divadlo

Divadlo SkRAT: Tiene pochybností

Politicky nekorektný kabaret o minulosti, prítomnosti a neschopnosti. Inscenácia chce byť zároveň aj “Ódou na spoluprácu”.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
30.01.2019, St

Inscenácia vznikla v spolupráci slovenského divadla SkRAT a českého divadla Rádia Ivo. “Tvorba divadla Rádio Ivo sa mi páči, s členmi divadla sa rád stretávam a v minulosti sme už raz spolupracovali. Aj to je dôvod, prečo som ich opäť rád oslovil”, hovorí Ľubomír Burgr z divadla SkRAT. “Vtedy to boli z veľkej časti improvizované predstavenia, ktoré mali nahodenú len základnú kostru. Teraz je to o niečo sústredenejšia a koncepčnejšia práca, aj keď v praktickom zmysle dokonale odstredivá. Na javisku sa totiž stretávame minimálne”, naznačuje Petr Marek z divadla Rádio Ivo to, v čom je súčasná spolupráca medzi oboma divadlami iná.

Formu politického kabaretu si tvorcovia divadla SkRAT vybrali z dôvodu, ktorý sa v prípade tohto súboru dal ťažko dodržať. “Rozhodnutie pokúsiť sa vytvoriť politický kabaret bolo viac-menej náhodné a pôvodne sa zdalo byť riešením, ako si oddýchnuť od osobných či ťažších tém”, spomína na prvotný impulz Ľubomír Burgr. A ako na túto ponuku reagovali českí herci? “Najskôr sme sa trošku zľakli slovného spojenia politický kabaret, no nakoniec zvíťazila chuť spolupracovať s týmito priateľmi, estetickými a "humorovými" spriaznencami. A to, akým spôsobom sa naša chuť k praktickým stránkam spolupráce vyvíjala sa stalo témou hry a získalo to aj metaforicko-politický rozmer. A tam musí ísť vkus bokom! Dospeli sme k tomu, čo mám na divadle rád najmenej: použitie videa. Fuj! Ale zistil som, že sú chvíle, kedy to má svoj zmysel”, hovorí Petr Marek. Rádio Ivo do inscenácie zapojilo aj ďalších hostí, medzi ktorými je okrem iných aj známa filmová herečka Aňa Geislerová.

V predstavení Tiene pochybností sa prelínajú rôzne úrovne reality. Trojrozmerný priestor sa mieša z dvojrozmerným a niekedy je ťažké rozlíšiť, či to, čo sa odohráva za hlavnou scénou je skutočné alebo nie. Napriek tomu, že v predstavení sa odrážajú aj osobné či ťažšie témy, ktorým sa herci s oboch súborov snažili márne vyhnúť, je to hra, ktorá je zábavná, súčasná, často drsná a priamočiara a zároveň plná otázok a pochybností. “Nechcem prezrádzať dopredu, čo divákov v Tieňoch pochybností čaká. Musím ale povedať, že spolupráca bola príjemná, dokonca aj s výsledkom”, dodáva s úsmevom Ľubomír Burgr.

Autori a účinkujúci: J. Švarcová, I. Hrubaničová, L. Fričová, D. Gudabová, P. Marek, M. Moštík, Ľ. Burgr, M. Chalmovský, V. Zboroň

------

Vstupné: 7 € / 5 € študenti / 1€ študenti VŠMU, AU, konzervatórií

Odporúčame

divadlo

Odvrátená strana mesiaca

Po 26.10.2020 / GUnaGU
odporúčame!
film

Šarlatán

Strhujúca životopisná dráma inšpirovaná skutočným príbehom výnimočného muža obdareného liečiteľskými schopnosťami.Viac
FK Nostalgia / Kino Lumière / Kino Mladosť / Cinema City Aupark / Cinema City Eurovea / Cinema City Vivo / ...
odporúčame!
divadlo

Studio 34 / Party Show

Uletená boogie woogie party show inšpirovaná najväčšími hitmi 70. rokov a slávnym Studio 54 v New Yorku. Red Cat má slabosť na...Viac
16.10.2020 - 17.10.2020 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
trh / gastro

Trh starožitností Červený Kameň

3.10.2020 - 3.10.2020 / Hrad Červený Kameň
odporúčame!