film
festival

ÁČKO festival študentskej filmovej tvorby

Filmový festival Áčko 2023, ktorý sa koná od 18. do 21. októbra, oslavuje svoj 27. ročník a prináša divákom kinematografické skvosty od talentovaných študentov. Tento ročník je zameraný na tému reality a ponúka jedinečný priestor na hlbšie porozumenie a interpretáciu tohto komplexného konceptu. Festival sa koná v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení na Svoradovej 2. Vstup na festival je voľný.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Filmový festival Áčko 2023, ktorý sa koná od 18. do 21. októbra, oslavuje svoj 27. ročník a prináša divákom kinematografické skvosty od talentovaných študentov. Tento ročník je zameraný na tému reality a ponúka jedinečný priestor na hlbšie porozumenie a interpretáciu tohto komplexného konceptu. Festival sa koná v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) na Svoradovej 2 v Bratislave. Vstup na festival je pre všetkých záujemcov a nadšencov filmu zadarmo.

Pozrite si kompletný a podrobný harmonogram festivalu

Rôznorodý program na Festivale

Festival Áčko prinesie bohatý program, ktorý divákom umožní rozšíriť ich pohľad na realitu a jej rôzne aspekty. Okrem premietania súťažných filmov sa bude venovať rôznym perspektívam reality v oblasti filmovej, televíznej a reklamnej tvorby. Študenti a tvorcovia z VŠMU a Akadémie umení v Banskej Bystrici predstavia svoje diela, ktoré boli vybrané zo 74 prihlásených filmov.

Tento rok sa študentom podarilo nadviazať spoluprácu s renomovanými filmovými školami, ako sú filmová škola Krzysztofa Kieślowského v Katowiciach (Poľsko) a univerzita SzFE v Budapešti (Maďarsko). Návštevníci festivalu tak budú mať možnosť vidieť filmy aj zo susedných krajín v nesúťažných pásmach.

Jedinečná soška pre víťazov

Organizačný tím sa tento rok rozhodol vytvoriť spoluprácu s Vysokou školou výtvarných umení (VŠVU) a vytvorili jedinečnú sošku pre víťaza festivalu. Túto originálnu sošku vytvoril študent Jakub Sojka, ktorý študuje na katedre úžitkového umenia v ateliéri sklo. Sošku si prevezmú víťazi v 9 súťažných kategóriách, o ktorých rozhodovala odborná porota zložená z profesionálov pôsobiacich v audiovízii.

Slávnostné otvorenie

Slávnostné otvorenie festivalu sa uskutoční 18.10.2023 o 18:00 v divadle Lab, kde sa študenti zo všetkých fakúlt VŠMU spojili, aby pripravili fascinujúcu a inovatívnu vstupnú performance. Táto performance symbolizuje jednotu medzi rôznymi umelcami a umením v rámci VŠMU.

Hostia a program

Filmový Festival Áčko prináša nielen výnimočné filmové predstavenia, ale aj širokú škálu vzdelávacích príležitostí a fascinujúcich diskusií. Podujatie je príležitosťou na stretnutie filmových nadšencov, tvorcov, či študentov a ponúka jedinečný pohľad do sveta filmového priemyslu. Na 27. ročníku Áčka budeme mať tú česť privítať výnimočných hostí.

Jedným z hostí tohto festivalu bude Patrik Horváth, ktorý na svojom workshope “Location Scouting” predstaví ako vybrať ideálnu lokáciu pre svoj projekt. Certifikované slovenské green-runnerky Diana Rennerová a Barbora Bažik zas prostredníctvom masterclassu “Greenfilming” poukážu ako dosiahnuť uhlíkovo-neutrálnu výrobu.  Psychologička Veronika Ragan a združenie Ksebe prinesú diskusiu o vyhorení, čo je stále častejším javom nielen v oblasti audiovízie. Juraj Mravec a Ivan Koribanič nám ponúknu pohľad na Ukrajinu prostredníctvom ich osobných skúseností.

Ďalším z workshopov bude "Ateliérové svietenie" s Danielom Kontúľom, ktorý sa venuje svetelným efektom vo filme.

Masterclassy budú zahŕňať témy ako rozbor strihovej skladby s Alexandrou Slašťanovou a ďalší masterclass o “Nietzschem” v súvislosti s umelou inteligenciou, prezentované pedagogičkou Csillou Szabó.

Diskusia s Dajen Blatnickou a Valentínou Šimkovou sa zameria na kastingový proces a jeho dôležitosť vo filmovom priemysle.

Pozrite si kompletný a podrobný harmonogram festivalu

Festival ÁČKO, ktorý sa ako jediný festival tohto zamerania na Slovensku snaží upriamiť pozornosť na študentskú tvorbu, patrí už k stáliciam na Slovenskom festivalom trhu. Dôkazom je aj jeho už vyše 20-ročná existencia. Svojim programom sa primárne zameriava na prezentáciu aktuálnej kinematografickej tvorby študentov nielen FTF VŠMU, ale aj iných vzdelávacích inštitúcii zameraných na filmové umenie a multimédiá.

Zároveň otvára diskusiu medzi študentmi – začínajúcimi tvorcami a odborníkmi o aktuálnom stave a smerovaní filmovej tvorby.

Primárnou cieľovou skupinou sú študenti a pedagógovia vysokých škôl zameraných na film a audiovíziu. Festival Áčko však nezabúda ani na filmových nadšencov, záujemcov o štúdium na filmovej škole a širokú verejnosť so záujmom o filmovú kultúru.

V neposlednom rade by sme študentskú filmovú tvorbu radi predstavili potenciálnym filmovým producentom a distributérom na Slovensku.

Hlavnou úlohou festivalu je inšpirovať, motivovať a podporovať mladých nádejných tvorcov vo vytváraní nových projektov. Prostredníctvom projekcií a následných diskusií im vytvárame priestor na vzájomnú konfrontáciu a nadviazanie spolupráce nielen v rámci SR aj v zahraničí. Zároveň sa im touto prehliadkou otvára brána k účasti na ďalších domácich a zahraničných festivaloch.

 

Odporúčame

koncert

Kosheen & Sian Evans (UK)

Pi 15.11.2024 / Majestic music club
odporúčame!
letný festival

Pop Messe 2024

25.7.2024 - 27.7.2024 / Areál Velodrom, výstaviště BVV, Brno
odporúčame!
festival

Jarné BJD: The Wooten Brothers, Mike Stern Band

16.5.2024 - 21.5.2024 / Majestic music club
odporúčame!
festival

Festival tRadovania 2024

Občianske združenie Dragúni vás pozýva na šiesty ročník interaktívneho rodinného festivalu tRadovania, ktorý sa uskutoční 26.- 27...Viac
26.4.2024 - 27.4.2024 / Bratislava
odporúčame!