divadlo

Bartókov tanečný triptych

Tri jedinečné tanečné skladby Bélu Bartóka pretavené do pohybu tromi renomovanými maďarskými choreografmi, prostredníctvom troch originálnych pohybových rukopisov.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Béla Bartók: Pri príležitosti 100. výročia vzniku Dreveného princa svetoznámy choreograf moderného tanca Pál Frenák zinscenoval celkom novú interpretáciu diela, ktorej tanečné predstavenie je spoločnou produkciou súboru moderného tanca Pála Frenáka Compagnie a Maďarského národného baletu. Choreografiu si môžete pozrieť v rámci večera s názvom Bartókov Tanečný Triptych, počas ktorého si okrem nového predstavenia môžete pozrieť aj novú choreografiu Zázračného mandarína choreografa László Seregiho a choreografiu Tanečnej suity Zsolta Juhásza, ktorá spája prvky ľudového tanca a baletu. Bartókove dielo inšpirované ľudovou hudbou predstavia umelci Umeleckého súboru Dunaj a Maďarského národného baletu. Bartókov Tanečný Triptych teda neznamená len trojicu predstavených tancov, ale aj trojicu tanečných techník. Večer je prísľubom mimoriadneho zážitku pre všetkých milovníkov tanečného umenia.

Balet Drevený princ, o ktorého inscenovanie sa pokúšalo už mnoho choreografov, prináša v súčasnej podobe svetovo uznávaný choreograf Pál Frenák, zdôrazňujúc rozpor medzi detským príbehom a sofistikovanou hudbou. Tanečná suitav ktorej sa Bartók inšpiroval tanečnými témami, spája silu a krásu baletu a ľudového tanca. Dielo je výsledkom koprodukcie Maďarského národného baletu a Duna Art Ensemble v choreografii Zsolta Juhásza. Súčasťou večera je aj nová verzia najznámejšieho Bartókovho baletu Zázračný Mandarin v choreografii legendárneho maďarského choreografa Lászlóa Seregiho. Jeho zámerom bolo vytvoriť súčasný koncept diela v rámci tanečného i vizuálneho konceptu, rešpektujúc pôvodnú nadčasovú verziu diela. Predstavenie po hudobnej stránke je prevedené s Orchestrom Maďarskej Štátnej Opery.

Hosť: Maďarský národný balet

Drevený princ
Choreografia, výprava: Pál Frenák

Zázračný mandarín
Choreografia: László Seregi
Scéna: Gábor Forray
Kostýmy: László Seregi 

Tanečná suita
Choreografia: Zsolt Juhász
Scéna: Túri Erszébet
Kostýmy: Rita Furik

Béla Bartók, Pál Frenák: "Drevený princ"
Béla Bartók, László Seregi: "Zázračný Mandarin"
Béla Bartók, Zsolt Juhász: "Tanečná Suita"

---------------

Vstupenky si zakúpite v pokladni SND, na stránke SND alebo na stránke Eurokontextu. / 30 / 40 / 55 / 65€

Predstavenie je súčasťou Festivalu európskeho divadla SND Eurokontext.sk.

Podujatie je súčasťou festival Viac ako sused - Týždeň maďarskej kultúry.

Odporúčame

koncert

The Telescopes

Št 12.11.2020 / Kulturák
odporúčame!
letný festival

Grape Festival 2020

11. ročník bude 7. a 8. augusta, poslednýkrát na letisku v Piešťanoch. Woodkid, Foals, Daughter, The High Contrast Band, Yung...Viac
7.8.2020 - 8.8.2020 / Letisko Piešťany
odporúčame!
výstava

Divadelné storočie: stopy a postoje

28.2.2020 - 5.10.2020 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
divadlo

Klimaktérium... a čo?

Pi 17.4.2020 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!