film
festival

Študentský filmový festival Áčko

Etablovaný festival študentských filmov Áčko pod záštitou Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení sa uskutoční od 19. do 22.októbra. Na plátne sa premietnu tie najlepšie audiovizuálne diela študentov filmových škôl z uplynulých rokov. Festival tento rok oslavuje 26.rokov.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Ústrednou témou 26.ročníka festivalu sú Identity audiovízie. Téma predstavuje široký záber audiovizuálneho umenia a jeho rôznorodosť v uplatnení. Prostredníctvom bohatého programu by sme divákom radi priniesli poznatky ako z filmovej, tak aj televíznej a reklamnej tvorby.

Odborná porota bude v súťažnej sekcií rozhodovať o cene za:

• najlepší film

• najlepšia réžia hraného filmu

• najlepší dokumentárny film

• najlepší animovaný film

• najlepší scenár  

• najlepšia kamera 

• najlepší zvuk

• najlepší strih

• najlepšie vizuálne efekty 

• divácka cena

Mimo súťažnej sekcie prinesie festival ešte dve pásma filmov. Ohliadneme sa za históriou FAMU a študentskými rokmi známych mien ako Dušan Hanák, Vlastimil Venclík, Viera Chytilová, Ján Sveřák či Juraj Jakubisko. Tak isto sa diváci môžu tešiť na výberovú sekciu Best Of FAMU.

Súčasťou bohatého sprievodného programu bude prednáška so slovenským režisérom dokumentárnych filmov Palom Barabášom o nakrúcaní v extrémnych podmienkach. Zuzana Gindl Tatárová (filmová dramaturgička, scenáristka, publicistka a pedagogička) ponúkne svoje skúsenosti na masterclasse zameranom na písanie scenárov s európskym potenciálom. Sekciu animovanej tvorby zastúpi režisérka Joanna Kozuch. Bývalý absolvent FTF VŠMU Michal Blaško nám príde porozprávať o svojom debutanskom filme Obeť, ktorý budú mať možnosť návštevníci vidieť priamo v našej kinosále KLAP.

Na festivale prebehne diskusia s moderátorom Jánom Gorduličom, ktorý na tému budúcnosti televízie a rozdielov v audiovizuálnej tvorbe vyspovedá televízneho producenta Petra Nuñeza a filmového producenta Rasťa Šestáka.

26.ročník festivalu Áčko zahájime Otváracím ceremoniálom v stredu 19.októbra. Počas neho sa v koncertnej sieni hudobnej fakulty uskutoční koncert nemeckého hudobníka Wilfrieda Kaetsa, ktorý hudobne doprovodí legendárnu snímku Bustera Keatona – Kameranam.

Účastníci festivalu dostanú možnosť aktívne sa zapojiť do sveta Vizuálnych efektov a Herného dizajnu v rámci interaktívnej prezentácie študentov tohto ateliéru. Príjemná atmosféra v chillout zóne zas poskytne miesto pre oddych, občerstvenie a zdieľanie dojmov z festivalu.

Nebudú chýbať ani sprievodné podujatia vo forme koncertov a dj-setov s mladými hudobníkmi a zaujímavými Bratislavskými priestormi.

program za zväčšenie a vytlačenie

web / facebook / instagram

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond

Festival Áčko, ktorý sa ako jediný festival tohto zamerania na Slovensku snaží upriamiť pozornosť na študentskú tvorbu, patrí už k stáliciam na Slovenskom festivalom trhu. Dôkazom je aj jeho už vyše 20-ročná existencia. Svojim programom sa primárne zameriava na prezentáciu aktuálnej kinematografickej tvorby študentov nielen FTF VŠMU, ale aj iných vzdelávacích inštitúcii zameraných na filmové umenie a multimédiá.

Zároveň otvára diskusiu medzi študentmi – začínajúcimi tvorcami a odborníkmi o aktuálnom stave a smerovaní filmovej tvorby.

Primárnou cieľovou skupinou sú študenti a pedagógovia vysokých škôl zameraných na film a audiovíziu. Festival Áčko však nezabúda ani na filmových nadšencov, záujemcov o štúdium na filmovej škole a širokú verejnosť so záujmom o filmovú kultúru.

V neposlednom rade by sme študentskú filmovú tvorbu radi predstavili potenciálnym filmovým producentom a distributérom na Slovensku.

Hlavnou úlohou festivalu je inšpirovať, motivovať a podporovať mladých nádejných tvorcov vo vytváraní nových projektov. Prostredníctvom projekcií a následných diskusií im vytvárame priestor na vzájomnú konfrontáciu a nadviazanie spolupráce nielen v rámci SR aj v zahraničí. Zároveň sa im touto prehliadkou otvára brána k účasti na ďalších domácich a zahraničných festivaloch.

Odporúčame

koncert

Depeche Mode

Ne 28.5.2023 / Národný futbalový štadión
odporúčame!
letný festival

Colours of Ostrava 2023

19.7.2023 - 22.7.2023 / Dolní Vítkovice, Ostrava
odporúčame!
letný festival

Grape Festival 2023

11.8.2023 - 12.8.2023 / letisko Trenčín
odporúčame!
koncert

Turbojugend Danube Inferno 2023

So 17.6.2023 / Pink Whale
odporúčame!