovú tradíciu 50. rokov a predstavuje posledné predstavenie tohto...Viac
23.5.2025 - 25.5.2025 / Pállfyovský kaštieľ
odporúčame!
výstava

Vespa. Legendárny skúter Made in Italy

18. ročník Talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj symbolicky odštartuje výstava legendárnych skútrov Vespa zo zbierky...Viac
12.3.2025 - 11.5.2025 / Historické múzeum SNM
od vás odporúčame!
festival

Dolce Vitaj 2025

12.3.2025 - 26.6.2025 / Bratislava
odporúčame!