Májové novinky v SNG

Máj 2021 Aj SNG vracia do starých koľají. Galéria otvára svoje brány. Okrem aktuálnej výstavy Erika Bindera v máji otvára ďalšie dva výstavné projekty a pozýva aj na online programy. 

blog

Aktuálne výstavy 

Avatsýv - Labyrint Erika Bindera
25. 2. – 30. 9. 2021 / Esterházyho palác – 3. poschodie, Bratislava / Kurátorka: Lucia G. Stach, kurátorská spolupráca: Alexandra Tamásová 
Samostatná výstava Erika Bindera (1974) nadväzuje na projekty umelcov a umelkýň strednej generácie pre SNG. Robustnosť jeho oeuvre a zároveň ľahkosť jeho tvorivého prístupu nám dovoľujú predstaviť ho ako tvorcu vo svojom prostredí, v labyrinte vlastného života, v ktorom sa snaží zorientovať. 

Experimentálne expozície 
Krajina za mapou 

od 16. 5. 2019 / Esterházyho palác – 1. poschodie, Bratislava / Kurátorka: Alexandra Kusá 

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov zachováva veľkú zbierku kníh spisovateľa, kritika a satirika Kornela Földváriho a jeho ženy Nade a zároveň zachytáva jeho zberateľskú vášeň a osobnosť. Vyberte si z vyše 11 000 kníh, ktorými si môžete listovať v príjemnom prostredí určenom na štúdium, relax a kultúrno-spoločenské udalosti. 

Od 14. 1. 2020 / Kurátorka: Petra Hanáková 
Archív Júliusa Kollera je venovaný jednému z našich, vo svete najrešpektovanejších, umelcov a vychádza z Kollerovej pozostalosti uloženej v SNG. Pár sond do tohto materiálu nemá ambíciu podať komplexnú správu o jej obsahu. Výber je v podstate náhodný, predurčený stupňom digitalizácie dokumentov a ich povahou, pričom niektoré časti expozície sú z času na čas obmieňané. Keďže ide o citlivé papierové nosiče, prezentujeme časť diel vo forme faksimile. 

Máš umelecké črevo? – Idol
Výstava finálových projektov 

7. 5. – 7. 6. 2021 / Esterházyho palác, 3. poschodie / vstup voľný

Máš umelecké črevo? je medzinárodná platforma venujúca sa edukácii v oblasti umenia, ktorá každý rok organizuje umeleckú súťaž pre tímy žiakov/žiačok stredných škôl a gymnázií. Výstava predstavuje najlepšie slovenské projekty tohto ročníka súťaže na tému Idol. 

Akcia ZET 
umenovedná výprava

19. 11. 2020 – 27. 6. 2021 / Esterházyho palác – átrium, Bratislava / Námet: Alexandra Kusá / Autorský kolektív: Ondřej Horák (Fuczik), Samuel Chovanec, Marcela Kvetková, Alexandra Kusá, Marcel Mališ, Braňo Matis, Kristína Paulenová
 
V horúcom júni roku 1950, ktorý sa stane novým temným obdobím našej novodobej histórie, začína trojica výtvarníkov pracovať na veľkolepej propagandistickej zákazke. Jan Čumpelík, Jaromír Schoř a Alena Čermáková ako členovia tvorivého kolektívu Č-S-Č maľujú veľkorozmerné ikonické dielo socialistického realizmu Vďakyvzdanie českého a slovenského ľudu generalissimovi Stalinovi.
 
Antimúzeum J.K.
Od 4. júna 2020 / Zámočnícka 13, Bratislava / Otvorené: každý štvrtok od 13.00 do 18.00 / Kurátorský koncept: Alexandra Kusá, Gabriel Herczeg 

Expozícia vznikla v odbornej spolupráci so Slovenskou národnou galériou. Prevádzkovateľom múzea je Občianske združenie Antimúzeum Júliusa Kollera.   

Výstavy sprístupnené v máji: 

Sedem slobodných úvah o umení - od 6. mája 2021
Nový výstavný projekt, ktorý je kolektívnym dielom kurátorov SNG, vychádza z úspešného cyklu tematických kurátorských článkov sprevádzaných ukážkami diel „7 vecí o...“ na online platforme Slovenská náhradná galéria. V širšom zmysle reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych opatrení pre pandémiu covid-19 a virtuálne prostredie nečakane využíva ako východisko reálnej výstavy, nielen ako jej doplnok.
Výstavu sprístupníme vo štvrtok 6. mája 2021.

Celý výstavný program v SNGSprievodný program

5/5
Workshop kreatívneho písania s Martinou Jánošíkovou: V labyrinte vlastného života 
streda / 17.00 – 18.30 / vstup voľný / rezervácie: barbora.tribulova@sng.sk / Online

Pridajte sa k improvizovanému kolektívnemu vytváraniu slovných koláží inšpirovanému tvorbou Erika Bindera. Rovnako ako Binderov program, aj naša dielňa bude mnohovrstevnatá a siahne až za obrazovky, pred ktorými trávime more hodín. 
Martina Jánošíková spolupracuje s občianskym združením EDUdrama, kde vedie najmä kurzy a workshopy pre dospelých, zaoberá sa storytellingom, kreatívnym písaním a kvalitnou literatúrou.
Program je vhodný od 16 rokov.

10/5 
Workshop: Zrkadlenie
pondelok / 17.00 – 18.30 / vstupné: 5 € / rezervácie: katarina.siposova@sng.sk / Online

Čo všetko a ako je možné vidieť v zrkadle? Objavte spolu s nami kreatívny potenciál vecí okolo seba v rámci experimentálneho workshopu zameraného na hľadanie nového, vlastného pohľadu. 
Program je vhodný od 11 do 14 rokov.

13/5 
Workshop pre pedagógov: Ako rozvíjať kritické myslenie na vyučovaní? 
štvrtok / 15.00 / vstup voľný / 
Online
Cieľavedomé trénovanie kritického myslenia vo vyučovaní vedie k odhaľovaniu vzťahov medzi faktmi, k vytváraniu vlastného názoru a v konečnom dôsledku aj k prehlbovaniu poznatkov. Lektor Jakub Kobela z Akadémie kritického myslenia, ktorá sa dlhodobo venuje vzdelávaniu v oblasti triedenia informácii, komunikácie a rozhodovania sa, ukáže, ako argumentáciu a kritické myslenie vnímať a ako možno témy začleniť do viacerých školských predmetov. 

14/5
BookObrazy: Annie M. G. Schmidt: Špinuška
piatok / 16.30 – 18.00 / vstupné: 3 €
/ vstupenky na tootoot.fm / Online
Aj vám sa niekedy podarí byť špinaví, bez toho, že by ste sa špeciálne snažili? A pri tom veľmi dobre viete, čo si želá mamička: aby ste aspoň jeden deň ostali čistí! A presne taká je Špinuška. Každý deň. Spolu so svojím psíkom sa naozaj snaží, no vždy jej to čosi prekazí. Ale vždy sa jej to s humorom podarí napraviť! Ponorte sa s nami do príbehu a zažite dobrodružstvá spolu s ich knižnými hrdinami aj v online podobe. 
Program je vhodný pre rodiny s deťmi od 4 do 10 rokov.

15/5
Noc múzeí a galérií 2020 v SNG Bratislava
sobota / po celý deň / vstup voľný / Online

Strávte s nami tohtoročnú Noc múzeí a galérií opäť najmä on-line! Spríjemníme vám ju novinkami na čítanie, pozeranie a na kreatívny oddych pre deti aj dospelých. Priblížime si naše aktuálne výstavy a znovu sa pozrieme na stavbu rekonštruovaného areálu SNG Bratislava.

19/5
Rodinný workshop: Ochutnávka
streda / 16.30 – 17.45 / vstupné: 5 € / rezervácia: michaela.kovacova@sng.sk / Online

Aké potraviny sú vaše obľúbené? Sú zaujímavé chuťou, alebo aj vizuálne? Na workshope skúsime prekročiť hranice bežného užívania jedla a pozrieme sa naň aj výtvarne. Spoločne nazrieme do galerijnej špajze, aj tých našich domácich a spravíme si výtvarnú ochutnávku. Neprihlasujte sa však hladní!
Program je vhodný pre rodiny s deťmi od 6 do 10 rokov. 

26/5
Workshop s Martinom Piačekom: Osobný monument
streda / 17.00 – 18.30 / vstup voľný / rezervácia: peter.pivoda@sng.sk / Online

Pomníky a pamätníky sa nám často spájajú s minulými režimami. Vznikajú však aj dnes a ich podoba, umiestnenie a zámery stále zostávajú aktuálnymi témami súčasného umenia. Výtvarný workshop bude zameraný na súčasné spôsoby uvažovania o problematike monumentu a umenia vo verejnom priestore. Prostredníctvom vlastnej tvorby si budete môcť vyskúšať ich výtvarný jazyk aj to, ako doň možno pretaviť osobné zážitky a spomienky.
Na workshop budú potrebné nenáročné výtvarné pomôcky. Program je vhodný od 16 rokov. 

SNG pre vás pripravuje aj množstvo ďalšieho online programu a obsahu na pozeranie, počúvanie a čítanie, nielen k prebiehajúcim výstavám. Aktuálnu ponuku programov priebežne zverejňujeme na sng.sk a na sociálnych sieťach. 

28/5
Workshop s Martinom Piačekom: Osobný monument
štrtok / 17.00 - 18.30/ Vstup voľný / online

Výtvarný workshop zameraný na súčasné spôsoby uvažovania o problematike monumentu a umenia vo verejnom priestore. Na workshop budete potrebovať nenáročné výtvarné pomôcky. Program je vhodný od 16 rokov.
 

Podrobný program SNG

Pre aktuálne informácie o návšteve galérie sledujte sng.sk a sociálne siete.